Joriy yilning 16-dekabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi bilan Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida “Sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish” mavzusida o‘quv-amaliy seminar tashkil etildi.
Mazkur tadbirda 20 dan ortiq strategik ahamiyatga ega yirik davlat korxonalarining mas’ul vakillari, universitetning professor-o‘qituvchilari va tadqiqotchilari ishtirok etdi.
Seminar avvalida Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S.Mirzayev sun’iy intellekt texnologiyalarining davlat auditi tizimidagi o‘rni, mavjud imkoniyatlari, kutilayotgan natijalari hamda ularni amaliyotga joriy etishda uchrayotgan dolzarb masalalarga urg‘u berdi.
Tadbirda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti rektori T.Teshabaev, Hisob palatasining mas’ul xodimlari A.Soliev, Sh.Fayziev, A.Atoev va X.Jamalovlar tomonidan audit jarayonlarida sun’iy intellekt texnologiyalarini qo‘llash, Hisob palatasida amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya jarayonlari hamda mazkur sohadagi dolzarb yo‘nalishlar bo‘yicha ma’ruzalar taqdim etildi.
Shuningdek, Raqamli texnologiyalar vazirligi Sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish departamenti boshlig‘i S.Sadullaev O‘zbekistonda sun’iy intellekt texnologiyalarini rivojlantirish doirasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida ma’lumot berdi.
Ma’ruzalarda moliyaviy nazorat tizimlarida sun’iy intellekt texnologiyalarini keng joriy etish samaradorlikni oshirish bilan birga jamoatchilik ishonchini mustahkamlashning muhim omili ekani, shuningdek, zamonaviy AKTdan foydalanish audit faoliyatida tezkorlik va aniqlikni ta’minlashi, davlat boshqaruvini yanada shaffoflashtirishi ta’kidlandi.
O‘quv-amaliy seminar yakunida ishtirokchilarni qiziqtirgan savollar muhokama qilinib, ularga mutaxassislar tomonidan batafsil javoblar berildi.

On 16 December of the current year, at the initiative of the Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan, a training and practical seminar on the topic “The Use of Artificial Intelligence Technologies” was held at Tashkent State University of Economics.
The event was attended by responsible representatives of more than 20 strategically important large state-owned enterprises, as well as professors, lecturers, and researchers of the university.
At the opening of the seminar, Deputy Chairman of the Chamber of Accounts S.Mirzaev emphasized the role of artificial intelligence technologies in the state audit system, their existing capabilities, expected outcomes, and the pressing challenges encountered in their practical implementation.
During the seminar, presentations were delivered by the Rector of Tashkent State University of Economics T.Teshabaev, as well as responsible officials of the Chamber of Accounts A.Soliev, Sh.Fayziev, A.Atoev, and X.Jamalov, focusing on the application of artificial intelligence technologies in audit processes, ongoing digital transformation initiatives within the Chamber of Accounts, and other relevant areas in this field.
In addition, S.Sadullaev, Head of the Department for the Development of Artificial Intelligence Technologies at the Ministry of Digital Technologies, provided information on the reforms being implemented in Uzbekistan in the field of artificial intelligence development.
The presentations highlighted that the widespread introduction of artificial intelligence technologies in financial control systems not only enhances efficiency but also serves as an important factor in strengthening public trust. It was also noted that the use of modern information and communication technologies ensures greater speed and accuracy in audit activities and contributes to increased transparency in public administration.
At the conclusion of the seminar, questions raised by participants were discussed, and detailed answers were provided by experts.