Joriy yilning 22-26 sentyabr kunlari Nankin va Shanxay shaharlarida ShHTga a'zo mamlakatlar yosh auditorlari uchun Xitoy Milliy audit idorasi tomonidan xalqaro seminar o‘tkazildi.
Seminarni o‘tkazishdan ko‘zlangan maqsad – davlat auditi sohasida amaliy bilim va tajriba almashish, davlat auditini rivojlantirishda yosh auditorlarning o‘rnini oshirish.
Ushbu tadbirda 42 davlatdan 80 ga yaqin vakillar ishtirok etdi. Unga Qozog‘izston, Indoneziya va boshqa Osiyo mamlakatlari Oliy audit organlari rahbarlari ham tashrif buyurdi.
Seminarda, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining ikki auditori A. Xasanov va Sh. Umedillaev ham qatnashdi.
Tadbirga Xitoy Bosh auditori Xou Kai raislik qildi. Uchrashuvlarda asosiy e'tibor audit amaliyoti mustaqilligini mustahkamlash, hisobot berish sifatini oshirish, davlat moliyaviy nazorati milliy tizimlarini rivojlantirishda yosh mutaxassislarning rolini kengaytirish masalalariga qaratildi.
Xalqaro audit hamjamiyat vakillari Xitoy Milliy audit idorasining davlat auditi jarayonlari bilan tanishdi.
Dastur doirasida “Kasbiy mahoratni oshirish” va “Texnologik innovasiyalarni joriy etish” mavzulari bo‘yicha auditorlik kasbini rivojlantirishga qaratilgan zamonaviy yondashuvlar o‘rganildi.
Osiyo makoni (AZOSAI) yosh auditorlarining professional ko‘nikmalarini rivojlantirish, raqamli texnologiyalarni joriy etish va auditorlarning global yoshlar hamjamiyatini shakllantirish tashabbuslarini o‘z ichiga olgan xalqaro murojaati taqdim etildi.
Nankin audit universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari hamda Shanxay shahar audit boshqarmasi yosh auditorlari bilan uchrashuvlar o‘tkazildi. Bu esa professional va madaniyatlararo aloqalarni o‘rnatish imkonini berdi.
Tadbirlar konstruktiv ruhda bo‘lib o‘tdi. ShHT ga a'zo mamlakatlar yosh auditorlari o‘zlarining faoliyatlari uchun yangi motivasiya va yo‘nalishlar olishga muvafaq bo‘ldi.

22–26 сентября 2025 года Национальное контрольно-ревизионное управление Китая провело в Нанкине и Шанхае международный семинар для молодых аудиторов стран-членов ШОС.
Целью семинара был обмен практическими знаниями и опытом в области государственного аудита, а также повышение роли молодых аудиторов в развитии государственного аудита.
В мероприятии приняли участие около 80 представителей из 42 стран. В нем также приняли участие руководители Высших органов аудита (ВОА) Казахстана, Индонезии и других стран Азии. В семинаре также приняли участие два аудитора Счетной палаты Республики Узбекистан – А. Хасанов и Ш. Умедиллаев.
Мероприятие прошло под председательством Генерального аудитора КНР Хоу Каи. Основное внимание на встречах было уделено укреплению независимости аудиторской практики, повышению качества отчетности и расширению роли молодых специалистов в развитии национальных систем государственного финансового контроля.
Представители международного аудиторского сообщества ознакомились с процессами государственного аудита Национального контрольно-ревизионного управления Китая.
В рамках программы были изучены современные подходы, направленные на развитие аудиторской профессии по темам «Повышение профессиональных навыков» и «Внедрение технологических инноваций».
Было представлено международное обращение, включающее инициативы Азиатской аудиторской ассоциации (АЗОСАИ) по развитию профессиональных навыков молодых аудиторов, внедрению цифровых технологий и формированию глобального молодежного сообщества аудиторов.
Состоялись встречи с преподавателями и студентами Нанкинского университета аудита и молодыми аудиторами Шанхайского муниципального аудиторского управления. Это позволило установить профессиональные и межкультурные контакты.
Мероприятия прошли в конструктивном ключе. Молодые аудиторы из стран-членов ШОС смогли получить новую мотивацию и ориентиры для своей деятельности.