O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Davlat auditi faoliyatida sun’iy intellekt va raqamlashtirishni yanada rivojlantirishga oid chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi Farmoni qabul qilindi.
Mazkur Farmon davlat auditi tizimini zamonaviy raqamli texnologiyalar asosida tubdan takomillashtirish, sun’iy intellekt imkoniyatlaridan keng foydalanish, budjet mablag‘laridan samarali va maqsadli foydalanish ustidan nazoratni kuchaytirish hamda audit jarayonlarining ochiqligi va samaradorligini ta’minlashga qaratilgan.
Farmonga muvofiq, 2026–2030-yillarda davlat auditi sohasini raqamli transformatsiya qilishning ustuvor yo‘nalishlari belgilandi. Jumladan, budjet tizimidagi xavflarni barvaqt aniqlash samaradorligini 50 foizga yetkazish, sun’iy intellekt texnologiyalari asosida budjet intizomi buzilishi holatlarini aniqlash samaradorligini 1,4 baravarga oshirish, davlat organlari axborot tizimlarini integratsiya qilish orqali 30 ta risk-tahlil mexanizmi hamda 50 ta raqamli servis va modulni joriy etish nazarda tutilgan.
Farmon bilan Hisob palatasi faoliyatida davlat tashqi auditining mutlaqo yangi yo‘nalishlari joriy etilmoqda. Xususan, 2027-yildan boshlab davlat organlari va tashkilotlarida joriy etilayotgan sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish samaradorligini baholash bo‘yicha sun’iy intellekt tizimlari auditi, raqamli ma’lumotlar va axborot tizimlariga masofaviy kirish orqali masofaviy tashqi audit, shuningdek, xavf tahlillariga asoslangan axborot texnologiyalari auditi o‘tkaziladi.
Shu bilan birga, Hisob palatasi davlat organlari va tashkilotlarida moliyaviy, muvofiqlik hamda samaradorlik bo‘yicha axborot texnologiyalari auditini o‘tkazishga mas’ul vakolatli organ etib belgilandi. 2028-yil 1-sentabrdan boshlab esa muvofiqlik auditini sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalangan holda amalga oshirish amaliyoti yo‘lga qo‘yiladi.
Farmonga muvofiq, davlat auditida sun’iy intellekt va raqamli texnologiyalarni keng joriy etishga xizmat qiluvchi qator axborot tizimlari va raqamli modullar bosqichma-bosqich ishlab chiqiladi. Jumladan, "Masofaviy audit" axborot-tahliliy tizimi tarkibida davlat organlari va tashkilotlarining budjet intizomi holatini baholovchi "Davlat organlarining xavf profili" moduli yaratiladi. Ushbu modul orqali davlat organlari va tashkilotlarining budjet intizomi reytingi shakllantiriladi hamda uning natijalari har yili keng jamoatchilikka e’lon qilib boriladi.
Shuningdek, davlat rivojlantirish dasturlari doirasida amalga oshirilayotgan qurilish loyihalarining o‘z vaqtida yakunlanmaslik sabablari tahlil qilinib, foydalanishga topshirilgan obyektlarning samaradorligini baholashning raqamli mexanizmi joriy etiladi.
Farmon bilan davlat moliyaviy nazorati organlari va ichki audit xizmatlari faoliyatini yanada muvofiqlashtirishga alohida e’tibor qaratildi. Endi audit natijalari bo‘yicha aniqlangan tizimli muammolarni bartaraf etish hamda qonunchilikni takomillashtirishga oid takliflarni ko‘rib chiqish jarayonlari Hisob palatasining "Davlat auditi" axborot tizimi orqali amalga oshiriladi.
Sohada yuqori malakali kadrlar tayyorlash ham Farmonning muhim yo‘nalishlaridan biri hisoblanadi. Xususan, davlat auditi sohasi mutaxassislarining xalqaro ISACA sertifikatlarini olishi, elektron o‘quv kurslari va ta’lim platformalarini yaratish, sun’iy intellekt hamda raqamli texnologiyalar bo‘yicha muntazam malaka oshirish tizimini yo‘lga qo‘yish belgilangan.
Shuningdek, Hisob palatasi tomonidan 2026-yil yakuniga qadar "Sun’iy intellekt laboratoriyasi" tashkil etilib, unda sun’iy intellekt modellarini o‘qitish, risk-tahlil mexanizmlarini ishlab chiqish, audit qarorlarini tahliliy jihatdan qo‘llab-quvvatlash hamda prognozlash tizimlarini yaratish ishlari amalga oshiriladi.
Mazkur Farmon davlat auditi tizimini raqamli transformatsiya qilish, sun’iy intellekt texnologiyalarini keng tatbiq etish, xavflarni barvaqt aniqlash va profilaktika qilish, davlat moliyaviy nazorati samaradorligini oshirish hamda budjet mablag‘laridan oqilona va shaffof foydalanishni ta’minlashda muhim huquqiy asos bo‘lib xizmat qiladi.
Hisob palatasi tomonidan Farmonda belgilangan vazifalarning o‘z vaqtida va sifatli ijrosini ta’minlash, raqamli audit infratuzilmasini rivojlantirish, ilg‘or xalqaro tajribalarni joriy etish hamda davlat auditining zamonaviy modelini shakllantirish bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshiriladi.

Принят Указ Президента Республики Узбекистан «О мерах по дальнейшему развитию искусственного интеллекта и цифровизации в деятельности государственного аудита».
Указ направлен на коренную модернизацию системы государственного аудита на основе современных цифровых технологий, широкое использование возможностей искусственного интеллекта, усиление контроля за эффективным и целевым использованием бюджетных средств, а также обеспечение прозрачности и эффективности аудиторских процессов.
В соответствии с Указом определены приоритетные направления цифровой трансформации сферы государственного аудита на 2026–2030 годы. В частности, предусмотрено повышение эффективности раннего выявления рисков в бюджетной системе до 50 процентов, увеличение в 1,4 раза эффективности выявления нарушений бюджетной дисциплины с использованием технологий искусственного интеллекта, а также внедрение 30 механизмов анализа рисков и 50 цифровых сервисов и модулей посредством интеграции информационных систем государственных органов.
Указом внедряются принципиально новые направления внешнего государственного аудита в деятельности Счётной палаты. Начиная с 2027 года будут проводиться аудит систем искусственного интеллекта для оценки эффективности использования технологий ИИ в государственных органах и организациях, дистанционный внешний аудит посредством удалённого доступа к цифровым данным и информационным системам, а также аудит информационных технологий на основе анализа рисков.
Кроме того, Счётная палата определена уполномоченным органом, ответственным за проведение финансового, комплаенс- и аудита эффективности информационных технологий в государственных органах и организациях. С 1 сентября 2028 года будет внедрена практика проведения комплаенс-аудита с использованием технологий искусственного интеллекта.
Согласно Указу поэтапно будут разработаны информационные системы и цифровые модули, обеспечивающие широкое внедрение искусственного интеллекта и цифровых технологий в государственном аудите. В частности, в составе информационно-аналитической системы «Дистанционный аудит» будет создан модуль «Профиль рисков государственных органов», предназначенный для оценки состояния бюджетной дисциплины. На его основе будет формироваться рейтинг бюджетной дисциплины государственных органов и организаций, результаты которого будут ежегодно публиковаться для широкой общественности.
Также будут проанализированы причины несвоевременного завершения строительных проектов, реализуемых в рамках государственных программ развития, и внедрён цифровой механизм оценки эффективности введённых в эксплуатацию объектов.
Особое внимание в Указе уделено дальнейшему совершенствованию координации деятельности органов государственного финансового контроля и служб внутреннего аудита. Рассмотрение системных проблем, выявленных по итогам аудита, а также предложений по совершенствованию законодательства будет осуществляться через информационную систему Счётной палаты «Государственный аудит».
Одним из важных направлений Указа является подготовка высококвалифицированных кадров. В частности, предусмотрены получение международных сертификатов ISACA специалистами в сфере государственного аудита, создание электронных учебных курсов и образовательных платформ, а также организация системы регулярного повышения квалификации по искусственному интеллекту и цифровым технологиям.
Кроме того, до конца 2026 года Счётной палатой будет создана Лаборатория искусственного интеллекта, где будут осуществляться обучение моделей искусственного интеллекта, разработка механизмов анализа рисков, аналитическая поддержка аудиторских решений и создание систем прогнозирования.
Указ станет важной правовой основой для цифровой трансформации системы государственного аудита, широкого внедрения технологий искусственного интеллекта, раннего выявления и профилактики рисков, повышения эффективности государственного финансового контроля, а также обеспечения рационального и прозрачного использования бюджетных средств.
Счётная палата обеспечит своевременное и качественное выполнение задач, определённых Указом, развитие цифровой инфраструктуры аудита, внедрение передового международного опыта и формирование современной модели государственного аудита.