2025 yilning 1-4 sentyabr' kunlari Qirg‘iziston Respublikasi Hisob palatasi mezbonligida “Davlat auditining mustaqilligini ta'minlash” mavzusida Mustaqil Davlatlar Hamdo‘stligi (MDH)ga a'zo mamlakatlar Oliy audit organlari vakillari ishtirokida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Seminarda Qirg‘iziston Respublikasi, Rossiya Federatsiyasi, Belarus' Oliy audit organlari hamda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakillari ishtirok etdi.
Shuningdek, Qozog‘iston Respublikasi, Ozarbayjon Respublikasi, Tojikiston Respublikasi Oliy audit organlari vakillari ham seminarda masofaviy (onlayn) formatda qatnashdi.
Seminarda MDH makonida davlat moliyaviy nazorat organlarining mustaqilligi qonunosti xujjatlari bilan ta'minlanganligi, audit o‘tkazishda mustaqillik prinsipiga rioya qilish borasida Rossiya Federatsiyasi, Belarus' va Qirg‘iziston Respublikasi auditorlari tomonidan taqdimot o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi vakillari tomonidan ham mamlaktimizda hozirda davlat auditi sohasida amalga oshirilayotgan transformasiyalar haqida ma'lumotlar berildi. Hisob palatasining faoliyat doirasi, uning oldida turgan vazifalar, xalqaro audit standartlarini joriy yilish borasida amalga oshirilgan sa'y-harakatlar haqida taqdimot qilindi.
Shuningdek, bugungi kunda o‘tkazilayotgan audit tadbirlarida byudjet mablag‘larining sarflanishini nazorat qilishda raqamli texnologiyalaridan foydalanish bo‘yicha ishtirokchilar tomonidan o‘zaro tajriba almashildi.
Seminar yakunida Hisob palatasi o‘z faoliyatida raqamlashtirish orqali nazorat tadbirlarini o‘tkazish jarayonini yanada rivojlantirish muhimligi ta'kidlandi.
Bundan tashqari, MDH mamlakatlarida byudjet mablag‘lari boshqarishda elektron axborot tizimidan foydalanish yuqori bo‘lganligi sababli joriy etilgan axborot texnologiyalarni auditdan o‘tkazish tizimini rivojlantirish, bunda audit o‘tkazish bo‘yicha professional IT mutaxassislarni jalb etishi muhimligigi ko‘rsatib o‘tildi.

1–4 сентября 2025 года в Счетной палате Кыргызстана прошел практический семинар на тему «Обеспечение независимости государственного аудита» с участием представителей высших органов финансового контроля государств – участников Содружества Независимых Государств (СНГ).
В семинаре приняли участие представители Высших органов аудита (ВОА) Кыргызстана, Российской Федерации, Беларуси и Счетной палаты Республики Узбекистан.
В семинаре также приняли участие представители ВОА Республики Казахстан, Азербайджанской Республики и Республики Таджикистан (в формате онлайн).
На семинаре с докладами выступили аудиторы Российской Федерации, Беларуси и Кыргызстана, посвященными вопросам независимости органов государственного финансового контроля на пространстве СНГ, а также соблюдению принципа независимости при проведении аудиторских проверок.
Представители Счетной палаты Республики Узбекистан также представили информацию о преобразованиях, осуществляемых в настоящее время в сфере государственного аудита в нашей стране. Особый акцент был дан масштабу деятельности Счетной палаты, ее задачам и предпринимаемым мерам по внедрению международных стандартов аудита.
Также участники обменялись опытом в сфере применения цифровых технологий контроля расходования бюджетных средств в проводимых аудиторских мероприятиях.
В завершение семинара была подчеркнута важность дальнейшего развития процесса проведения контрольных мероприятий путем цифровизации деятельности ВОА.
Кроме того, в связи с широким использованием электронных информационных систем при управлении бюджетными средствами в странах СНГ отмечена важность развития системы аудита с использованием внедряемых информационных технологий, а также привлечения профессиональных IT-специалистов к проведению аудиторских проверок.