Braziliya Federativ Respublikasining Braziliya shahrida 2026-yilning 16-19-iyun kunlari INTOSAI Qazib olish sanoatini audit qilish bo‘yicha ishchi guruhining 6-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Ushbu yig‘ilish Braziliya Federal Hisob sudi (Oliy audit organi) va Ishchi guruh raisi Uganda Bosh auditori tomonidan birgalikda tashkil etildi. Unda 30 dan ortiq mamlakatning Oliy audit organlari vakillari va xalqaro ekspertlar ishtirok etdi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining mas’ul xodimi Sh. Umedillayev ham ishtirok etdi.
Yig‘ilishning asosiy mavzusi “Energetik o‘tishda muhim ahamiyatga ega minerallar: global tendensiyalar va boshqaruv uchun oqibatlar” deb belgilandi.
Tadbir doirasida S&P Global Energy kompaniyasi tomonidan energetik o‘tish uchun muhim ahamiyatga ega minerallarning jahon bozoridagi tendensiyalari, elektromobillar va akkumulyator texnologiyalariga bo‘lgan talabning o‘sishi hamda Oliy audit organlarining mineral resurslarni boshqarishdagi roli haqida asosiy ma’ruza taqdim etildi.
Shuningdek, Braziliyaning Neft, tabiiy gaz va bioyoqilg‘i milliy agentligi (ANP) hamda Braziliya Neft, gaz va bioyoqilg‘i instituti (IBP) mutaxassislari tomonidan Braziliyaning neft-gaz sohasini boshqarish tajribasi taqdim etildi.
Xususan, xorijiy kompaniyalar faoliyatini nazorat qilish, mahsulot taqsimlash shartnomalari (PSA) doirasida davlat manfaatlarini himoya qilish, xarajatlarning asoslanganligini tekshirish tartib-taomillari va mahalliy tarkib talablari muhokama qilindi.
Xalqaro dengiz tubini muvofiqlashtirish organi (ISA) vakili tomonidan xalqaro suvlarda dengiz tubidan foydali qazilmalarni qazib olish bo‘yicha yangi tendensiyalar va boshqaruv masalalari haqida maxsus mashg‘ulot o‘tkazildi.
Bu mavzu O‘zbekiston kabi quruqlikda qazib olish faoliyatini amalga oshiruvchi mamlakatlar uchun alohida ahamiyat kasb etadi, chunki keng ko‘lamli dengiz tubi qazib olinishi jahon xom ashyo narxlariga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
INTOSAI mintaqaviy tashkilotlari vakillari o‘z mintaqalarida qazib olish sanoatini audit qilish sohasidagi tashabbuslar holati haqida ma’lumot taqdim etdi.
Yig‘ilish doirasida Ishchi guruhining 2026–2028 yillarga mo‘ljallangan yangi Ish rejasi loyihasi muhokama qilindi va ustuvorliklar belgilab olindi.
Tadbir qazib olish sanoati auditi sohasida xalqaro tajriba almashish, energetik o‘tishda Oliy audit organlarining rolini kuchaytirish va O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining xalqaro hamkorligini yanada rivojlantirishga xizmat qildi.

16–19 июня 2026 года в городе Бразилиа Федеративной Республики Бразилия состоялось 6-е заседание Рабочей группы ИНТОСАИ по аудиту добывающей промышленности.
Мероприятие было совместно организовано Федеральным счетным судом Бразилии (высшим органом аудита) и Председателем Рабочей группы — Генеральным аудитором Уганды. В заседании приняли участие представители высших органов аудита более 30 стран и международные эксперты.
В мероприятии также принял участие ответственный сотрудник Счетной палаты Республики Узбекистан Ш. Умедиллаев.
Основной темой заседания стала тема «Критически важные минералы в условиях энергетического перехода: глобальные тенденции и последствия для управления».
В рамках мероприятия компания S&P Global Energy представила основной доклад, посвященный тенденциям мирового рынка критически важных минералов для энергетического перехода, росту спроса на электромобили и аккумуляторные технологии, а также роли высших органов аудита в управлении минеральными ресурсами.
Кроме того, специалисты Национального агентства нефти, природного газа и биотоплива Бразилии (ANP) и Бразильского института нефти, газа и биотоплива (IBP) представили опыт Бразилии в области управления нефтегазовым сектором.
В частности, были обсуждены вопросы контроля деятельности иностранных компаний, защиты государственных интересов в рамках соглашений о разделе продукции (PSA), процедуры проверки обоснованности затрат и требования к местной составляющей.
Представитель Международного органа по морскому дну (ISA) провел специальную сессию, посвященную новым тенденциям и вопросам регулирования добычи полезных ископаемых со дна моря в международных водах.
Данная тема представляет особый интерес для стран, осуществляющих добычу полезных ископаемых на суше, таких как Узбекистан, поскольку масштабная добыча на морском дне может оказать влияние на мировые цены на сырьевые ресурсы.
Представители региональных организаций ИНТОСАИ представили информацию о ходе реализации инициатив в области аудита добывающей промышленности в своих регионах.
В ходе заседания был обсужден проект нового Плана работы Рабочей группы на 2026–2028 годы и определены приоритетные направления деятельности.
Мероприятие способствовало обмену международным опытом в сфере аудита добывающей промышленности, усилению роли высших органов аудита в условиях энергетического перехода, а также дальнейшему развитию международного сотрудничества Счетной палаты Республики Узбекистан.
1860
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_6ebec09264e7365a3513d763.jpg)
Первое заседание Консультативного совета высших органов аудита Узбекистана и Венгрии состоялось в Самарканде