O‘zbekiston Respublikasining Byudjet kodeksi va “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq Hisob palatasi tomonidan “2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonun loyihasi ekspertizasi va 2026 yil uchun Byudjetnoma tahlili amalga oshirildi.
Qonun loyihasi va 2026 yil uchun Byudjetnomada “O‘zbekiston – 2030” strategiyasidan kelib chiqib, uzoq muddatli barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun o‘rta va uzoq muddatdagi asosiy maqsadlar belgilangan.
Qonun loyihasida 2026 yildan boshlab byudjet taqchilligi konsolidatsiyalashgan byudjet daromadlari va xarajatlari hamda uning tarkibiga kirmaydigan Davlat dasturlarini moliyalashtirish uchun depozitlar, byudjet ssudalari va kredit liniyalaridagi mablag‘lar qoldiqlari inobatga olingan holda hisoblanib, umumiy fiskal balansda aks ettirilgan.
Konsolidatsiyalashgan byudjet taqchilligining cheklangan miqdori yalpi ichki mahsulotning 3 foizi miqdorida belgilangan.
2026 yil uchun 8 ta vazirlik va idoralarning eng muhim maqsadli indikatorlari byudjet dasturlari kesimida tasdiqlash belgilangan.
Loyihada 2026 yildan yangi “Deputat tashabbusi” tizimi joriy etilishi belgilangan va bunda har bir deputatga 3,3 mlrd so‘mdan mablag‘ rejalashtirilgan.
Amalga oshirilgan tahlillar asosida O‘zbekiston Respublikasining “2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasi va 2026 yilgi Byudjetnoma bo‘yicha Xulosa tayyorlandi.
Xulosani tayyorlash jarayonida Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlari, shuningdek soliq va byudjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari loyihalarining mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, sohalar bo‘yicha maqsadlari, vazifalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari va topshiriqlariga muvofiqligi o‘rganib chiqildi.
Xulosada Qonun loyihasi va byudjet-soliq siyosatining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha Hisob palatasi tomonidan jami 81 ta taklif va tavsiyalar berildi. Xususan:
-davlat byudjeti daromadlari prognozini 1,2 trln so‘mga oshirish hamda loyihadan 1,2 trln so‘m byudjet xarajatlarini qisqartirish;
-Qonun loyihasida daromad turlari (12-modda 5-qism) tarkibiga boshqa soliq bo‘lmagan to‘lovlarni kiritish;
-soliq to‘lovchilarga aslida to‘lanmagan qo‘shilgan qiymat solig‘i summasini byudjetdan qaytarib olish imkoniyatini cheklash va bunda QQSni to‘lov holati tasdiqlangandagina kelgusida uni qaytarish amaliyotini joriy qilish;
-vazirliklar va davlat idoralari tomonidan undiriladigan soliqqa oid bo‘lmagan tushumlarning to‘liq hisoblanishi, undirilishi va davlat byudjetiga o‘tkazilishi bo‘yicha nazorat mexanizmi mavjud emasligi sababli, soliqsiz tushumlar hisobini yuritish bo‘yicha mas’ul davlat organini belgilash.
Ta’kidlash joizki, byudjet qabul qilinishidagi muhokamalar jarayonida Hisob palatasi tomonidan berilgan bir qator takliflar ijobiy qabul qilindi.
Jumladan, Davlat dasturlarini moliyalashtirish uchun depozitlar va ssudalar uchun rejalashtirilgan 14,8 trln so‘mni respublika xarajatlari tarkibidan chiqarib, umumiy fiskal balansda aks ettirish;
Yoki, Qonun loyihasining 11-moddasi 3-xatboshidagi “O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi taqchilligiga yo‘l qo‘yilmaydi” bandini chiqarib tashlash kabi takliflar tasdiqlangan Qonun loyihasida o‘z aksini topdi.

В соответствии с Бюджетным кодексом Республики Узбекистан и Законом «О Счетной палате Республики Узбекистан» Счетной палатой проведена экспертиза проекта Закона «О Государственном бюджете Республики Узбекистан на 2026 год», а также анализ Бюджетного послания на 2026 год.
В проекте Закона и Бюджетном послании на 2026 год, исходя из стратегии «Узбекистан – 2030», определены основные среднесрочные и долгосрочные цели, направленные на обеспечение устойчивого экономического роста.
Начиная с 2026 года, дефицит бюджета рассчитывается с учетом доходов и расходов консолидированного бюджета, а также остатков средств по депозитам, бюджетным ссудам и кредитным линиям, направленным на финансирование государственных программ, и отражается в общем фискальном балансе.
Предельный уровень дефицита консолидированного бюджета установлен в размере 3 процентов от валового внутреннего продукта.
На 2026 год предусмотрено утверждение ключевых целевых индикаторов 8 министерств и ведомств в разрезе бюджетных программ.
В проекте предусмотрено внедрение с 2026 года новой системы «Инициатива депутата», в рамках которой каждому депутату планируется выделение 3,3 млрд сумов.
По итогам проведенного анализа подготовлено заключение по проекту Закона и Бюджетному посланию на 2026 год.
В ходе подготовки заключения изучено соответствие проектов Государственного бюджета, бюджетов государственных целевых фондов, а также основных направлений налогово-бюджетной политики приоритетам социально-экономического развития страны, целям и задачам по отраслям, а также решениям и поручениям Президента Республики Узбекистан.
В заключении Счетной палаты представлено в общей сложности 81 предложение и рекомендация, в том числе:
-увеличение прогноза доходов Государственного бюджета на 1,2 трлн сумов и сокращение расходов на такую же сумму;
-включение в состав доходов (статья 12, часть 5) иных неналоговых поступлений;
-ограничение возврата из бюджета сумм налога на добавленную стоимость, фактически не уплаченных, с внедрением практики возврата НДС только при подтверждении его уплаты;
-определение уполномоченного государственного органа по учету неналоговых поступлений в связи с отсутствием механизма контроля за их полным начислением, взысканием и перечислением в бюджет.
Следует отметить, что в процессе обсуждения проекта бюджета ряд предложений Счетной палаты был поддержан.
В частности, отражение в общем фискальном балансе 14,8 трлн сумов, запланированных на финансирование государственных программ за счет депозитов и ссуд, с исключением их из состава расходов;
А также исключение из статьи 11 (абзац 3) положения «Не допускается дефицит Фонда реконструкции и развития Республики Узбекистан» нашли отражение в утвержденном проекте Закона.