Hisob palatasida Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari ishtirokida uchrashuv tashkil etildi. Tadbirda Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullayev ishtirokchilarni qutlab, mazkur muloqotlar davlat tashqi auditi tizimini yanada takomillashtirish, parlament bilan hamkorlikni mustahkamlash hamda sohada amalga oshirilayotgan islohotlarni muhokama qilish uchun muhim maydon ekanini ta’kidladi.
Uchrashuv davomida so‘nggi yillarda Hisob palatasi faoliyatini kuchaytirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar haqida ma’lumot berildi. Xususan, keyingi ikki yilda davlat tashqi auditi tizimini takomillashtirish bo‘yicha 4 ta muhim Prezident farmoni qabul qilingani, jumladan, yaqinda qabul qilingan farmonda sun’iy intellekt va raqamlashtirishni keng joriy etishga doir strategik vazifalar belgilangani qayd etildi.
Ta’kidlanganidek, Hisob palatasida raqamli texnologiyalar asosida nazorat tadbirlarini zamonaviy yondashuvlar asosida tashkil etish bo‘yicha tizimli ishlar amalga oshirilmoqda. Bugungi kunda audit jarayonlarini masofaviy shaklda o‘tkazish amaliyoti kengayib, joriy yilning birinchi yarim yilligida auditlarning qariyb 60 foizi masofaviy formatda amalga oshirildi.
Masofaviy nazorat natijalari samaradorligi ham alohida qayd etildi. Xususan, 27,1 trln so‘mlik risklar aniqlanib, ularning 8 trln so‘mi bartaraf etildi hamda 90 mlrd so‘mlik moliyaviy kamchiliklarning oldi olindi. Shuningdek, “Masofaviy audit” axborot tizimida beshta yo‘nalish bo‘yicha sun’iy intellekt texnologiyalari joriy qilinishi natijasida 107 mlrd so‘mlik qonunbuzilish holatlari bartaraf etildi.
Uchrashuvda joriy yilda Qonunchilik palatasida Hisob palatasining yillik hisoboti ko‘rib chiqilib, deputatlar tomonidan bildirilgan taklif va tavsiyalar asosida alohida chora-tadbirlar dasturi qabul qilingani ham ma’lum qilindi. Mazkur dastur qonunchilikni takomillashtirish, pul-kredit siyosati, davlat aktivlarini boshqarish, ichki audit tizimini rivojlantirish hamda raqamlashtirish kabi ustuvor yo‘nalishlarni qamrab olgan.
Tadbir doirasida deputatlarga ushbu yo‘nalishlarda amalga oshirilayotgan ishlar yuzasidan taqdimotlar o‘tkazildi. Shuningdek, Hisob palatasi to‘g‘risidagi qonunga sun’iy intellekt va raqamlashtirishga oid normalarni kiritishni nazarda tutuvchi qonun loyihasi taqdim etildi. Uning mazmun-mohiyati yuzasidan deputatlarning dastlabki fikr va takliflari muhokama qilindi.
Uchrashuv ochiq muloqot ruhida o‘tib, davlat tashqi auditini yanada samarali tashkil etish, raqamli texnologiyalarni keng joriy qilish va parlament bilan konstruktiv hamkorlikni izchil rivojlantirish masalalari yuzasidan o‘zaro fikr almashildi.

В Счетной палате состоялась встреча с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса. В ходе мероприятия первый заместитель председателя Счетной палаты М. Абдуллаев приветствовал участников и подчеркнул, что подобные встречи являются важной площадкой для дальнейшего совершенствования системы государственного внешнего аудита, укрепления сотрудничества с парламентом и обсуждения проводимых в данной сфере реформ.
В ходе встречи участникам была представлена информация о масштабных реформах, реализованных в последние годы в целях укрепления деятельности Счетной палаты. В частности, было отмечено, что за последние два года принято четыре важных указа Президента, направленных на совершенствование системы государственного внешнего аудита. Особое внимание было уделено недавно принятому указу, которым определены стратегические задачи по широкому внедрению технологий искусственного интеллекта и цифровизации.
Как было подчеркнуто в ходе встречи, Счетная палата на системной основе внедряет современные подходы к организации контрольных и аудиторских мероприятий с использованием цифровых технологий. В настоящее время практика проведения аудиторских мероприятий в дистанционном формате значительно расширилась, и в первом полугодии текущего года почти 60 процентов всех аудитов были проведены дистанционно.
Особо была отмечена и эффективность дистанционного контроля. В частности, были выявлены риски на сумму 27,1 трлн сумов, из которых риски на сумму 8 трлн сумов были устранены, а также предотвращены финансовые нарушения на сумму 90 млрд сумов. Кроме того, внедрение технологий искусственного интеллекта по пяти направлениям в информационной системе «Дистанционный аудит» позволило устранить нарушения на сумму 107 млрд сумов.
Также было сообщено, что в текущем году Законодательная палата рассмотрела Годовой отчет Счетной палаты, по итогам чего на основе предложений и рекомендаций депутатов была принята отдельная Программа мероприятий. Данная программа охватывает такие приоритетные направления, как совершенствование законодательства, денежно-кредитная политика, управление государственными активами, развитие системы внутреннего аудита и цифровизация.
В рамках мероприятия депутатам были представлены презентации о проводимой работе по указанным приоритетным направлениям. Кроме того, был представлен проект закона, предусматривающий внесение в Закон «О Счетной палате» норм, регулирующих вопросы искусственного интеллекта и цифровизации. По существу законопроекта состоялось обсуждение, в ходе которого были рассмотрены предварительные мнения и предложения депутатов.
Встреча прошла в открытой и конструктивной атмосфере. Участники обменялись мнениями по вопросам дальнейшего повышения эффективности государственного внешнего аудита, расширения применения цифровых технологий, а также последовательного развития конструктивного сотрудничества с парламентом.