Joriy yilning 16-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida “Sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish” mavzusida o‘quv-amaliy seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbirda 20 dan ortiq strategik ahamiyatga ega yirik davlat korxonalarining mas’ul vakillari, universitetning professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilari ishtirok etdi.
Seminar avvalida Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S.Mirzayev sun’iy intellekt texnologiyalarining davlat auditi tizimidagi o‘rni, mavjud imkoniyatlari, kutilayotgan natijalari hamda ularni amaliyotga joriy etishda uchrayotgan dolzarb masalalarga urg‘u berdi.
Tadbirda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti rektori T.Teshabaev, Hisob palatasining mas’ul xodimlari A.Soliev, Sh.Fayziev, A.Atoev va X.Jamalovlar tomonidan audit jarayonlarida sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash, Hisob palatasida amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya jarayonlari hamda mazkur sohadagi dolzarb yo‘nalishlar bo‘yicha ma’ruzalar taqdim etildi.
Shuningdek, Raqamli texnologiyalar vazirligi Sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish departamenti boshlig‘i S.Sadullaev O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Ma’ruzalarda moliyaviy nazorat tizimlarida sun’iy intellekt texnologiyalarini keng joriy etish samaradorlikni oshirish bilan birga jamoatchilik ishonchini mustahkamlashning muhim omili ekani, shuningdek, zamonaviy AKTdan foydalanish audit faoliyatida tezkorlik va aniqlikni ta’minlashi, davlat boshqaruvini yanada shaffoflashtirishi ta’kidlandi.
O‘quv-amaliy seminar yakunida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollar muhokama qilinib, ularga mutaxassislar tomonidan batafsil javoblar berildi.

16 декабря текущего года по инициативе Счётной палаты Республики Узбекистан в Ташкентском государственном экономическом университете был организован учебно-практический семинар на тему «Использование технологий искусственного интеллекта».
В мероприятии приняли участие ответственные представители более чем 20 стратегически важных крупных государственных предприятий, а также профессорско-преподавательский состав и исследователи университета.
В начале семинара заместитель председателя Счётной палаты С.Мирзаев акцентировал внимание на роли технологий искусственного интеллекта в системе государственного аудита, их существующих возможностях, ожидаемых результатах, а также на актуальных проблемах, возникающих при их практическом внедрении.
В рамках мероприятия с докладами выступили ректор Ташкентского государственного экономического университета Т.Тешабаев, а также ответственные сотрудники Счётной палаты А.Солиев, Ш.Файзиев, А.Атоев и Х.Джамалов, которые осветили вопросы применения технологий искусственного интеллекта в аудиторских процессах, реализуемые в Счётной палате процессы цифровой трансформации и актуальные направления развития данной сферы.
Кроме того, начальник Департамента развития технологий искусственного интеллекта Министерства цифровых технологий С.Садуллаев проинформировал об осуществляемых в Узбекистане реформах в сфере развития технологий искусственного интеллекта.
В докладах было подчеркнуто, что широкое внедрение технологий искусственного интеллекта в системы финансового контроля способствует повышению эффективности и является важным фактором укрепления общественного доверия. Также отмечено, что использование современных информационно-коммуникационных технологий обеспечивает оперативность и точность аудиторской деятельности и способствует дальнейшей прозрачности государственного управления.
По итогам учебно-практического семинара были обсуждены вопросы, интересующие участников, и на них даны подробные ответы со стороны специалистов.