Hisob palatasida Sog‘liqni saqlash vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazirlik tomonidan 2025 yil I-yarim yillik natijalari va II-yarim yillikda ko‘zlangan maqsadlar yuzasidan hisobot berildi.
Taqdimotda Vazirlik xarajatlari, rivojlantirish dasturlari, investisiya loyihalari muhokama qilindi. Moliyaviy xato va kamchiliklar, noqonuniy xarajatlarni oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha qilingan ishlar tinglandi.
Ma'lum qilinishicha, Vazirlikda 33 ta shtat birligidan iborat Ichki audit departamenti tashkil qilindi. Shuningdek, Vazirlikda kollegial asosda Xavflarni boshqarish qo‘mitasi tashkil qilinib, qo‘mita tarkibi va Nizomi tasdiqlandi hamda ish faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Moliyaviy risklarni tahlil qilish imkonini beruvchi “Situasion markaz” ham tashkil etildi. Uning ma'lumotlari Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimiga integratsiya qilingan.
Hisobotda 2-yarim yillik uchun belgilangan vazifalar bayon qilindi. Jumladan, tibbiyot tizimidagi muassasalarda dori vositalari va ehtiyojlarni aniqlash bo‘yicha yagona elektron bazasini yaratish, dori vositalari va tibbiy buyumlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlab chiqaruvchilar bilan shartnomalar tuzish, byurokratik to‘siqlarni kamaytirish yuzasidan chora tadbirlar qabul qilish rejalashtirilgan.
Hisob palatasi tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

В Счетной палате состоялось совещание с руководством Министерства здравоохранения. На совещании был представлен отчет о результатах работы за первое полугодие 2025 года и задачах, поставленных на второе полугодие.
В ходе презентации обсуждались текущие расходы Министерства, программы развития и инвестиционные проекты. Заслушана информация о работе, проведенной по предупреждению и устранению финансовых ошибок и недостатков, а также незаконных расходов.
Отмечено, что в Министерстве создан Департамент внутреннего аудита в составе 33 сотрудников. Также в Министерстве на коллегиальной основе создан Комитет по управлению рисками, утверждены состав и Положение о комитете, начата его деятельность.
При этом создан «Ситуационный центр», позволяющий проводить анализ финансовых рисков. Его данные интегрированы в информационную систему «Дистанционный аудит» Счетной палаты.
В отчете были обозначены задачи, поставленные на второе полугодие. В частности, планируется создать единую электронную базу данных по определению наличия и потребности в лекарственных средствах в учреждениях системы здравоохранения, заключить договоры с непосредственными производителями лекарственных средств, а также принять меры по снижению бюрократических барьеров.
Счётной палатой даны рекомендации и указания по мониторингу и контролю целевого и эффективного использования бюджетных средств в системе Министерства здравоохранения.