Hisob palatasi tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Budjet kodeksining 167-moddasi hamda “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonunining 24-moddasiga asosan Davlat budjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining 2025-yildagi ijrosi to‘g‘risidagi yillik hisobot tashqi audit va baholashdan o‘tkazildi.
Tashqi audit va baholash ishlari Iqtisodiyot va moliya vazirligi, G‘aznachilik qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Markaziy bank hamda boshqa tegishli tashkilotlarning ma’lumotlari asosida amalga oshirildi.
Tahlillar shuni ko‘rsatadiki, davlat budjeti daromadlari 2025-yilda 359,8 trln so‘mni tashkil etib (YAIMga nisbatan 19,4 foiz), 2024-yilga nisbatan 131,1 foizga oshgan.
Vazirlik va idoralarning budjetdan tashqari jamg‘armalaridan respublika budjetiga 112,2 mlrd so‘mlik soliqsiz to‘lovlar ajratma qilinmagan.
Soliq qarzi 53,3 trln so‘mni tashkil qilib, yil boshiga nisbatan 8,1 trln so‘mga yoki 18 foizga oshgan. Shuningdek, yil davomida 9,4 trln so‘m umidsiz soliq qarzlari hisobdan chiqarilgan.
Ortiqcha to‘langan soliq summasi 13,1 trln so‘mni tashkil etgan.
Yuridik va jismoniy shaxslar tomonidan 120,1 trln so‘mlik soliq va 57,6 trln so‘mlik bojxona imtiyozlaridan foydalanilgan.
Davlat budjeti xarajatlari 2025-yilda 383,9 trln so‘mni tashkil etib (YAIMga nisbatan 20,8 foiz), 2024-yilga nisbatan 123,5 foizga oshgan.
Jumladan, ijtimoiy xarajatlarga 180,4 trln so‘m (jami xarajatning 47 foizi), ta’limga – 84,2 trln so‘m (o‘sish – 118,1%), sog‘liqni saqlashga – 43,3 trln so‘m (o‘sish – 120,1%) mablag‘ yo‘naltirilgan.
Davlat qarzlariga xizmat ko‘rsatish va qoplash uchun 18,1 trln so‘m xarajat qilingan (2024-yilga nisbatan 124,8 foizga oshgan).
Hisobotga ko‘ra, 2026-yil 1-yanvar holatiga Davlat budjeti taqchilligi 24 151,7 mlrd so‘mni tashkil etgan.
Davlat maqsadli jamg‘armalarining jami daromadlari 73,8 trln so‘mni, budjetdan transfertlar 57,9 trln so‘mni, xarajatlar 130,3 trln so‘mni tashkil etgan.
2026-yil 1-yanvar holatiga davlat qarzi 46,8 mlrd dollarni (YAIMga nisbatan 31,9 foiz) tashkil qilib, 2025-yil 1-yanvar holatiga nisbatan 6,6 mlrd dollar (16,5%)ga oshgan.
Shundan, budjetdan so‘ndiriladigan qismi 32,3 mlrd dollar hamda korxonalar hisobidan – 14,5 mlrd dollarni tashkil etadi.
2026-yil 1-yanvar holatiga mahalliy budjetlarning respublika budjeti oldida 2 119,3 mlrd so‘m budjet ssudasidan qarzdorligi mavjud bo‘lib, yil boshiga (1 578,1 mlrd so‘m) nisbatan 134 foizga oshgan.
Audit yakunlari bo‘yicha Davlat budjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining 2025-yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobot yuzasidan Hisob palatasining tegishli xulosasi tayyorlandi.
Audit xulosasida quyidagi qator amaliy taklif va tavsiyalar berildi:
budjet mablag‘laridan maqsadli, manzilli, samarali foydalanish, sarflangan mablag‘larning natijadorligini oshirish maqsadida “Automatic Reporting Validator – AI-based Reporting Validator” tizimini joriy etish;
g‘aznachilik organlarida budjet mablag‘larining kassa xarajatlari bo‘yicha qonunbuzilishlarni oldindan aniqlash imkonini beruvchi sun’iy intellekt texnologiyalari asosida risk-tahlil va dastlabki nazorat mexanizmlarini joriy etish;
budjetlararo transfert tizimini “xarajatlarni qoplash” tamoyilidan bosqichma-bosqich chiqarib, har bir transfert turi uchun aniq hisob-kitob formulalari va natija indikatorlarini joriy etish;
davlat tashqi qarzining valyuta tarkibidagi xorijiy valyuta ulushini bosqichma-bosqich kamaytirish bo‘yicha aniq maqsadli ko‘rsatkichlar va yo‘l xaritasini ishlab chiqish, shu jumladan milliy valyutadagi qarz instrumentlari bozorini rivojlantirish chora-tadbirlarini belgilash;
Qo‘shilgan qiymat solig‘i o‘rnini qoplashda (qaytarib berishda) yuzaga keladigan risk mezonlarini ishlab chiqib, axborot tizimlari orqali aniqlanishini yo‘lga qo‘yish.
O‘tkazilgan audit va baholash yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Davlat budjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari budjetlarining 2025-yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlarda aniqlangan xato va kamchiliklarni bartaraf etgan holda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga tasdiqlash uchun kiritish tavsiya etildi.
Shu bilan birga, Qoraqalpog‘iston Respublikasi budjetining, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy budjetlarining ijrosi to‘g‘risidagi yillik hisobotni tashqi auditdan o‘tkazish va baholash natijalari yuzasidan Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga tegishli xulosalar taqdim etildi.
Bundan tashqari, daromad va xarajat ijrosi bo‘yicha aniqlangan xato va kamchiliklarni bartaraf etish hamda kelgusida yo‘l qo‘yilishining oldini olish va faoliyatni yaxshilash maqsadida Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Sog‘liqni saqlash vazirligi, Soliq va Bojxona qo‘mitasi hamda boshqa vazirliklarga tegishli takliflar bilan ko‘rsatmalar kiritildi.
Joriy yilning 26-iyun kuni Iqtisodiyot va moliya vazirligida tashqi audit natijalari muhokamasiga bag‘ishlangan yig‘ilish o‘tkazildi.
Yig‘ilishda Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzaev, Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosarlari A. Xaydarov, J. Qurbonov hamda boshqa mas’ul xodimlar ishtirok etdi.
Shuningdek, yig‘ilishda vazirlik va idoralarning budjet mablag‘laridan foydalanish bilan bog‘liq maqsadli indikatorlari ijrosi ham muhokama qilindi.
Muhokama yakunida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish, kelgusida bunday holatlarning oldini olish, audit tavsiyalarini to‘liq amalga oshirish hamda sohani raqamlashtirish bo‘yicha mas’ullarga tegishli ko‘rsatmalar berildi.

Счётной палатой Республики Узбекистан в соответствии со статьёй 167 Бюджетного кодекса Республики Узбекистан и статьёй 24 Закона Республики Узбекистан «О Счётной палате Республики Узбекистан» проведены внешняя аудиторская проверка и оценка годового отчёта об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2025 год.
Внешний аудит и оценка были проведены на основе данных Министерства экономики и финансов, Комитета казначейства, Налогового комитета, Таможенного комитета, Центрального банка и других соответствующих организаций.
Анализ показал, что доходы Государственного бюджета в 2025 году составили 359,8 трлн сумов (19,4% к ВВП), увеличившись на 31,1% по сравнению с 2024 годом.
Во внебюджетных фондах министерств и ведомств не были перечислены в республиканский бюджет неналоговые поступления в размере 112,2 млрд сумов.
Налоговая задолженность составила 53,3 трлн сумов, увеличившись на 8,1 трлн сумов, или на 18%, по сравнению с началом года. При этом в течение года были списаны безнадёжные налоговые задолженности на сумму 9,4 трлн сумов.
Сумма излишне уплаченных налогов составила 13,1 трлн сумов.
Юридические и физические лица воспользовались налоговыми льготами на сумму 120,1 трлн сумов и таможенными льготами на сумму 57,6 трлн сумов.
Расходы Государственного бюджета в 2025 году составили 383,9 трлн сумов (20,8% к ВВП), увеличившись на 23,5% по сравнению с 2024 годом.
В частности, на социальную сферу было направлено 180,4 трлн сумов (47% всех расходов), на образование — 84,2 трлн сумов (рост на 18,1%), на здравоохранение — 43,3 трлн сумов (рост на 20,1%).
На обслуживание и погашение государственного долга было направлено 18,1 трлн сумов, что на 24,8% больше по сравнению с 2024 годом.
Согласно отчёту, по состоянию на 1 января 2026 года дефицит Государственного бюджета составил 24 151,7 млрд сумов.
Совокупные доходы государственных целевых фондов составили 73,8 трлн сумов, объём трансфертов из бюджета — 57,9 трлн сумов, расходы — 130,3 трлн сумов.
По состоянию на 1 января 2026 года государственный долг составил 46,8 млрд долларов США (31,9% к ВВП), увеличившись на 6,6 млрд долларов США (16,5%) по сравнению с 1 января 2025 года.
Из указанной суммы 32,3 млрд долларов США подлежат погашению за счёт Государственного бюджета, а 14,5 млрд долларов США — за счёт предприятий.
По состоянию на 1 января 2026 года задолженность местных бюджетов перед республиканским бюджетом по бюджетным ссудам составила 2 119,3 млрд сумов, увеличившись до 134% по сравнению с началом года (1 578,1 млрд сумов).
По итогам аудита Счётной палатой подготовлено соответствующее аудиторское заключение по отчёту об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2025 год.
В аудиторском заключении представлены следующие практические предложения и рекомендации:
внедрить систему Automatic Reporting Validator – AI-based Reporting Validator для обеспечения целевого, адресного и эффективного использования бюджетных средств и повышения результативности бюджетных расходов;
внедрить в органах казначейства механизмы анализа рисков и предварительного контроля на основе технологий искусственного интеллекта для выявления возможных нарушений при осуществлении кассовых расходов бюджета;
поэтапно отказаться от принципа «возмещения расходов» в системе межбюджетных трансфертов, внедрив чёткие формулы расчёта и показатели результативности для каждого вида трансфертов;
разработать конкретные целевые показатели и дорожную карту по поэтапному сокращению доли иностранной валюты в структуре государственного внешнего долга, включая меры по развитию рынка долговых инструментов в национальной валюте;
разработать критерии риска при возмещении налога на добавленную стоимость (НДС) и обеспечить их автоматизированное выявление посредством информационных систем.
По результатам внешнего аудита и оценки Кабинету Министров Республики Узбекистан рекомендовано после устранения выявленных ошибок и недостатков внести отчёт об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2025 год на утверждение палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
Одновременно Совету Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятам областей и города Ташкента представлены соответствующие заключения по результатам внешнего аудита и оценки годовых отчётов об исполнении местных бюджетов.
Кроме того, Министерству экономики и финансов, Министерству здравоохранения, Налоговому комитету, Таможенному комитету и другим министерствам направлены соответствующие указания и предложения по устранению выявленных недостатков в исполнении доходов и расходов, предотвращению их повторения и совершенствованию деятельности.
26 июня текущего года в Министерстве экономики и финансов состоялось совещание, посвящённое обсуждению результатов внешнего аудита.
В совещании приняли участие заместитель Председателя Счётной палаты С. Мирзаев, заместители министра экономики и финансов А. Хайдаров и Ж. Курбонов, а также другие ответственные сотрудники.
Также были рассмотрены вопросы исполнения целевых показателей министерств и ведомств, связанных с использованием бюджетных средств.
По итогам обсуждения ответственным лицам были даны соответствующие поручения по устранению выявленных недостатков, предотвращению подобных случаев в дальнейшем, полному выполнению рекомендаций аудита и ускорению цифровизации отрасли.