Davlatimiz Rahbari huzurida 2025 yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2026 yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 27 oktyabr kuni Davlatimiz Rahbari huzurida 2025 yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2026 yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda joriy yil o‘tgan 9 oyida iqtisodiyotimiz 7,6 foizga o‘sib, jarayon prognozdan ancha yuqori surʼatda borayotgani, oltin-valyuta zaxiralari o‘tgan yilga nisbatan 35 foizga ko‘payib, 55 milliard dollarga yetgani taʼkildlandi.
Shuningdek, Davlatimiz Rahbari aholi daromadlari 18,4 foizga, omonatlar 35,3 foizga, o‘rtacha ish haqi esa 19,2 foizga o‘sganini qayd etib,
barcha islohotlar aholi farovonligini oshirishga xizmat qilishi kerakligini alohida ko‘rsatib o‘tdilar.
Shu bilan birga, Davlatimiz Rahbari yuqori o‘sish surʼatlarini yil yakunigacha saqlab qolish, yalpi ichki mahsulot hajmini 135 milliard dollardan oshirish lozimligini taʼkidlab, byudjet intizomini taʼminlash, daromadlarni ko‘paytirish va xarajatlar ustidan qatʼiy nazorat o‘rnatish bo‘yicha iqtisodiy kompleksga, shu jumladan Hisob palatasiga bir qator kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalarni belgilab berdilar.
Xususan, Hisob palatasi strategik tashkilotlarda xarajatlar, operatsion sarflar va resurslardan foydalanish samaradorligi bo‘yicha o‘rganishlar o‘tkazib samarasiz xarajatlarni qisqartirish choralarini ko‘radi.
Strategik korxonalarga biznes-rejalarini tayyorlashda amaliy yordam ko‘rsatiladi. Bunda, Hisob palatasi tomonidan tashkilotlar bilan hamkorlikda biznes-rejalar tanqidiy tahlil qilinadi, foyda va xarajat prognozlari ko‘riladi, xarajatlarni kamaytirish bo‘yicha choralar belgilanib, ijrosi muntazam ravishda monitoring qilinadi.
Bundan tashqari, yirik soliq to‘lovchilarning byudjetga dividendlar to‘lash majburiyatlarini to‘liq amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilib, davlat daromadlarini ko‘paytirish va moliyaviy intizomni mustahkamlash borasida vazifalar bajariladi.
Shu bilan birga, Davlat Rahbarining topshirig‘iga asosan byudjetdan ko‘p mablag‘ oluvchi 22 ta vazirlik va idora hamda mahalliy hokimliklarda byudjet mablag‘larining maqsadli sarflanishini nazorat qilish bo‘yicha yangi tizim ishga turishiladi.
Davlat Rahbari tomonidan belgilab berilgan vazifalar doirasida byudjet nazoratida raqamli transformatsiya, avtomatlashtirilgan audit va tahlil tizimlari joriy etiladi.
Xulosa qilib aytganda, Prezidentimiz yig‘ilishda belgilab bergan rejalar va vazifalar Davlat mablag‘larining samarali va maqsadli sarflanishini taʼminlashga, yuqori o‘sish surʼatlari sharoitida moliyaviy nazorat va hisobotliklik orqali iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_0fc5ecb255de7000b4e104a2.jpg)
Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yigʻilishini oʻtkazdilar

An expanded meeting was held under the leadership of the Head of State to discuss the expected results in the economy in 2025 and the main macroeconomic indicators for 2026.
On October 27 of this year, an expanded meeting was held under the leadership of the Head of State to discuss the expected results of the economy in 2025 and the main macroeconomic indicators for 2026.
At the meeting, it was noted that in the last 9 months of this year, our economy grew by 7.6%, which is much faster than the forecast, and gold and foreign exchange reserves increased by 35% compared to last year, reaching $55 billion.
The Head of State also noted that the population's income increased by 18.4%, deposits by 35.3%, and the average wage by 19.2%, and emphasized that all reforms should serve to improve the well-being of the population.
At the same time, the Head of State emphasized the need to maintain high growth rates until the end of the year, increase the volume of gross domestic product by $ 135 billion, and set a number of urgent tasks for the economic complex, including the Accounts Chamber, to ensure budget discipline, increase revenues and establish strict control over expenditures.
In particular, the Accounts Chamber will conduct studies on the efficiency of spending, operating expenses and resource use in strategic organizations and take measures to reduce ineffective spending.
Strategic enterprises will be provided with practical assistance in preparing their business plans. In this regard, the Accounts Chamber, in cooperation with organizations, critically analyzes business plans, makes profit and cost forecasts, determines measures to reduce costs, and regularly monitors their implementation.
In addition, work is being carried out to fully implement the obligations of large taxpayers to pay dividends to the budget, and tasks are being performed to increase state revenues and strengthen financial discipline.
At the same time, based on the instructions of the Head of State, a new system for controlling the targeted spending of budget funds will be launched in 22 ministries and departments that receive a large amount of funds from the budget, as well as local khokimiyats.
Within the framework of the tasks set by the Head of State, digital transformation, automated audit and analysis systems will be introduced in budget control.
In conclusion, the plans and tasks set by the President at the meeting will serve to ensure the effective and targeted spending of state funds, strengthen economic stability through financial control and accountability in conditions of high growth rates.