Joriy yilning 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi mas’ullari Vengriya Davlat audit idorasi vakillari tomonidan o‘tkazilgan onlayn treningda ishtirok etdi.
Vebinar avvalida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzayev O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlari o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajada ekanligini ta’kidladi. O‘zaro hamkorlik kun tartibidan xodimlarning kasbiy malakasini oshirish masalalari o‘rin olganligi aytib o‘tildi.
Vebinarda “Markaziy budjetni rejalashtirish va ijro etish bilan bog‘liq Vengriya Davlat auditi idorasining vazifalari” mavzusida taqdimot qilindi. Unda Vengriya Davlat auditi idorasining vazifalari, fiskal kengash qarorlarini qabul qilish jarayonini qo‘llab-quvvatlovchi faoliyat hamda byudjet jarayonlarini muntazam monitoring qilish bo‘yicha ma’lumotlar berildi.
So‘ng markaziy budjet to‘g‘risidagi qonun loyihasi bo‘yicha xulosa berish yo‘nalishida muhokamalar bo‘lib o‘tdi. Vengriyalik auditorlar tomonidan 2026-yilgi markaziy budjet loyihasini ko‘rib chiqish dasturi va budjet to‘g‘risidagi qonun loyihasi bo‘yicha asosiy xulosalar taqdim etildi.
Vebinar so‘ngida “Monitoring tahlilidagi modellar” mavzusidagi prezentatsiya namoyish qilindi. Unda yil oxiriga qadar daromadlarning budjet smetasining 100 foiziga yetishi uchun soliq tushumlarini prognoz qilish, shuningdek ish haqi bilan bog‘liq soliqlarning rivojlanishini prognozlovchi model muhokama qilindi.
Vebinarda ko‘tarilgan mavzular o‘z faoliyatini xalqaro standartlarga moslashtirayotgan O‘zbekiston Hisob palatasi uchun muhimligi ta’kidlab o‘tildi.

On December 10 of this year, officials of the Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan took part in an online training conducted by representatives of the State Audit Office of Hungary.
At the beginning of the webinar, Deputy Chairman of the Chamber of Accounts S. Mirzaev emphasized that relations between the Supreme Audit Institutions of Uzbekistan and Hungary are at a high level. It was noted that strengthening staff professional competence is among the priorities of bilateral cooperation.
During the webinar, a presentation was delivered on “Tasks of the State Audit Office of Hungary Related to Planning and Execution of the Central Budget.” The presentation covered the office’s key functions, activities supporting the Fiscal Council’s decision-making process, and regular monitoring of budgetary procedures.
Later, discussions were held regarding the issuance of conclusions on the draft Central Budget Law. Hungarian auditors presented information on the 2026 Central Budget review program and key conclusions on the draft budget law.
At the end of the webinar, a presentation titled “Models in Monitoring Analysis” was delivered. It covered forecasting tax revenues to ensure annual income reaches 100 percent of the budget estimates, as well as a model for predicting the development of wage-related taxes.
The topics discussed during the webinar were noted as highly relevant for the Chamber of Accounts of Uzbekistan, which is aligning its activities with international standards.
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/fbcf64f7-0444-c01a-bd7a-98fdaf65f692.jpg)
Events dedicated to the 30th anniversary of the founding of the Accounts Chamber of the Russian Federation