Suv xo‘jaligi vazirligida “Situasion markaz” ishga tushishi munosabati bilan marosim bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Hisob palatasi, Suv xo‘jaligi¸ Qishloq xo‘jaligi, Iqtisodiyot va moliya, Raqamli texnologiyalar vazirliklari, Soliq qo‘mitasi, “Uzinfocom” va boshqa aloqador tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Tadbirning ochilishida Suv xo‘jaligi vaziri o‘rinbosari Z. Ishpo‘latov so‘zga chiqib, Davlatimiz rahbari boshchiligida ushbu tizimda keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilayotganligi, xususan, iqtisodiyot tarmoqlari va aholining sug‘orish suviga bo‘lgan talabini qondirish, mavjud resurslardan oqilona va samarali foydalanishni ta'minlash va soha boshqaruvini raqamlashtirishga alohida e'tibor qaratilayotganligini ta'kidladi.
Hisob palatasining tashabbusi va ishtirokida tashkil qilingan “Situasion markaz”da suv va energiya resurslari hisobi hamda suv xo‘jaligi sohasiga ajratilgan mablag‘lardan to‘g‘ri va maqsadli foydalanish bog‘liq jarayonlarning monitoringi yuritiladi. Buning uchun “Uzinfocom” korxonasi bilan hamkorlikda suv xo‘jaligi sohasiga oid mavjud dasturiy ta'minotlarning texnik holati yaxshilanib, ularni yanada takomillashtirish ishlari amalga oshirildi.
Sohada mavjud barcha dasturiy ta'minotlar ma'lumotlarini yig‘ish, umumlashtirish va tahlil qilish imkonini beruvchi “Raqamli suv xo‘jaligi” yagona platformasi ishlab chiqildi.
Natijada suv xo‘jaligi masalalari bo‘yicha kunlik, operativ (tezkor) ma'lumotlarni olish imkoniyati yanada oshirildi. Respublikada mavjud 630 mingdan ortiq suv iste'molchilari kesimida suv olish limitlarini belgilash, ularni tuman Xalq deputatlari kengashi bilan kelish jarayonlari to‘liq elektron ko‘rinishga o‘tkazildi.
Bundan tashqari, “Hududiy elektr tarmoqlari” AJ tomonidan nasos stansiyalarda o‘rnatilgan 8 mingdan ziyod elektr hisoblagichlar ma'lumotlari “Nasos stansiyalari” axborot tizimiga bog‘lanib, sarflanayotgan elektr energiya resurslarini elektron hisobini yuritish imkoniyati yaratildi.
Yerlarning meliorativ holatini monitoringini yuritish, suv xo‘jaligi ob'ektlarining texnik holatini nazorat qilish hamda suv kadastri va suv balanslarini yuritish tizimi takomillashtirildi. Suv xo‘jaligi jarayonlarini bir joydan kuzatish va boshqarish tizimi yo‘lga qo‘yildi.
Axborot tizimlari yordamida suv xo‘jaligi ob'ektlarida o‘rnatilgan 30 mingdan ortiq raqamli qurilmalar ma'lumotlarini kuzatish imkoniyatlari yaxshilandi. Natijada suvni o‘lchash va boshqarish jarayonlarida 20 foizgacha suvning texnik yo‘qolishlari oldi olinmoqda.
394
112
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_0161eda03a9ac89d4dddf55e.jpg)
Oʻzbekiston Prezidenti barqaror rivojlanishni taʼminlash uchun tinchlik va ishonchni mustahkamlash muhimligini taʼkidladi

В Министерстве водного хозяйства состоялась торжественная церемония открытия «Ситуационного центра». В мероприятии приняли участие представители Администрации Президента Республики Узбекистан, Счетной палаты, Министерств водного хозяйства, сельского хозяйства, экономики и финансов, цифровых технологий, Налогового комитета, «Uzinfocom» и других профильных организаций.
Выступая на открытии мероприятия, заместитель министра водного хозяйства З. Ишпулатов отметил, что под руководством Главы нашего государства реализуются масштабные реформы в этой системе, в частности, особое внимание уделяется обеспечению потребностей отраслей экономики и населения в поливной воде, рациональному и эффективному использованию имеющихся ресурсов, а также цифровизации управления отраслью.
«Ситуационный центр», созданный по инициативе и при участии Счетной палаты, осуществляет мониторинг процессов, связанных с учетом водно-энергетических ресурсов, а также целевым использованием средств, выделяемых водному хозяйству. С этой целью совместно с предприятием «Uzinfocom» проведено техническое улучшение и дальнейшее совершенствование существующего программного обеспечения в водном хозяйстве.
Разработана единая платформа «Цифровое управление водными ресурсами», позволяющая собирать, обобщать и анализировать данные из всех существующих в отрасли программных продуктов.
В результате дополнительно увеличена возможность получения ежедневной оперативной (быстрой) информации по вопросам водопользования. Процессы установления лимитов водозабора для более чем 630 тысяч водопотребителей республики и их согласования с районными Кенгашами народных депутатов полностью переведены в электронный формат.
Кроме того, к информационной системе «Насосные станции» подключены данные более 8 тысяч электросчетчиков, установленных АО «РЭС» на насосных станциях, что позволило вести электронный учет потребляемых электроэнергии.
Усовершенствована система мониторинга мелиорации земель, контроля технического состояния водохозяйственных сооружений, ведения водного кадастра и водохозяйственных балансов. Создана система централизованного мониторинга и управления процессами водопользования.
С помощью информационных систем улучшены возможности мониторинга данных более 30 тысяч цифровых устройств, установленных на водохозяйственных объектах. В результате предотвращается до 20 процентов технических потерь воды в процессах учета и управления водопользованием.