O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 fevraldagi PF–6166-sonli Farmoniga asosan Hisob palatasi tomonidan Adliya vazirligi bilan birgalikda vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalari rahbarlarining ijro intizomiga mas'ul o‘rinbosarlari hamda ijro intizomi bo‘linmasi boshliqlari uchun o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi.
Seminar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Davlat organlari va tashkilotlarda ijro intizomini yanada mustahkamlashning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” 2025 yil 25 iyuldagi PF-117-son Farmoni mazmun-mohiyatini tushuntirish hamda ijro intizomini mustahkamlash masalalari bag‘ishlandi.
Tadbirda 200 ga yaqin mas'ullar bevosita hamda 800 ga yaqin vakillar video-aloqa orqali ishtirok etdi.
Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullaev Prezident Farmoniga muvofiq joriy qilingan yangi nazorat mexanizmlari bilan ishtirokchilarni tanishtirdi. Ushbu Farmon O‘zbekiston Respublikasi Qonunlari, Prezident va Hukumat hujjatlarining ijrosi ustidan samarali nazorat mexanizmlarini joriy qilish, ijro natijasi bo‘yicha aniq hisobdorlikni ta'minlash, shuningdek, barcha bo‘g‘indagi rahbarlar va xodimlarning ijro intizomiga qat'iy rioya etish bo‘yicha shaxsiy mas'uliyati va javobgarligini yanada oshirish maqsadida qabul qilinganligi ta'kidlandi.
Ijro intizomi borasida mas'ul ijrochilarda yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hamjihatlikda hal etish choralari belgilandi.
O‘quv-amaliy seminar jonli muloqot formatida o‘tkazildi.
Seminar yakuni bo‘yicha Farmon ijrosini samarali tashkil etish hamda bildirilgan taklif va fikr-mulohazalar asosida Hisob palatasi, Adliya vazirligi va Raqamli texnologiyalar vazirligining qo‘shma qarori va chora-tadbirlar dasturi qabul qilinishiga kelishildi.

In accordance with the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP-6166 (February 10, 2021), the Chamber of Accounts (COA), together with the Ministry of Justice, held a training and seminar for deputy heads of ministries, departments and business associations responsible for executive discipline, as well as heads of departments of executive discipline.
The seminar was devoted to explaining the essence of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No. DP -117 dated July 25, 2025 “On additional measures for further strengthening executive discipline in government agencies and organizations” and issues of strengthening discipline.
The event was attended by about 200 officials and about 800 employees via video link.
The First Deputy Chairman of the Chamber of Accounts M. Abdullaev presented the participants information on with new control mechanisms being implemented in accordance with the Decree of the President. It was noted that this Decree was adopted to implement effective mechanisms for monitoring the implementation of laws of the Republic of Uzbekistan, documents of the President and the Government, to ensure objective reporting on the results of their implementation, as well as to further increase the personal responsibility of managers and employees at all levels for strict compliance with executive discipline.
The problems faced by officials in terms of executive discipline and measures for their coordinated solution were identified.
The practical seminar was held in the format of an interactive discussion.
Following it, a decision was made to adopt a joint resolution and action plan of the COA, the Ministry of Justice and the Ministry of Digital Technologies for the effective organization of the implementation of the Decree and taking into account the proposals and opinions expressed.