Joriy yilning 16 iyun' kuni Prezident Shavkat Mirziyoev raisligida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi, hududlarda ishlarning borishi, aholini o‘ylantirayotgan masalalarga yechim topish yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish boshida joriy yilning besh oyidagi iqtisodiy-ijtimoiy ko‘rsatkichlar qayd etildi. Bu davrda sanoat 6,4 foiz o‘sgan, eksport miqdori 18 foiz, xorijiy investisiyalar 46 foiz oshgan. Qiymati 3 milliard dollarlik 2 ming 500 dan ziyod yangi quvvat ishga tushgan. 2 million 400 ming odam daromadli bo‘lgan.
Yig‘ilishda tizimli masalalar hududlar va tarmoqlar kesimida tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois ijro intizomini mustahkamlash, aholi muammolari bilan ishlash bo‘yicha yangi tizim yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Bundan buyon ijro intizomiga Hisob palatasi mas'ul bo‘lib, uning vakolatlari kengaytirilishi Prezidentimiz tomonidan belgilandi.
Endi Hisob palatasi qarorlar bilan berilgan mablag‘larning faqatgina to‘g‘ri sarflanishi emas, balki qanday samara bergani va aholi bundan qanchalik rozi bo‘lganini ham o‘rganadi.
Hisob palatasi har bir qaror ijrosi natijadorligini tahlil qilib, zaif nuqtalar, rahbarlar va ishlamayotgan tizimlar bo‘yicha o‘z taklifini har oyda Prezidentga kiritadi.
Shu bilan birga, Hisob palatasiga bir oy ichida Toshkent shahrida o‘zini oqlagan “Xalq nazorati” elektron portalini butun respublikada ishga tushirish topshirildi. Ushbu portal orqali aholi qurilish, obodonlashtirish va infratuzilma muammolarini suratga olib va aniq manzilini ko‘rsatgan holda mobil ilova orqali yuboradi. Masalalarning qanchalik tez va sifatli hal etilishiga qarab, hokimlar faoliyati kunlik baholab borilishi ko‘rsatib o‘tildi. Bu tizim murojaatlarning yagona platformasi bo‘ladi va unga barcha vazirlik, idora, hokimliklar ulanadi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Prezident maslahatchilari, Hukumat a'zolari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева 16 июня состоялось видеоселекторное совещание, посвященное анализу эффективности проводимых реформ, состояния дел на местах и волнующих население вопросов.
В начале совещания были приведены социально-экономические показатели за первые пять месяцев текущего года. Отмечено, что за этот период промышленность выросла на 6,4 процента, объем экспорта увеличился на 18 процентов, приток иностранных инвестиций — на 46 процентов. Введено в эксплуатацию более 2,5 тысячи новых производственных мощностей на сумму 3 миллиарда долларов. Источниками дохода обеспечены 2 миллиона 400 тысяч человек.
На совещании были проанализированы проблемы в разрезе регионов и отраслей, обозначены системные недостатки.
В этой связи было решено внедрить новый механизм повышения исполнительской дисциплины и организации работы с обращениями граждан.
Отныне за соблюдение дисциплины исполнения будет отвечать Счетная палата, чьи полномочия расширяются. Она будет анализировать не только целевое использование средств, но и их эффективность, степень удовлетворенности населения. На основе этого анализа палата будет вносить предложения Президенту.
Счетная палата будет анализировать эффективность исполнения каждого постановления и ежемесячно вносить Президенту свои предложения по «слабым звеньям», а также руководителям и неработающим системам.
Параллельно Счетной палате было поручено в течение месяца внедрить по всей республике электронный портал «Халқ назорати», успешно опробованный в Ташкенте. Этот портал станет единой системой обработки обращений, к которой подключатся все министерства, ведомства и хокимияты.
В завершение совещания советники Президента, члены Правительства, министры и хокимы доложили о реализуемых мерах по обсужденным вопросам.