Davlatimiz Rahbari huzurida 2025 yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2026 yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi
Joriy yil 27 oktyabr kuni Davlatimiz Rahbari huzurida 2025 yilda iqtisodiyotda kutilayotgan natijalar va 2026 yil uchun mo‘ljallangan asosiy makroiqtisodiy ko‘rsatkichlar muhokamasiga bag‘ishlangan kengaytirilgan yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Yig‘ilishda joriy yil o‘tgan 9 oyida iqtisodiyotimiz 7,6 foizga o‘sib, jarayon prognozdan ancha yuqori surʼatda borayotgani, oltin-valyuta zaxiralari o‘tgan yilga nisbatan 35 foizga ko‘payib, 55 milliard dollarga yetgani taʼkildlandi.
Shuningdek, Davlatimiz Rahbari aholi daromadlari 18,4 foizga, omonatlar 35,3 foizga, o‘rtacha ish haqi esa 19,2 foizga o‘sganini qayd etib,
barcha islohotlar aholi farovonligini oshirishga xizmat qilishi kerakligini alohida ko‘rsatib o‘tdilar.
Shu bilan birga, Davlatimiz Rahbari yuqori o‘sish surʼatlarini yil yakunigacha saqlab qolish, yalpi ichki mahsulot hajmini 135 milliard dollardan oshirish lozimligini taʼkidlab, byudjet intizomini taʼminlash, daromadlarni ko‘paytirish va xarajatlar ustidan qatʼiy nazorat o‘rnatish bo‘yicha iqtisodiy kompleksga, shu jumladan Hisob palatasiga bir qator kechiktirib bo‘lmaydigan vazifalarni belgilab berdilar.
Xususan, Hisob palatasi strategik tashkilotlarda xarajatlar, operatsion sarflar va resurslardan foydalanish samaradorligi bo‘yicha o‘rganishlar o‘tkazib samarasiz xarajatlarni qisqartirish choralarini ko‘radi.
Strategik korxonalarga biznes-rejalarini tayyorlashda amaliy yordam ko‘rsatiladi. Bunda, Hisob palatasi tomonidan tashkilotlar bilan hamkorlikda biznes-rejalar tanqidiy tahlil qilinadi, foyda va xarajat prognozlari ko‘riladi, xarajatlarni kamaytirish bo‘yicha choralar belgilanib, ijrosi muntazam ravishda monitoring qilinadi.
Bundan tashqari, yirik soliq to‘lovchilarning byudjetga dividendlar to‘lash majburiyatlarini to‘liq amalga oshirish bo‘yicha ishlar olib borilib, davlat daromadlarini ko‘paytirish va moliyaviy intizomni mustahkamlash borasida vazifalar bajariladi.
Shu bilan birga, Davlat Rahbarining topshirig‘iga asosan byudjetdan ko‘p mablag‘ oluvchi 22 ta vazirlik va idora hamda mahalliy hokimliklarda byudjet mablag‘larining maqsadli sarflanishini nazorat qilish bo‘yicha yangi tizim ishga turishiladi.
Davlat Rahbari tomonidan belgilab berilgan vazifalar doirasida byudjet nazoratida raqamli transformatsiya, avtomatlashtirilgan audit va tahlil tizimlari joriy etiladi.
Xulosa qilib aytganda, Prezidentimiz yig‘ilishda belgilab bergan rejalar va vazifalar Davlat mablag‘larining samarali va maqsadli sarflanishini taʼminlashga, yuqori o‘sish surʼatlari sharoitida moliyaviy nazorat va hisobotliklik orqali iqtisodiy barqarorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.
![[object Object]](https://back.ach.gov.uz/media/view/file_0fc5ecb255de7000b4e104a2.jpg)
Oʻzbekiston va Ozarbayjon Prezidentlari Oliy davlatlararo kengashning uchinchi yigʻilishini oʻtkazdilar

Под руководством Главы государства состоялось расширенное совещание, посвященное обсуждению ожидаемых результатов развития экономики в 2025 году и основных макроэкономических показателей на 2026 год.
27 октября текущего года под руководством Главы государства состоялось расширенное совещание, посвященное обсуждению ожидаемых результатов развития экономики в 2025 году и основных макроэкономических показателей на 2026 год.
На совещании было отмечено, что за 9 месяцев текущего года экономика страны выросла на 7,6%, что значительно превышает прогноз, а золотовалютные резервы увеличились на 35% по сравнению с прошлым годом, достигнув 55 млрд долларов.
Глава государства также отметил, что доходы населения выросли на 18,4%, депозиты – на 35,3%, а средняя заработная плата – на 19,2%, и подчеркнул, что все реформы должны служить повышению благосостояния населения.
При этом Глава государства подчеркнул необходимость сохранения высоких темпов роста до конца года, увеличения объёма валового внутреннего продукта на 135 миллиардов долларов США и поставил перед экономическим комплексом, в том числе перед Счётной палатой, ряд неотложных задач по обеспечению бюджетной дисциплины, увеличению доходов и установлению строгого контроля за расходами.
В частности, Счётная палата проведёт исследования эффективности расходов, операционных расходов и использования ресурсов в стратегических организациях, а также примет меры по сокращению неэффективных расходов.
Стратегическим предприятиям будет оказана практическая помощь в подготовке бизнес-планов. В этой связи Счётная палата совместно с организациями проводит критический анализ бизнес-планов, составляет прогнозы прибыли и себестоимости, определяет меры по сокращению расходов и осуществляет регулярный мониторинг их реализации.
Кроме того, ведётся работа по полному выполнению крупными налогоплательщиками обязательств по выплате дивидендов в бюджет, решаются задачи по увеличению доходов государства и укреплению финансовой дисциплины.
Вместе с тем, на основании поручения Главы государства, в 22 министерствах и ведомствах, получающих крупные объёмы бюджетных средств, а также в местных хокимиятах будет запущена новая система контроля за целевым расходованием бюджетных средств.
В рамках поставленных Главой государства задач в бюджетном контроле будет внедрена цифровая трансформация, автоматизированные системы аудита и анализа.
В заключение отметим, что планы и задачи, поставленные Президентом на совещании, послужат обеспечению эффективного и целевого расходования государственных средств, укреплению экономической стабильности посредством финансового контроля и подотчётности в условиях высоких темпов роста.