2026-yil 13-iyun kuni Hisob palatasida davlat korxonalarida tannarxni kamaytirish va samaradorlikni oshirish masalalarini muvofiqlashtirish bo‘yicha Respublika komissiyasining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ma’lumot uchun, Respublika komissiyasi 20 ta strategik yirik davlat korxonalarida raqamlashtirish, xarajatlarni kamaytirish va samaradorlikni oshirish bo‘yicha faoliyat olib bormoqda.
Yig‘ilishga O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy siyosat bo‘yicha maslahatchisi O. Hakimov va Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev hamraislik qilishdi.
Unda strategik yirik davlat korxonalarining 2026-yil I chorak yakunlari, biznes-rejalar ijrosi hamda yillik prognoz ko‘rsatkichlari muhokama qilindi.
Ta’kidlanishicha, hisobot davrida korxonalarning sotuvdan tushgan tushumi 123,6 trln so‘mni tashkil etib, rejaga nisbatan 115 foizga bajarilgan. Sof foyda 23,5 trln so‘mga yetgan bo‘lib, prognoz ko‘rsatkichi 159 foizga ta’minlangan. Shuningdek, xarajatlarni kamaytirish dasturi 6,5 trln so‘mga yoki 106 foizga bajarilgan.
O. Hakimovning ma’lumotiga ko‘ra, I chorakda 20 ta strategik korxonaning umumiy moliyaviy ko‘rsatkichlari ijobiy dinamikani namoyon etmoqda.
Shu bilan birga, ayrim korxonalarda biznes-reja ko‘rsatkichlari, tannarxni pasaytirish va raqamlashtirish bo‘yicha belgilangan vazifalar ijrosida kamchiliklar mavjudligi tanqidiy ko‘rib chiqildi.
Xususan, 3 ta korxona — “Hududgazta’minot” (493 mlrd so‘m), “Issiqlik elektr tarmoqlari” (288 mlrd so‘m) va “Toshshahartransxizmat” (50 mlrd so‘m) — jami 831 mlrd so‘m zarar bilan yakun yasagan.
Zarar bilan faoliyat yuritgan ayrim korxonalarning moliyaviy barqarorligini mustahkamlash va kredit yukini kamaytirish bo‘yicha qo‘shimcha choralar belgilab olindi.
Shuningdek, yig‘ilishda “Olmaliq KMK” AJ tomonidan ishlab chiqarish va boshqaruv jarayonlarini raqamlashtirish, elektron axborot tizimlarini joriy etish hamda operatsiyalarni avtomatlashtirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar taqdimoti o‘tkazildi.
Shu bilan birgalikda, yig‘ilishda ayrim korxonalarda raqamlashtirish ishlari belgilangan muddatlarda to‘liq yakunlanmagani qayd etildi.
Xususan, 4 ta korxona “Yagona g‘aznachilik” axborot tizimini to‘liq ishga tushirmagan, 7 ta korxonada esa “Moliyaviy model” elektron dasturini joriy etish ishlari yakuniga yetkazilmagan.
Muhokamalarda mas’ul vazirlik va idoralar, shuningdek strategik korxonalar rahbarlariga moliyaviy barqarorlikni mustahkamlash, xarajatlarni qisqartirish, mahsulot tannarxini pasaytirish va raqamlashtirish jarayonlarini jadallashtirish bo‘yicha tegishli topshiriqlar berildi.

13 июня 2026 года в Счётной палате состоялось заседание Республиканской комиссии по координации вопросов снижения себестоимости продукции и повышения эффективности деятельности государственных предприятий.
Для справки: Республиканская комиссия осуществляет работу по цифровизации, сокращению расходов и повышению эффективности в 20 стратегических крупных государственных предприятиях.
Заседание прошло под сопредседательством советника Президента Республики Узбекистан по вопросам экономической политики О. Хакимова и первого заместителя председателя Счётной палаты М. Абдуллаева.
В ходе заседания были рассмотрены итоги деятельности стратегических государственных предприятий за I квартал 2026 года, исполнение бизнес-планов и выполнение годовых прогнозных показателей.
Было отмечено, что за отчётный период выручка предприятий от реализации продукции составила 123,6 трлн сумов, что соответствует 115 процентам от планового показателя.
Чистая прибыль достигла 23,5 трлн сумов, а прогнозный показатель выполнен на 159 процентов. Кроме того, программа по сокращению расходов выполнена на сумму 6,5 трлн сумов, или на 106 процентов.
По информации О. Хакимова, совокупные финансовые показатели 20 стратегических предприятий в первом квартале продемонстрировали положительную динамику.
Вместе с тем критически были рассмотрены недостатки в исполнении показателей бизнес-планов, задач по снижению себестоимости и цифровизации на отдельных предприятиях.
В частности, три предприятия — «Худудгазтаъминот» (493 млрд сумов), «Тепловые электрические сети» (288 млрд сумов) и «Тошшахартрансхизмат» (50 млрд сумов) — завершили отчётный период с совокупным убытком в размере 831 млрд сумов.
Были определены дополнительные меры по укреплению финансовой устойчивости отдельных убыточных предприятий и снижению их кредитной нагрузки.
Также на заседании была представлена презентация АО «Алмалыкский горно-металлургический комбинат» о проводимой работе по цифровизации производственных и управленческих процессов, внедрению электронных информационных систем и автоматизации операций.
Одновременно было отмечено, что на ряде предприятий работы по цифровизации не завершены в установленные сроки.
В частности, четыре предприятия ещё не обеспечили полноценный запуск информационной системы «Единое казначейство», а на семи предприятиях не завершено внедрение электронной программы «Финансовая модель».
По итогам обсуждений ответственным министерствам и ведомствам, а также руководителям стратегических предприятий были даны соответствующие поручения по укреплению финансовой устойчивости, сокращению расходов, снижению себестоимости продукции и ускорению процессов цифровизации.
Завершая заседание, сопредседатель Комиссии М. Абдуллаев подчеркнул необходимость повышения ответственности руководителей, системной организации работы и своевременного выполнения поставленных задач.