O‘zbekiston Respublikasining Byudjet kodeksi va “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonuniga muvofiq Hisob palatasi tomonidan “2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonun loyihasi ekspertizasi va 2026 yil uchun Byudjetnoma tahlili amalga oshirildi.
Qonun loyihasi va 2026 yil uchun Byudjetnomada “O‘zbekiston – 2030” strategiyasidan kelib chiqib, uzoq muddatli barqaror iqtisodiy o‘sishni ta’minlash uchun o‘rta va uzoq muddatdagi asosiy maqsadlar belgilangan.
Qonun loyihasida 2026 yildan boshlab byudjet taqchilligi konsolidatsiyalashgan byudjet daromadlari va xarajatlari hamda uning tarkibiga kirmaydigan Davlat dasturlarini moliyalashtirish uchun depozitlar, byudjet ssudalari va kredit liniyalaridagi mablag‘lar qoldiqlari inobatga olingan holda hisoblanib, umumiy fiskal balansda aks ettirilgan.
Konsolidatsiyalashgan byudjet taqchilligining cheklangan miqdori yalpi ichki mahsulotning 3 foizi miqdorida belgilangan.
2026 yil uchun 8 ta vazirlik va idoralarning eng muhim maqsadli indikatorlari byudjet dasturlari kesimida tasdiqlash belgilangan.
Loyihada 2026 yildan yangi “Deputat tashabbusi” tizimi joriy etilishi belgilangan va bunda har bir deputatga 3,3 mlrd so‘mdan mablag‘ rejalashtirilgan.
Amalga oshirilgan tahlillar asosida O‘zbekiston Respublikasining “2026 yil uchun O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjeti to‘g‘risida”gi Qonuni loyihasi va 2026 yilgi Byudjetnoma bo‘yicha Xulosa tayyorlandi.
Xulosani tayyorlash jarayonida Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlari, shuningdek soliq va byudjet siyosatining asosiy yo‘nalishlari loyihalarining mamlakatni ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlari, sohalar bo‘yicha maqsadlari, vazifalari hamda O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining qarorlari va topshiriqlariga muvofiqligi o‘rganib chiqildi.
Xulosada Qonun loyihasi va byudjet-soliq siyosatining asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha Hisob palatasi tomonidan jami 81 ta taklif va tavsiyalar berildi. Xususan:
-davlat byudjeti daromadlari prognozini 1,2 trln so‘mga oshirish hamda loyihadan 1,2 trln so‘m byudjet xarajatlarini qisqartirish;
-Qonun loyihasida daromad turlari (12-modda 5-qism) tarkibiga boshqa soliq bo‘lmagan to‘lovlarni kiritish;
-soliq to‘lovchilarga aslida to‘lanmagan qo‘shilgan qiymat solig‘i summasini byudjetdan qaytarib olish imkoniyatini cheklash va bunda QQSni to‘lov holati tasdiqlangandagina kelgusida uni qaytarish amaliyotini joriy qilish;
-vazirliklar va davlat idoralari tomonidan undiriladigan soliqqa oid bo‘lmagan tushumlarning to‘liq hisoblanishi, undirilishi va davlat byudjetiga o‘tkazilishi bo‘yicha nazorat mexanizmi mavjud emasligi sababli, soliqsiz tushumlar hisobini yuritish bo‘yicha mas’ul davlat organini belgilash.
Ta’kidlash joizki, byudjet qabul qilinishidagi muhokamalar jarayonida Hisob palatasi tomonidan berilgan bir qator takliflar ijobiy qabul qilindi.
Jumladan, Davlat dasturlarini moliyalashtirish uchun depozitlar va ssudalar uchun rejalashtirilgan 14,8 trln so‘mni respublika xarajatlari tarkibidan chiqarib, umumiy fiskal balansda aks ettirish;
Yoki, Qonun loyihasining 11-moddasi 3-xatboshidagi “O‘zbekiston Respublikasi Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasi taqchilligiga yo‘l qo‘yilmaydi” bandini chiqarib tashlash kabi takliflar tasdiqlangan Qonun loyihasida o‘z aksini topdi.

In accordance with the Budget Code of the Republic of Uzbekistan and the Law “On the Accounts Chamber of the Republic of Uzbekistan,” the Accounts Chamber conducted an expert review of the draft Law “On the State Budget of the Republic of Uzbekistan for 2026” and analyzed the Budget Message for 2026.
The draft Law and the Budget Message for 2026, based on the “Uzbekistan – 2030” strategy, define key medium- and long-term objectives aimed at ensuring sustainable economic growth.
Starting from 2026, the budget deficit is calculated taking into account the revenues and expenditures of the consolidated budget, as well as the balances of funds in deposits, budget loans, and credit lines used to finance state programs, and is reflected in the overall fiscal balance.
The ceiling for the consolidated budget deficit is set at 3 percent of gross domestic product.
For 2026, it is предусмотрено to approve key performance indicators for 8 ministries and agencies within the framework of budget programs.
The draft also introduces a new “Deputy Initiative” system starting from 2026, under which 3.3 billion soums are allocated to each deputy.
Based on the analysis carried out, a conclusion was prepared on the draft Law and the Budget Message for 2026.
During the preparation of the conclusion, the compliance of the draft State budget, the budgets of state targeted funds, and the main directions of tax and budget policy with the country’s socio-economic development priorities, sectoral goals and objectives, as well as with the decisions and instructions of the President of the Republic of Uzbekistan was examined.
In total, the Accounts Chamber provided 81 proposals and recommendations, including:
-increasing the forecast of State budget revenues by 1.2 trillion soums and reducing expenditures by the same amount;
-including other non-tax revenues in the composition of revenues (Article 12, Part 5);
-restricting the refund of value added tax amounts that were not actually paid, and introducing a practice whereby VAT refunds are made only upon confirmation of payment;
-designating an authorized state body responsible for accounting of non-tax revenues due to the absence of a control mechanism ensuring their full accrual, collection, and transfer to the State budget.
It should be noted that during the discussions of the budget adoption, a number of proposals submitted by the Accounts Chamber were positively accepted.
In particular, the proposal to reflect 14.8 trillion soums allocated for financing state programs through deposits and loans in the overall fiscal balance, excluding them from expenditures;
As well as the removal of the provision “A deficit of the Fund for Reconstruction and Development of the Republic of Uzbekistan is not allowed” from Article 11 (paragraph 3), were incorporated into the approved draft Law.