Joriy yilning 10-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi mas’ullari Vengriya Davlat audit idorasi vakillari tomonidan o‘tkazilgan onlayn treningda ishtirok etdi.
Vebinar avvalida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzayev O‘zbekiston va Vengriya Oliy audit organlari o‘rtasidagi munosabatlar yuqori darajada ekanligini ta’kidladi. O‘zaro hamkorlik kun tartibidan xodimlarning kasbiy malakasini oshirish masalalari o‘rin olganligi aytib o‘tildi.
Vebinarda “Markaziy budjetni rejalashtirish va ijro etish bilan bog‘liq Vengriya Davlat auditi idorasining vazifalari” mavzusida taqdimot qilindi. Unda Vengriya Davlat auditi idorasining vazifalari, fiskal kengash qarorlarini qabul qilish jarayonini qo‘llab-quvvatlovchi faoliyat hamda byudjet jarayonlarini muntazam monitoring qilish bo‘yicha ma’lumotlar berildi.
So‘ng markaziy budjet to‘g‘risidagi qonun loyihasi bo‘yicha xulosa berish yo‘nalishida muhokamalar bo‘lib o‘tdi. Vengriyalik auditorlar tomonidan 2026-yilgi markaziy budjet loyihasini ko‘rib chiqish dasturi va budjet to‘g‘risidagi qonun loyihasi bo‘yicha asosiy xulosalar taqdim etildi.
Vebinar so‘ngida “Monitoring tahlilidagi modellar” mavzusidagi prezentatsiya namoyish qilindi. Unda yil oxiriga qadar daromadlarning budjet smetasining 100 foiziga yetishi uchun soliq tushumlarini prognoz qilish, shuningdek ish haqi bilan bog‘liq soliqlarning rivojlanishini prognozlovchi model muhokama qilindi.
Vebinarda ko‘tarilgan mavzular o‘z faoliyatini xalqaro standartlarga moslashtirayotgan O‘zbekiston Hisob palatasi uchun muhimligi ta’kidlab o‘tildi.

10 декабря текущего года представители Счётной палаты Республики Узбекистан приняли участие в онлайн-тренинге, проведённом представителями Государственного аудиторского управления Венгрии.
В начале вебинара заместитель председателя Счётной палаты С. Мирзаев подчеркнул, что отношения между Высшими органами аудита Узбекистана и Венгрии находятся на высоком уровне. Было отмечено, что среди основных направлений сотрудничества — повышение профессиональной квалификации сотрудников.
В ходе вебинара была представлена презентация на тему «Задачи Государственного аудиторского управления Венгрии, связанные с планированием и исполнением центрального бюджета». В презентации были освещены функции ведомства, деятельность по поддержке процесса принятия решений Фискальным советом, а также вопросы регулярного мониторинга бюджетных процессов.
Далее состоялись обсуждения по направлению подготовки заключений на проект закона о центральном бюджете. Венгерские аудиторы представили информацию о программе рассмотрения проекта центрального бюджета на 2026 год, а также ключевые выводы по проекту закона о бюджете.
В завершение вебинара была представлена презентация «Модели в мониторинговом анализе», в которой обсуждались модели прогнозирования налоговых поступлений для обеспечения исполнения плановых бюджетных показателей, а также прогнозирование динамики налогов, связанных с заработной платой.
Отмечено, что темы, поднятые на вебинаре, имеют важное значение для Счётной палаты Узбекистана, которая адаптирует свою деятельность к международным стандартам.