Joriy yilning 21 noyabr' kuni O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi O‘quv markazi hamkorligida “Byudjet intizomini ta'minlashda davlat moliyaviy nazorati organlarining faoliyatini muvofiqlashtirish masalalari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Davlat moliyaviy nazorati inspeksiyasi xodimlari hamda O‘quv markazining professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Mazkur tadbirda Hisob palatasining mas'ul xodimlari tomonidan “Davlat moliyaviy nazorat organlari va ichki audit xizmatlari tomonidan Hisob palatasining “Davlat auditi” dasturiy kompleksidan foydalanish tartibi” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Taqdimotda “Davlat auditi” axborot tizimidan foydalanish holati va uni yanada takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida atroflicha tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, “Davlat buyurtmachilari tomonidan xarid qilish tartib-taomillarini o‘tkazishda qonunchilik talablariga rioya etilishi” mavzusida ham taqdimot bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida davlat buyurtmachilari tomonidan xarid qilish tartib-taomillarining o‘tkazilishida qonunchilik talablariga rioya etilmasligi, shuningdek, manfaatlar to‘qnashuvi hamda afillanganlik holatlariga yo‘l qo‘yilayotganligi va shu kabi qator masalalar muhokama qilindi.
Bundan tashqari, hozirda xarid qilish tartib-taomillarini takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma'lumot berildi.
Hisob palatasining mas'ul xodimlari tomonidan tadbir ishtirokchilariga ularning faoliyatlarida ko‘p uchraydigan mavjud muammolarning yechimlari yuzasidan tegishli tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

On November 21, the Chamber of Accounts (COA) of Uzbekistan and the Training Center under the Ministry of Economy and Finance jointly organized a roundtable discussion on "Coordination of the activities of public financial control bodies to ensure budget discipline."
The roundtable was attended by the staff of the State Financial Control Inspectorate of the Department for Combating Economic Crimes under the Prosecutor General's Office of the Republic of Uzbekistan and instructors from the Training Center.
At the event, the COA presented a report on "The Procedure for Using the COA's ‘State Audit’ Software by State Financial Control Bodies and Internal Audit Services."
The report provided detailed explanations of the current state of the State Audit information system and the work being done to further improve it.
A presentation was also given on "Compliance with Legislative Requirements in Procurement Procedures by Government Customers." The event discussed issues of government customers' failure to comply with legal requirements during procurement procedures, as well as conflicts of interest and affiliations, and a number of other issues.
Furthermore, information was provided on ongoing efforts to improve procurement procedures.
The COA provided participants with relevant recommendations and instructions for addressing existing problems that frequently arise in their work.