Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida mahallalarga yangi muhit olib kirish hamda “mahalla yettiligi” faoliyatini yangicha tashkil qilish boʻyicha videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Davlatimiz rahbari bu yil infratuzilmani yaxshilash, odamlar va tadbirkorlar uchun sharoit yaratish maqsadida tumanlarga oʻrtacha 250 milliard soʻmdan, mahallalarga esa 5,5 milliard soʻmdan mablagʻ berilganini taʼkidladi.
Tuman hokimlari va mahalla raislarining tushum boʻyicha vakolatlari kengaytirilgani natijasida hududda qoladigan qoʻshimcha daromad 2 barobargacha koʻpaydi. Tumanlarda oʻrtacha 22 milliard soʻmdan qoʻshimcha mablagʻ qoldi, mahalla budjetiga esa oʻrtacha 150-200 million soʻm tushdi.
– Loʻnda aytganda, hududdagi masalalarni hal qilish uchun hokimda ham, mahalla raisida ham, umuman, “yettilik”ning har bir vakilida resurs va vakolat bor. Yetishmayotgan jihat – masʼuliyat va tashabbuskorlik, – dedi Prezidentimiz.
Tahlillar ayrim mahallalarda muammolar vaqtida hal etilmayotganini koʻrsatmoqda. Shu yilning oʻzida Xalq qabulxonalari orqali 87 ta mahallaning har biridan 200 dan ortiq murojaat kelib tushgan.
Shuningdek, “Tashabbusli budjet” dasturi doirasida bu yil 7,5 trillion soʻm ajratilgan boʻlsa-da, 2 ming 136 ta mahallada birorta loyiha gʻolib chiqmagan. Kichik loyihalar uchun banklar tomonidan olti oyda 18,5 trillion soʻm resurs ajratilib, 110 mingta mikroloyiha amalga oshirilgan, 259 ming odam ishli boʻlgan. Lekin 47 ta mahallada bor-yoʻgʻi 2 tadan mikroloyiha ishga tushirilgan.
Ayrim tumanlarda loyihalarga kambagʻal oilalarni jalb qilish darajasi pastligi, 960 ta kambagʻal oila yashaydigan 32 ta mahallada birorta ham ehtiyojmand odam doimiy ishga joylashtirilmagani tanqid qilindi. Shuningdek, 883 ta mahallada bankirlar xonadonbay yurib, loyiha qilmagani, tadbirkorlar bilan uchrashmagani qayd etildi.
Shu sababli yil boshidan mahallada ishni toʻgʻri tashkil qilmagan 152 nafar rahbar ishdan olingan, yana 700 nafariga intizomiy chora koʻrilgan.
Yigʻilishda mahallalarda jinoyatchilikni jilovlash, aholi muammolarini hal etish va “yettilik” masʼuliyatini oshirish masalalari atroflicha muhokama qilindi.
Davlatimiz rahbari mahalla odamlar uchun chinakam ishonch, tayanch va imkoniyatlar markaziga aylanishi zarurligini taʼkidladi.
Yaqinda mahalla boshqaruvini samarali tashkil qilish boʻyicha Prezident farmoni imzolandi. Unga koʻra, mahalla raisi ijtimoiy muammolarni qayd etuvchi shaxsdan oʻz hududining “iqtisodiy buyurtmachisi”ga aylanishi kerak.
Endi har bir mahalla raisi oʻz hududining iqtisodiy va ijtimoiy buyurtmasini shakllantiradi. Bunda muammo aniq hisob-kitob qilinadi, loyiha tayyorlanib, masʼul tashkilotlarga vazifa qoʻyiladi. Mahallalarda xususiy bogʻcha, maktab, klinika va sport inshootlari qurish uchun yerni auksionga chiqarish vakolati ham mahalla raislariga beriladi.
Davlatimiz rahbari mahalla raisi ijtimoiy muammolarni hal qilish, tozalikni taʼminlash va daromadni koʻpaytirishga xizmat qiladigan loyihalarda tashabbuskor boʻlishi zarurligini taʼkidladi.
Bunday loyihalar uchun “mahalla yettilik”lariga 10 million soʻmdan grant ajratiladi. Ushbu maqsadlar uchun jami 240 milliard soʻm resurs shakllantiriladi.
Mahalla raisi oʻz hududining haqiqiy boshqaruvchisi boʻlishi shart. U hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli, yoshlar yetakchisi, ijtimoiy xodim, profilaktika inspektori, soliqchi va mahalla bankirining haftalik hamda oylik ish rejasini tasdiqlab beradi, ularga aniq vazifa qoʻyib, soʻrov qilib boradi.
“Yettilik” faoliyatini metodik qoʻllab-quvvatlash va hududdagi muammolarga ilmiy yondashish uchun Mahallani rivojlantirish milliy instituti tashkil etiladi. U “yettilik”ni oʻqitadi, mahallalardagi dolzarb masalalarga ilmiy yechimlar ishlab chiqadi.
Yigʻilishda mahalla bankirlarining ish uslubi ham tubdan oʻzgarishi belgilandi. Endi banklar har bir mahallaning “oʻsish nuqtasi”ni aniqlab, tashabbuskorlarni topishi va daromadli loyihalarni koʻpaytirishi zarur. Bundan buyon bitta mahalla bankiriga koʻpi bilan uchta mahalla biriktiriladi.
Mahalla bankirlari hududdagi bank mijozlari bilan ishlab, ish oʻrinlari va ularga qoʻyilgan talabni aniqlaydi. Mahalladagi ishsizlarni shu kasblarga oʻqitish uchun bandlik boʻlimiga buyurtma beradi va oʻqishni bitirganlarni ishga joylashtiradi.
Joriy yil oilaviy tadbirkorlik loyihalari uchun qoʻshimcha 2 trillion soʻm imtiyozli resurs berildi. “Ogʻir” mahallalar uchun kredit stavkasi 17,5 foizdan 12 foizga tushirildi. Endi mahalla bankirlari oʻzi topgan loyihasi uchun ushbu resursdan foydalanishi mumkin boʻladi.
Davlat banklari mahallalarni ixtisoslashtirish, “Agrostar” kompaniyalari bilan birga “yetishtirish – qayta ishlash – saqlash – qadoqlash – sotish” zanjirini yaratish boʻyicha ishlaydi. Bir oyda 1 mingta mahallada ish boshlash, har bir mahallada kamida 3 tadan “lokomotiv” loyihani amalga oshirish vazifasi qoʻyildi.
Mahallalar budjetini mustahkamlash boʻyicha ham yangi tashabbuslar ilgari surildi. Endilikda mahalladagi noturar obyektlardan tushgan yer va mulk soligʻining 5 foizi ham mahallaning oʻziga beriladi. Bu orqali mahallalar ixtiyorida yiliga yana 400 milliard soʻm mablagʻ qoladi.
Yil davomida eng koʻp tadbirkorlarni roʻyxatga olgan, eng koʻp yangi ish oʻrni yaratgan, tushum darajasi eng yuqori boʻlgan va eng koʻp qoʻshimcha soliq bazasi topgan 200 ta mahallaga 2 milliard soʻmdan mukofot beriladi.
Umuman, yangi tashabbuslar hisobiga mahallalar budjetiga tushum joriy yil 1 trillion 600 milliard soʻmga, kelasi yildan esa 2 trillion soʻmga yetadi.
Yurtimizda 2026-yil “Mahallani rivojlantirish va jamiyatni yuksaltirish yili” deb eʼlon qilingan. Shu asosda barcha sohalardagi islohotlar natijasi, avvalo, mahallada va odamlarning kayfiyatida namoyon boʻlishi kerakligi taʼkidlandi.
Bu yil Vatanimiz mustaqilligining 35 yilligi “Yagona Vatan, yagona xalq boʻlib, yangi hayot va kelajak yaratamiz” degan ezgu gʻoya asosida keng nishonlanadi. Eng ulugʻ, eng aziz bayramni mahallalarda koʻtarinki ruhda oʻtkazish uchun “Mahallada obodlik va mehr-saxovat oyligi” eʼlon qilindi.
Mahallada obodonchilik ishlarini tashkil etish boʻyicha Bosh vazir boshchiligida respublika shtabi tuziladi, hududiy shtablarga hokimlar rahbarlik qiladi. Bu ishlar bir oylik aksiya emas, balki yil boʻyi ishlaydigan umummilliy harakatga aylantirilishi zarurligi taʼkidlandi.
Mehnatga yarasha ragʻbat boʻlishi uchun yil yakuni bilan koʻp qavatli uylardagi “Eng orasta xonadon”, mahalladagi “Eng fayzli hovli”, hududdagi “Eng obod koʻcha”, tuman va viloyatdagi “Eng namunali mahalla” nominatsiyalari joriy etiladi.
Tanlov gʻoliblari boʻlgan koʻp qavatli uylardagi kvartiralar uchun mol-mulk soligʻidan, hovli-joylar uchun esa yer soligʻidan imtiyoz beriladi. Yaxshi tajriba yaratgan “mahalla yettiligi” mukofotlanadi, ularning ish uslubi boshqa hududlarga namuna qilib koʻrsatiladi.
– Mahalla – xalqqa eng yaqin boshqaruv boʻgʻini. Odamlarning kundalik masalalari shu yerning oʻzida, ortiqcha ovoragarchiliksiz hal boʻlishi kerak, – dedi Prezidentimiz.
Hozir “yettilik” orqali 100 ga yaqin xizmat koʻrsatilmoqda. Endi barcha davlat xizmatlari bosqichma-bosqich mahallaga tushiriladi.
Mahallalarda ijtimoiy yordamlar koʻlamini kengaytirish masalasi ham muhokama qilindi. Joylarda ijtimoiy reyestrga kiritishni asossiz rad etish yoki sunʼiy ravishda reyestrdan chiqarish holatlari uchrayotgani tanqid qilindi.
Oqibatda ehtiyojmand oilalar ijtimoiy yordam olish, farzandini bogʻcha va toʻgarakka berish kabi kafolatlangan xizmatlardan foydalana olmayapti. 184 ta mahallada bir oy ichida kelgan 2 ming arizaning barchasi asossiz rad qilingan. Shu sababli reyestrga kirish masalasida Prezidentga murojaatlar yil boshidan 1,5 barobar oshib, 30 mingdan 46 mingga koʻpaygan.
Bosh prokuraturaga ijtimoiy reyestr toʻgʻri yuritilishini qatʼiy nazorat qilish topshirildi. Yil yakunigacha nogironlikni erta aniqlash, xonadonlarni moslashtirish, ijtimoiy uyga joylashtirish kabi 25 turdagi xizmatni mahallaga tushirish vazifasi qoʻyildi.
Uch oyda demensiya va aqliy zaifligi boʻlgan shaxslar uchun 250 ta mahallada kunduzgi va uyda parvarish xizmati hamda “Madad” uylari, 75 ta mahallada oʻzgalar parvarishiga muhtoj keksalar uchun “Faol hayot” dasturi, shuningdek, qarovsiz qolgan va zoʻravonlikka uchragan bolalar uchun qoʻllab-quvvatlash markazlari tashkil etiladi.
Mahallalarda jinoyatchilikni jilovlash boʻyicha yaratilgan tizim oʻz natijasini bermoqda. Soʻnggi uch yilda kriminogen vaziyati ogʻir boʻlgan 1 ming 162 ta mahallaning 571 tasida bu yil birorta jinoyat sodir etilmadi.
Jumladan, videokameralar oʻrnatish, xavfsiz koʻcha va yoʻlaklar tashkil qilish, oilalarga psixologik yordam koʻrsatish, ehtiyojmand, ishsiz va jinoyatga moyil aholi qatlami bilan manzilli ish olib borish natijasida “qizil” toifadagi ayrim mahallalarda jinoyat sodir etilmagan.
Jinoyatchilikni jilovlashga masʼul ilmiy tashkilotlar bilan birga namunali mahallalar tajribasi asosida metodika ishlab chiqiladi. Yil davomida “qizil” va “sariq” toifadagi mahallalar profilaktika inspektorlari ushbu metodika boʻyicha joyiga borib oʻqitiladi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам создания новой среды в махаллях и организации деятельности «махаллинской семерки» по-новому.
Глава нашего государства отметил, что в этом году на улучшение инфраструктуры, создание условий для людей и предпринимателей районам в среднем выделено по 250 миллиардов сумов, а махаллям – по 5,5 миллиарда сумов.
В результате расширения полномочий хокимов районов и председателей махаллей в сфере поступлений объем дополнительных доходов, остающихся на местах, увеличился почти в 2 раза. В среднем в районах осталось дополнительно по 22 миллиарда сумов, а в бюджеты махаллей поступило в среднем по 150-200 миллионов сумов.
– Проще говоря, для решения вопросов на местах и у хокима, и у председателя махалли, и в целом у каждого представителя «семерки» есть ресурсы и полномочия. Не хватает только ответственности и инициативности, – сказал Президент нашей страны.
Анализ показывает, что в отдельных махаллях проблемы своевременно не решаются. Только в этом году через Народные приемные поступило более 200 обращений от каждой из 87 махаллей.
Кроме того, несмотря на то что в текущем году в рамках программы «Инициативный бюджет» было выделено 7,5 триллиона сумов, в 2 136 махаллях ни один проект не стал победителем. За шесть месяцев банками было выделено 18,5 триллиона сумов ресурсов на малые проекты, реализовано 110 тысяч микропроектов, обеспечена занятость 259 тысяч человек. Однако в 47 махаллях запущено всего по 2 микропроекта.
Критике подверглась низкая вовлеченность малообеспеченных семей в проекты в отдельных районах, а также то, что в 32 махаллях, где проживают 960 малообеспеченных семей, ни один нуждающийся человек не был трудоустроен на постоянную работу. Также отмечено, что в 883 махаллях банкиры не проводили подворовые обходы для проработки проектов и не встречались с предпринимателями.
По этой причине с начала года освобождены от должности 152 руководителя, не организовавших работу в махаллях должным образом, еще к 700 применены дисциплинарные меры.
На совещании подробно обсуждены вопросы предупреждения преступности в махаллях, решения проблем населения и повышения ответственности «семерки».
Глава нашего государства подчеркнул, что махалля должна стать для людей настоящим центром доверия, опоры и возможностей.
Недавно был подписан указ Президента по эффективной организации управления махаллей. В соответствии с ним председатель махалли должен превратиться из лица, фиксирующего социальные проблемы, в «экономического заказчика» своей территории.
Теперь каждый председатель махалли будет формировать экономический и социальный заказ своей территории. При этом проблема будет точно просчитываться, будет готовиться проект и ставиться задача перед ответственными организациями. Председателям махаллей также будут переданы полномочия по выставлению на аукцион земельных участков для строительства частных детских садов, школ, клиник и спортивных объектов.
Глава государства подчеркнул, что председатель махалли должен проявлять инициативу в проектах, направленных на решение социальных проблем, обеспечение чистоты и увеличение доходов.
На такие проекты «махаллинским семеркам» будут выделяться гранты по 10 миллионов сумов. Для этих целей будет сформирован ресурс в размере 240 миллиардов сумов.
Председатель махалли должен стать настоящим менеджером своей территории. Он будет утверждать недельные и месячные планы работы помощника хокима, женской активистки, лидера молодежи, социального работника, инспектора профилактики, налогового инспектора и махаллинского банкира, ставить перед ними конкретные задачи и спрашивать за их исполнение.
Для методической поддержки деятельности «семерки» и внедрения научного подхода к проблемам в махаллях будет создан Национальный институт развития махалли. Он будет обучать представителей «семерки» и разрабатывать научные решения по актуальным вопросам махаллей.
На совещании также было определено, что стиль работы махаллинских банкиров будет кардинально изменен. Теперь банки должны выявлять «точки роста» каждой махалли, находить инициативных людей и увеличивать число доходных проектов. Отныне за одним махаллинским банкиром будет закрепляться не более трех махаллей.
Махаллинские банкиры будут работать с клиентами банков на своей территории, определять рабочие места и предъявляемые к ним требования. Для обучения безработных этим профессиям они будут направлять заявки в отдел занятости и трудоустраивать тех, кто завершил обучение.
В этом году для проектов семейного предпринимательства дополнительно выделено 2 триллиона сумов льготных ресурсов. Для махаллей со сложной социально-экономической ситуацией кредитная ставка снижена с 17,5 процента до 12 процентов. Теперь махаллинские банкиры смогут использовать этот ресурс для найденных ими проектов.
Государственные банки будут работать над специализацией махаллей, созданием совместно с компаниями «Агро-стар» цепочки «выращивание – переработка – хранение – упаковка – реализация». Поставлена задача в течение месяца начать работу в 1 тысяче махаллей и реализовать в каждой махалле не менее 3 «локомотивных» проектов.
По укреплению бюджетов махаллей также выдвинуты новые инициативы. Теперь 5 процентов земельного налога и налога на имущество, поступающих от нежилых объектов в махалле, также будут направляться самой махалле. Благодаря этому в распоряжении махаллей ежегодно будет оставаться еще 400 миллиардов сумов.
В течение года 200 махаллей, показавших лучшие результаты по регистрации предпринимателей, созданию новых рабочих мест, уровню поступлений и выявлению дополнительной налоговой базы, получат по 2 миллиарда сумов вознаграждения.
В целом за счет новых инициатив поступления в бюджеты махаллей в этом году достигнут 1 триллиона 600 миллиардов сумов, а со следующего года – 2 триллионов сумов.
2026 год в нашей стране объявлен Годом развития махалли и возвышения общества. В связи с этим подчеркнуто, что результаты реформ во всех сферах должны прежде всего проявляться в махалле и настроении людей.
В этом году 35-летие независимости нашей Родины будет широко отмечаться под благородной идеей «Единой Родиной, единым народом мы построим новую жизнь, новое будущее!». Для проведения самого великого и дорогого праздника в махаллях в приподнятом духе объявлен «Месячник благоустройства и милосердия в махаллях».
Для организации работ по благоустройству в махаллях будет создан республиканский штаб во главе с Премьер-министром, территориальные штабы возглавят хокимы. Подчеркнуто, что эта работа должна стать не месячной акцией, а круглогодично действующим общенациональным движением.
Для поощрения труда по итогам года будут учреждены номинации «Самая ухоженная квартира» в многоквартирных домах, «Самый благоустроенный двор» в махалле, «Самая благоустроенная улица» на территории, «Самая образцовая махалля» в районе и области.
Квартирам в многоквартирных домах, победившим в конкурсе, будут предоставлены льготы по налогу на имущество, а частным домовладениям – по земельному налогу. «Махаллинская семерка», создавшая хороший опыт, будет поощрена, а ее методы работы будут показаны другим территориям в качестве образца.
– Махалля – самое близкое к народу звено управления. Повседневные вопросы людей должны решаться здесь, на месте, без лишней волокиты, – сказал Президент.
Сейчас через «семерку» предоставляется около 100 услуг. Теперь все государственные услуги будут поэтапно переводиться на уровень махалли.
На совещании также обсуждены вопросы расширения масштабов социальной помощи в махаллях. Критике подвергнуты случаи необоснованного отказа во включении в социальный реестр или искусственного исключения из него.
В результате нуждающиеся семьи не могут пользоваться такими гарантированными услугами, как получение социальной помощи, устройство детей в детский сад и кружки. В 184 махаллях за один месяц были необоснованно отклонены все 2 тысячи поступивших заявлений. По этой причине с начала года количество обращений к Президенту по вопросу включения в реестр увеличилось в 1,5 раза – с 30 тысяч до 46 тысяч.
Генеральной прокуратуре поручено строго контролировать правильное ведение социального реестра. До конца года поставлена задача перевести на уровень махалли 25 видов услуг, включая раннее выявление инвалидности, адаптацию жилья и размещение в социальном жилье.
В течение трех месяцев в 250 махаллях будут организованы дневной и надомный уход, а также дома «Мадад» для лиц с деменцией и интеллектуальными нарушениями, в 75 махаллях запустят программу «Фаол хаёт» для пожилых людей, нуждающихся в уходе, а также создадут центры поддержки для детей, оставшихся без присмотра и пострадавших от насилия.
Отмечено, что созданная в махаллях система сдерживания преступности дает результаты. Из 1 162 махаллей со сложной криминогенной обстановкой за последние три года в 571 в этом году не было совершено ни одного преступления.
В частности, в некоторых махаллях «красной» категории преступления не совершались благодаря установке видеокамер, созданию безопасных улиц и дорожек, оказанию психологической помощи семьям, адресной работе с нуждающимися, безработными и склонными к преступности слоями населения.
Совместно с научными организациями, ответственными за сдерживание преступности, будет разработана методика на основе опыта образцовых махаллей. В течение года инспекторы профилактики махаллей «красной» и «желтой» категорий будут обучаться по этой методике непосредственно на местах.