Hisob palatasi tomonidan Maktabgacha va maktab ta’limi vazirligi tizimidagi umumta’lim maktablarining xorijiy til o‘qituvchilari bilan ta’minlanishi hamda ularga ajratilgan mablag‘larning samaradorligi masofaviy tarzda tahlil qilindi.
Ta’kidlash joizki, 2023/2024-o‘quv yili yakunida xorijiy mutaxassislar jalb etilgan 500 ta maktabda o‘quvchilarning xorijiy til o‘zlashtirish bo‘yicha bilim darajasi o‘rtacha 5 foizdan 15 foizga oshgan.
Mazkur davr mobaynida 8 951 nafar o‘quvchi xalqaro til sertifikatiga ega bo‘lib, 2023-yilga nisbatan (5 296 nafar) 1,4 baravarga oshgan.
Tahlillarda erishilgan ijobiy natijalar bilan bir qatorda ayrim muammo va kamchiliklar qayd etilgan. Xususan:
-2024–2025-yillarda xorijiy o‘qituvchilar jalb qilingan ayrim maktablarda ta’lim sifatini oshirish maqsadiga to‘liq erishilmagan;
Masalan, 2024/2025-o‘quv yilida xorijiy mutaxassislar dars bergan poytaxt hamda viloyatlardagi jami 33 ta maktabning o‘quvchilari xorijiy til bilish sertifikatiga ega emas yoki bu ko‘rsatkich juda past (1 nafar).
-respublikadagi 16 ta maktabda xitoy, hind, arab, yapon va ispan tillarini chuqurlashtirib o‘rgatadigan 156 ta sinf mavjud bo‘lsa-da, ushbu maktablarga xorijiy mutaxassislar yetarlicha jalb etilmagan;
-“Astrum Certified IT Educator” sertifikatini taqdim etayotgan “Bilim Tech MChJ” milliy test sinovlarini tashkil etish va ta’lim sifatini baholash huquqiga ega bo‘lmasa-da, uning sertifikatlari ustama haqlari to‘lanishida hisobga olinmoqda;
-“ERP.maktab.uz” tizimida “APTIS for Teachers” va “TRKI” xalqaro sertifikatlarining haqiqiyligi va amal qilish muddatini avtomatik tekshirish, shuningdek, xorijiy til uchun ustama miqdorlarini aniqlash funksiyasi yaratilmaganligi sababli ustama to‘lovlarini inson omili ishtirokida noto‘g‘ri hisob-kitob qilish holatlari mavjud;
-umumta’lim maktablarining pedagog xodimlariga amal qilish muddati tugagan sertifikatlari uchun ustama haqi ortiqcha to‘langanligi bo‘yicha 3,8 mlrd so‘mlik shubhali (risk) to‘lovlar aniqlanib, ular bo‘yicha haqiqiy holatga aniqlik kiritish uchun vazirlik ichki audit xizmatiga yuborildi.
Audit natijalariga ko‘ra tashqi iqtisodiy faoliyat ishtirokchilarini moliyaviy qo‘llab-quvvatlash chora-tadbirlarining samaradorligini yanada oshirish yuzasidan qator amaliy taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.
1.Xorijiy mutaxassislar bilan shartnoma tuzishda maqsadli ko‘rsatkichlarni ko‘zda tutish va mutaxassislar faoliyatini natijaviylikka yo‘naltirish. Bunda:
– ta’lim tashkilotlariga jalb qilinayotgan xorijiy mutaxassislarga aniq natijalarga erishish bo‘yicha KPI ko‘rsatkichlarini belgilash;
– xorijiy mutaxassislar jalb qilingan maktablarda ta’lim sifatini baholash va uning natijasi bo‘yicha ular bilan hamkorlik istiqbollarini qayta ko‘rib chiqish.
2.“ERP.maktab.uz” tizimida sertifikatlarning elektron reyestrini joriy etish hamda til bilish sertifikati uchun ustama miqdorlarini inson omilisiz avtomatik belgilash imkoniyatini yaratish.
3.Umumta’lim maktablarida informatika o‘qituvchilariga ustama haqlari to‘lashda ta’lim sifatini baholash huquqiga ega bo‘lgan tashkilotlar tomonidan berilgan sertifikatlar asosida to‘lash.
4.Mahalliy barkamol avlod markazlarida, maktablar yoki boshqa muassasalarda xorijlik mutaxassislar hamda mahalliy ustozlar ishtirokida xorijiy tilni samarali o‘rganish doirasida quyidagi “tinglash”, “gapirish”, “o‘qish” va “yozish” kabi to‘rt yo‘nalish bo‘yicha amaliy mashg‘ulotlarni rivojlantirish borasida “Mahalliy til burchaklari” tashkil etish.
Audit jarayonida sohada qayd etilgan muammolar va aniqlangan kamchiliklar vazirlik mas’ullari ishtirokida muhokama qilinib, ularni bartaraf etish hamda kelgusida yo‘l qo‘yilishining oldini olish maqsadida vazirlikka tegishli ko‘rsatma yuborildi.

Обеспеченность общеобразовательных школ преподавателями иностранных языков и эффективность использования выделенных средств
Счётной палатой проведён дистанционный анализ обеспеченности общеобразовательных школ системы Министерства дошкольного и школьного образования преподавателями иностранных языков, а также эффективности использования средств, выделенных на эти цели.
Следует отметить, что по итогам 2023/2024 учебного года в 500 школах, где были привлечены иностранные специалисты, уровень знаний учащихся по иностранным языкам в среднем повысился с 5 до 15 процентов.
За данный период 8 951 учащийся получил международные языковые сертификаты, что в 1,4 раза больше по сравнению с 2023 годом (5 296 человек).
Наряду с достигнутыми положительными результатами в ходе анализа были выявлены отдельные проблемы и недостатки. В частности:
-в 2024–2025 годах в ряде школ, где были привлечены иностранные преподаватели, цель повышения качества образования не была полностью достигнута;
например, в 2024/2025 учебном году учащиеся 33 школ в столице и регионах, где преподавали иностранные специалисты, не имеют сертификатов владения иностранным языком либо их количество крайне низкое (1 человек);
-несмотря на наличие в республике 156 классов в 16 школах с углублённым изучением китайского, индийского, арабского, японского и испанского языков, иностранные специалисты в эти школы привлекались недостаточно;
-несмотря на то, что ООО «Bilim Tech», выдающее сертификат “Astrum Certified IT Educator”, не обладает полномочиями по организации национальных тестов и оценке качества образования, его сертификаты учитываются при начислении надбавок;
-в системе “ERP.maktab.uz” отсутствует функция автоматической проверки подлинности и срока действия международных сертификатов “APTIS for Teachers” и “TRKI”, а также определения размеров надбавок за знание иностранного языка, вследствие чего имеют место случаи некорректного расчёта надбавок с участием человеческого фактора;
-выявлены сомнительные (рисковые) выплаты на сумму 3,8 млрд сумов, связанные с избыточной выплатой надбавок педагогическим работникам за сертификаты с истёкшим сроком действия. Данные материалы направлены во внутреннюю аудиторскую службу министерства для уточнения фактического состояния.
По итогам аудита разработан ряд практических предложений и рекомендаций, направленных на дальнейшее повышение эффективности мер по финансовой поддержке участников внешнеэкономической деятельности.
1.При заключении контрактов с иностранными специалистами предусматривать целевые показатели и ориентировать их деятельность на достижение конкретных результатов. В том числе:
– устанавливать KPI-показатели для иностранных специалистов, привлекаемых в образовательные учреждения;
– проводить оценку качества образования в школах с привлечёнными иностранными специалистами и по её результатам пересматривать перспективы сотрудничества.
2.Внедрить в системе “ERP.maktab.uz” электронный реестр сертификатов и обеспечить автоматическое определение размеров надбавок за знание языка без участия человеческого фактора.
3.Осуществлять выплату надбавок учителям информатики в общеобразовательных школах на основании сертификатов, выданных организациями, имеющими право оценивать качество образования.
4.Организовать в местных центрах «Баркамол авлод», школах и других учреждениях «локальные языковые уголки» с участием иностранных специалистов и местных преподавателей для развития практических навыков по четырём направлениям: «аудирование», «говорение», «чтение» и «письмо».
В ходе аудита выявленные проблемы и недостатки были обсуждены с участием ответственных сотрудников министерства, и в целях их устранения, а также предотвращения подобных случаев в будущем, в адрес министерства направлены соответствующие указания.
1243
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_1915d90a02d1d80db089b05a.jpg)
Президент Узбекистана обозначил ключевые направления сотрудничества в рамках ежегодного заседания АБР