Joriy yilning 9-13 aprel' kunlari Xitoy Xalq Respublikasi Milliy audit idorasining Bosh auditori Xou Kai boshchiligidagi O‘zbekistonda tashrif bilan bo‘lgan.
Bu Xitoy Bosh auditorining mamlakatimizga ilk tashrifi edi. Tashrif doirasida O‘zbekiston – Xitoy Oliy audit organlari o‘rtasida Hamkorlik Memorandumi imzolangan.
Ikki idora o‘rtasida o‘zaro tajriba almashinuvlarini yo‘lga qo‘yish, audit jarayonlarini raqamlashtirish, sun'iy intelekt va boshqa ko‘plab muhim bo‘lgan yo‘nalishlarda hamkorlik qilishga kelishilgan.
Ushbu kelishuvlarga muvofiq 30 iyul' kuni O‘zbekiston – Xitoy Oliy audit organlari Ishchi guruhining uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Unda ikki tomonlama munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Audit metodologiyalarini ishlab chiqish bo‘yicha standartlar va qo‘llanmalarning o‘zaro almashinuvi, xodimlarni malakasini oshirish, tashqi qarz auditi yo‘nalishlarida tajriba almashishga to‘xtaldi.
O‘zbekiston Hisob palatasi delegasiyasining Xitoyga bo‘lajak amaliy tashrifiga tayyorgarlik ko‘rish masalalariga urg‘u berildi.

On April 9-13, a delegation headed by the Auditor General of the National Audit Office of the People's Republic of China Mr. Hou Kai visited Uzbekistan.
This was the first visit of the Auditor General of China to our country. During the visit, a Memorandum of Cooperation was signed between the Supreme Audit Institutions of Uzbekistan and China.
An agreement was reached on establishing mutual exchange of experience between the two offices, digitalization of audit processes, development of artificial intelligence and many other important areas.
In accordance with these agreements, a meeting of the Working Group of Supreme Audit Institutions of Uzbekistan and China was held on July 30. The current state and prospects of bilateral relations were discussed.
At the meeting, the Parties touched upon the issues of exchanging standards and guidelines for the development of audit methodologies, personnel training, as well as exchanging experience in the field of external debt audit.
The issues of preparation for the upcoming working visit of the delegation of the Chamber of Accounts of Uzbekistan to China were also discussed.
The Parties will continue to consult with each other in accordance with the previously reached agreements.