Joriy yilning 21 noyabr' kuni O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi O‘quv markazi hamkorligida “Byudjet intizomini ta'minlashda davlat moliyaviy nazorati organlarining faoliyatini muvofiqlashtirish masalalari” mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Bosh prokuraturasi huzuridagi Iqtisodiy jinoyatlarga qarshi kurashish departamentining Davlat moliyaviy nazorati inspeksiyasi xodimlari hamda O‘quv markazining professor-o‘qituvchilari ishtirok etdi.
Mazkur tadbirda Hisob palatasining mas'ul xodimlari tomonidan “Davlat moliyaviy nazorat organlari va ichki audit xizmatlari tomonidan Hisob palatasining “Davlat auditi” dasturiy kompleksidan foydalanish tartibi” mavzusida taqdimot o‘tkazildi.
Taqdimotda “Davlat auditi” axborot tizimidan foydalanish holati va uni yanada takomillashtirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida atroflicha tushuntirishlar berildi.
Shuningdek, “Davlat buyurtmachilari tomonidan xarid qilish tartib-taomillarini o‘tkazishda qonunchilik talablariga rioya etilishi” mavzusida ham taqdimot bo‘lib o‘tdi.
Tadbir davomida davlat buyurtmachilari tomonidan xarid qilish tartib-taomillarining o‘tkazilishida qonunchilik talablariga rioya etilmasligi, shuningdek, manfaatlar to‘qnashuvi hamda afillanganlik holatlariga yo‘l qo‘yilayotganligi va shu kabi qator masalalar muhokama qilindi.
Bundan tashqari, hozirda xarid qilish tartib-taomillarini takomillashtirish yuzasidan amalga oshirilayotgan ishlar to‘g‘risida ma'lumot berildi.
Hisob palatasining mas'ul xodimlari tomonidan tadbir ishtirokchilariga ularning faoliyatlarida ko‘p uchraydigan mavjud muammolarning yechimlari yuzasidan tegishli tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

21 ноября Счетная палата Республики Узбекистан и Учебный центр при Министерстве экономики и финансов совместно организовали круглый стол на тему «Вопросы координации деятельности органов государственного финансового контроля по обеспечению бюджетной дисциплины».
В нем приняли участие сотрудники Инспекции государственного финансового контроля Департамента по борьбе с экономическими преступлениями при Генеральной прокуратуре Республики Узбекистан и преподаватели Учебного центра.
На мероприятии сотрудники Счетной палаты выступили с докладом на тему «Порядок использования программного комплекса «Государственный аудит» Счетной палаты органами государственного финансового контроля и службами внутреннего аудита».
В докладе были даны подробные разъяснения о состоянии использования информационной системы «Государственный аудит» и проводимой работе по ее дальнейшему совершенствованию.
Также была проведена презентация на тему «Соблюдение требований законодательства при проведении процедур закупок государственными заказчиками».
В ходе мероприятия обсуждались вопросы несоблюдения государственными заказчиками требований законодательства при проведении процедур закупок, а также возникновения конфликта интересов и аффилированности, а также ряд других вопросов.
Кроме того, была представлена информация о проводимой работе по совершенствованию процедур закупок.
Сотрудники Счетной палаты предоставили участникам мероприятия актуальные рекомендации и поручения по решению существующих проблем, часто возникающих в их деятельности.