Hisob palatasida Sog‘liqni saqlash vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Unda Vazirlik tomonidan 2025 yil I-yarim yillik natijalari va II-yarim yillikda ko‘zlangan maqsadlar yuzasidan hisobot berildi.
Taqdimotda Vazirlik xarajatlari, rivojlantirish dasturlari, investisiya loyihalari muhokama qilindi. Moliyaviy xato va kamchiliklar, noqonuniy xarajatlarni oldini olish va bartaraf etish bo‘yicha qilingan ishlar tinglandi.
Ma'lum qilinishicha, Vazirlikda 33 ta shtat birligidan iborat Ichki audit departamenti tashkil qilindi. Shuningdek, Vazirlikda kollegial asosda Xavflarni boshqarish qo‘mitasi tashkil qilinib, qo‘mita tarkibi va Nizomi tasdiqlandi hamda ish faoliyati yo‘lga qo‘yildi.
Moliyaviy risklarni tahlil qilish imkonini beruvchi “Situasion markaz” ham tashkil etildi. Uning ma'lumotlari Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimiga integratsiya qilingan.
Hisobotda 2-yarim yillik uchun belgilangan vazifalar bayon qilindi. Jumladan, tibbiyot tizimidagi muassasalarda dori vositalari va ehtiyojlarni aniqlash bo‘yicha yagona elektron bazasini yaratish, dori vositalari va tibbiy buyumlarni to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishlab chiqaruvchilar bilan shartnomalar tuzish, byurokratik to‘siqlarni kamaytirish yuzasidan chora tadbirlar qabul qilish rejalashtirilgan.
Hisob palatasi tomonidan Sog‘liqni saqlash vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

A meeting with the management of the Ministry of Health was held in the Chamber of Accounts (COA). At the meeting, was presented a report on the performance during the first half of 2025 and the tasks set for the second half of the year.
During the presentation, the current expenses of the Ministry, development programs and investment projects were discussed. Information was heard on the work carried out to prevent and eliminate financial errors and deficiencies, as well as illegal expenses.
It was noted that the Internal Audit Department consisting of 33 employees was created in the Ministry. Also, the Risk Management Committee was created on a collegial basis in the Ministry, the composition and Regulation on the Committee were approved, and its activities have already begun.
At the same time, a "Situation Centre" was created, allowing for the analysis of financial risks. Its data are integrated into the "Remote Audit" information system of the COA.
The report outlined the tasks set for the second half of the year. In particular, it is planned to create a single electronic database to determine the availability and need for medicines in healthcare institutions, conclude contracts with direct manufacturers of medicines, and take measures to reduce bureaucratic barriers.
The COA has given recommendations and instructions on monitoring and control of the targeted and effective use of budget funds in the system of the Ministry of Health.