Joriy yilning 16 iyun' kuni Prezident Shavkat Mirziyoev raisligida amalga oshirilayotgan islohotlar natijadorligi, hududlarda ishlarning borishi, aholini o‘ylantirayotgan masalalarga yechim topish yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilish boshida joriy yilning besh oyidagi iqtisodiy-ijtimoiy ko‘rsatkichlar qayd etildi. Bu davrda sanoat 6,4 foiz o‘sgan, eksport miqdori 18 foiz, xorijiy investisiyalar 46 foiz oshgan. Qiymati 3 milliard dollarlik 2 ming 500 dan ziyod yangi quvvat ishga tushgan. 2 million 400 ming odam daromadli bo‘lgan.
Yig‘ilishda tizimli masalalar hududlar va tarmoqlar kesimida tahlil qilinib, kamchiliklar ko‘rsatib o‘tildi. Shu bois ijro intizomini mustahkamlash, aholi muammolari bilan ishlash bo‘yicha yangi tizim yo‘lga qo‘yilishi belgilandi.
Bundan buyon ijro intizomiga Hisob palatasi mas'ul bo‘lib, uning vakolatlari kengaytirilishi Prezidentimiz tomonidan belgilandi.
Endi Hisob palatasi qarorlar bilan berilgan mablag‘larning faqatgina to‘g‘ri sarflanishi emas, balki qanday samara bergani va aholi bundan qanchalik rozi bo‘lganini ham o‘rganadi.
Hisob palatasi har bir qaror ijrosi natijadorligini tahlil qilib, zaif nuqtalar, rahbarlar va ishlamayotgan tizimlar bo‘yicha o‘z taklifini har oyda Prezidentga kiritadi.
Shu bilan birga, Hisob palatasiga bir oy ichida Toshkent shahrida o‘zini oqlagan “Xalq nazorati” elektron portalini butun respublikada ishga tushirish topshirildi. Ushbu portal orqali aholi qurilish, obodonlashtirish va infratuzilma muammolarini suratga olib va aniq manzilini ko‘rsatgan holda mobil ilova orqali yuboradi. Masalalarning qanchalik tez va sifatli hal etilishiga qarab, hokimlar faoliyati kunlik baholab borilishi ko‘rsatib o‘tildi. Bu tizim murojaatlarning yagona platformasi bo‘ladi va unga barcha vazirlik, idora, hokimliklar ulanadi.
Yig‘ilishda muhokama qilingan masalalar yuzasidan Prezident maslahatchilari, Hukumat a'zolari, vazirlar va hokimlar axborot berdi.

At a meeting on the effectiveness of reforms, the Chamber of Accounts received new tasks from the President
On June 16, a meeting was held under the chairmanship of President Shavkat Mirziyoyev dedicated to the analysis of the effectiveness of the reforms, the state of affairs at the local level and issues of concern for the population.
At the beginning of the meeting, were presented socio-economic indicators for the first five months of the current year. It was noted that during this period, industry grew by 6.4 percent, exports increased by 18 percent, and the inflow of foreign investment by 46 percent. More than 2.5 thousand new production facilities worth 3 billion USD were put into operation. 2 million 400 thousand people were provided with sources of income.
At the meeting, problems were analyzed in the context of regions and industries, and systemic shortcomings were identified.
In this regard, it was decided to introduce a new mechanism for improving executive discipline and organizing work with citizens' appeals.
From now on, the Chamber of Accounts (COA) will be responsible for compliance with the executive discipline, and its mandate will expand. The COA will analyze not only the targeted use of funds, but also their effectiveness and the degree of satisfaction of the population. Based on this analysis, the COA will make proposals to the President
The COA will analyze the effectiveness of the implementation of each resolution and make monthly proposals to the President on "weak links", as well as on management and non-working systems.
In parallel, the COA was instructed to implement the electronic portal "Khalk Nazorati" (“People’s Control”), successfully tested in Tashkent, throughout the country within a month. This portal will become a unified system for processing applications, to which all ministries, departments and khokimiyats will connect.
At the end of the meeting, the President’s advisers, members of the Government, ministers and khokims reported on the measures being implemented on the discussed issues.