Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev va Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin Oʻzbekistonda integratsiyalashgan atom elektr stansiyasining birinchi energiya blokini qurish ishlariga start berdilar.
Marosimda telekoʻprik orqali Xalqaro atom energiyasi agentligi (XAEA) bosh direktori Rafael Grossi ham ishtirok etdi.
Davlatimiz rahbari Vladimir Putin va Rafael Grossiga ushbu loyihaning roʻyobga chiqarilishini shaxsan qoʻllab-quvvatlaganlari va koʻrsatilgan eʼtibor uchun minnatdorlik bildirdi. Mamlakatimizda birinchi atom elektr stansiyasini barpo etishda ishtirok etayotgan Oʻzbekiston va Rossiya mutaxassislariga birgalikdagi saʼy-harakatlar va yuksak professionallik uchun alohida tashakkur aytildi.
Mazkur loyihaning amalga oshirilishi Oʻzbekistonning texnologik, industrial va ilmiy taraqqiyotida yangi bosqichni boshlab berib, yangi tarmoq – atom energetikasini rivojlantirish uchun asos yaratishi qayd etildi. Loyiha kichik modulli atom generatsiyasi hamda yirik hajmli energetika sohasidagi eng soʻnggi yutuqlarni oʻzida mujassam etgan.
Oʻzbekiston yetakchisi xavfsizlik loyihaning mutlaq va soʻzsiz sharti ekanini alohida taʼkidladi. Stansiyani qurish va uni ekspluatatsiyaga tayyorlash ishlari eng zamonaviy xalqaro standartlar, ilgʻor muhandislik yechimlari asosida hamda Xalqaro atom energiyasi agentligining doimiy nazorati ostida bajarilmoqda.
Ushbu ulkan loyihaning amalga oshirilishi va uning natijalari Oʻzbekiston – Rossiya keng qamrovli strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarini yanada mustahkamlashga xizmat qilishiga ishonch bildirildi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев и Президент Российской Федерации Владимир Путин дали старт началу строительства первого энергоблока интегрированной атомной электростанции в Узбекистане.
На церемонии, проходившей в режиме телемоста, принял участие генеральный директор Международного агентства по атомной энергии Рафаэль Гросси.
Глава нашего государства выразил признательность Владимиру Путину и Рафаэлю Гросси за личную поддержку и внимание к реализации этого проекта. Отдельно поблагодарил специалистов Узбекистана и России, принимающих участие в создании первой атомной электростанции в нашей стране за совместную работу и высокий профессионализм.
Отмечено, что реализация данного проекта дает старт началу нового этапа технологического, промышленного и научного развития Узбекистана, закладывает основы для развития новой отрасли – атомной энергетики. Он объединяет последние достижения в области маломодульной атомной генерации и крупной базовой энергетики.
Лидер Узбекистана особо подчеркнул, что безопасность является абсолютным и безусловным приоритетом. Сооружение станции и подготовка ее к эксплуатации осуществляется на основе самых современных международных стандартов, передовых инженерных решений и под постоянным контролем МАГАТЭ.
Выражена уверенность, что воплощение в жизнь столь масштабного проекта и его результаты послужат дальнейшему укреплению узбекско-российских отношений всеобъемлющего стратегического партнерства и союзничества.