Moskva shahrida Rossiya Federatsiyasi Hisob palatasi asos solinganining 30-yilligiga bag‘ishlangan tantanali tadbirlar bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari Sardor Mirzayev boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Maʼlumot o‘rnida: Rossiya Federatsiyasi Hisob palatasi – Konstitutsiyaga muvofiq tuzilgan Federal Majlis (Parlament)ga hisobdor bo‘lgan davlatning Oliy audit organi. Asosiy vazifasi – federal byudjet mablag‘laridan maqsadli va samarali foydalanish ustidan nazorat qilish.
Shu munosabat bilan, Rossiya Federatsiyasi Hisob palatasining kengaytirilgan yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda ushbu idora tomonidan 2024 yil davomida amalga oshirilgan audit tadbirlari va ularning natijalari yuzasidan maʼlumot berildi.
Moskvaga tashrif davomida S. Mirzayevning Rossiya Federatsiyasi Hisob palatasi raisi o‘rinbosari G. Izotova bilan ikki tomonlama amaliy uchrashuvi o‘tkazaldi. Uchrashuvda tomonlar idoralararo hamkorlikning asosiy natijalarini muhokama qilib, kelgusidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarini belgilab oldilar.
Shu bilan birga, O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi delegatsiyasining MDH ga aʼzo mamlakatlar Oliy audit organlari delegatsiyalari rahbarlari bilan uchrashuvlari kun tartibidan o‘rin oldi.
Xususan, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ozarbayjon va Belarus Oliy audit organlari bilan ikki tomonlaman va xalqaro tuzilmalar (INTOSAI, AZOSAI, EKOSAI va MDH) doirasidagi hamkorlik yuzasidan muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar kadrlar salohiyatini oshirish, xalqaro audit standartlarini joriy qilish, qo‘shma audit loyihalarida ishtirok etish, o‘rta muddatli strategiyani ishlab chiqish jarayonida tajriba almashish bo‘yicha kelishuvlarga erishdilar.

В городе Москва состоялись торжественные мероприятия, посвященные 30-летию со дня основания Счетной палаты Российской Федерации. В этих мероприятиях приняла участие делегация во главе с заместителем председателя Счетной палаты Республики Узбекистан Сардором Мирзаевым.
Справочно: Счетная палата Российской Федерации — высший орган государственного аудита, подотчетный Федеральному Собранию (Парламенту), созданный в соответствии с Конституцией. Основная задача — контроль за целевым и эффективным использованием средств федерального бюджета.
В связи с этим состоялось расширенное заседание Счетной палаты Российской Федерации. На заседании была представлена информация о проведенных в 2024 году аудиторских мероприятиях и их результатах.
В рамках визита в Москву Сардор Мирзаев провел двустороннюю рабочую встречу с заместителем председателя Счетной палаты Российской Федерации Галиной Изотовой. В ходе встречи стороны обсудили ключевые результаты межведомственного сотрудничества и определили приоритетные направления взаимодействия на будущее.
Кроме того, в повестку дня вошли встречи делегации Счетной палаты Республики Узбекистан с руководителями делегаций высших органов аудита стран СНГ.
В частности, состоялись обсуждения с высшими органами аудита Казахстана, Кыргызстана, Азербайджана и Беларуси по вопросам двустороннего сотрудничества и взаимодействия в рамках международных организаций (INTOSAI, ASOSAI, ECOSAI и СНГ).
Стороны достигли договоренностей по вопросам повышения кадрового потенциала, внедрения международных стандартов аудита, участия в совместных проектах и обмена опытом при разработке среднесрочной стратегии.