2025 yilning 1-4 sentyabr' kunlari Qirg‘iziston Respublikasi Hisob palatasi mezbonligida “Davlat auditining mustaqilligini ta'minlash” mavzusida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH)ga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari vakillari ishtirokida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Qirg‘iziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Belarus' Oliy audit organlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakillari ishtirok etdi.
Shuningdek, Qozog‘iston Respublikasi, Ozarbayjon Respublikasi, Tojikiston Respublikasi Oliy audit organlari vakillari ham seminarda masofaviy (onlayn) formatda qatnashdi.
Seminarda MDH makonida davlat moliyaviy nazorat organlarining mustaqilligi qonunosti xujjatlari bilan ta'minlanganligi, audit o‘tkazishda mustaqillik prinsipiga rioya qilish borasida Rossiya Federatsiyasi, Belarus' va Qirg‘iziston Respublikasi auditorlari tomonidan taqdimot o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakillari tomonidan ham mamlaktimizda hozirda davlat auditi sohasida amalga oshirilayotgan transformasiyalar haqida ma'lumotlar berildi. Hisob palatasining faoliyat doirasi, uning oldida turgan vazifalar, xalqaro audit standartlarini joriy yilish borasida amalga oshirilgan sa'y-harakatlar haqida taqdimot qilindi.
Shuningdek, bugungi kunda o‘tkazilayotgan audit tadbirlarida byudjet mablag‘larining sarflanishini nazorat qilishda raqamli texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha ishtirokchilar tomonidan o‘zaro tajriba almashildi.
Seminar yakunida Hisob palatasi o‘z faoliyatida raqamlashtirish orqali nazorat tadbirlarini o‘tkazish jarayonini yanada rivojlantirish muhimligi ta'kidlandi.
Bundan tashqari, MDH mamlakatlarida byudjet mablag‘lari boshqarishda elektron axborot tizimidan foydalanish yuqori bo‘lganligi sababli joriy etilgan axborot texnologiyalarni auditdan o‘tkazish tizimini rivojlantirish, bunda audit o‘tkazish bo‘yicha professional IT mutaxassislarni jalb etishi muhimligigi ko‘rsatib o‘tildi.

A practical seminar on "Ensuring the independence of public audit" was held in the Chamber of Accounts (COA) of Kyrgyzstan from September 1 to 4, 2025. It involved representatives of Supreme audit institutions (SAIs) of the member states of the Commonwealth of Independent States (CIS).
The seminar was attended by representatives of the SAIs of Kyrgyzstan, the Russian Federation, Belarus and the COA of the Republic of Uzbekistan.
The seminar was also attended by representatives of the SAIs of the Republic of Kazakhstan, the Republic of Azerbaijan and the Republic of Tajikistan (online).
At the seminar, the auditors from the Russian Federation, Belarus and Kyrgyzstan made presentations on the independence of public financial control bodies in the CIS, as well as compliance with the principle of independence when conducting audits.
Representatives of the COA of Uzbekistan also presented information on the transformations currently being implemented in the field of public audit in our country. Particular emphasis was placed on the scale of the COA's activities, its objectives and the measures taken to implement international audit standards.
The participants also exchanged experiences in the application of digital technologies for monitoring budget expenditures in audit activities.
At the end of the seminar, the importance of further developing the process of conducting control activities through the digitalization of SAI activities was emphasized.
In addition, in connection with the widespread use of electronic information systems in budget management in the CIS countries, the auditors noted the importance of developing an audit system using the information technologies being implemented, as well as involving professional IT specialists in conducting audits.