Joriy yilning 9-13 aprel' kunlari Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasining Bosh auditori Xou Kai boshchiligidagi O‘zbekistonda tashrif bilan bo‘lgan.
Bu Xitoy Bosh auditorining mamlakatimizga ilk tashrifi edi. Tashrif doirasida O‘zbekiston – Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasida Hamkorlik Memorandumi imzolangan.
Ikki idora o‘rtasida o‘zaro tajriba almashinuvlarini yo‘lga qo‘yish, audit jarayonlarini raqamlashtirish, sun'iy intelekt va boshqa ko‘plab muhim bo‘lgan yo‘nalishlarda hamkorlik qilishga kelishilgan.
Ushbu kelishuvlarga muvofiq 30 iyul' kuni O‘zbekiston – Xitoy Oliy audit organlari Ishchi guruhining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Audit metodologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha standartlar va qo‘llanmalarning o‘zaro almashinuvi, xodimlarni malakasini oshirish, tashqi qarz auditi yo‘nalishlarida tajriba almashishga to‘xtaldi.
O‘zbekiston Hisob palatasi delegasiyasining Xitoyga bo‘lajak amaliy tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga urg‘u berildi.

Заседание Рабочей группы Высших органов аудита Узбекистана и Китая
9–13 апреля т. г. делегация во главе с Генеральным аудитором Государственного контрольно-ревизионного управления КНР Хоу Каи посетила Узбекистан.
Это был первый визит Генерального аудитора Китая в нашу страну. В рамках визита был подписан Меморандум о сотрудничестве между Высшими органами аудита Узбекистана и Китая.
Была достигнута договоренность о налаживании взаимного обмена опытом между двумя ведомствами, цифровизации аудиторских процессов, развитии искусственного интеллекта и многих других важных областях.
В соответствии с этими договоренностями, 30 июля состоялось заседание Рабочей группы Высших органов аудита Узбекистана и Китая. На нем обсуждались текущее состояние и перспективы двусторонних отношений.
На встрече стороны коснулись вопросов обмена стандартами и руководствами по разработке аудиторских методологий, обучения персонала, а также обмена опытом в области аудита внешнего долга.
Были затронуты также вопросы подготовки к предстоящему рабочему визиту делегации счетной палаты Узбекистана в Китай.