O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi INTOSAIning Davlat qarzi bo‘yicha ishchi guruhiga (Working Group on Public Debt – WGPD) rasmiy qabul qilindi.
Bu haqda Filippin Respublikasi Audit komissiyasi raisi hamda INTOSAI Davlat qarzi bo‘yicha ishchi guruhi (WGPD) raisi Gamaliel Kordoba tomonidan yuborilgan rasmiy maktubda ma’lum qilindi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining INTOSAI Davlat qarzi bo‘yicha ishchi guruhi faoliyatida ishtirok etish istagi yuksak baholangani hamda Ishchi guruh Nizomi talablariga muvofiq, shuningdek, WGPD raisi o‘rinbosari – Argentina Oliy audit tashkiloti bilan o‘tkazilgan maslahatlashuvlar natijasida Hisob palatasi mazkur ishchi guruhning yangi a’zosi sifatida qabul qilingani qayd etilgan.
Ma’lumot uchun: INTOSAIning Davlat qarzi bo‘yicha ishchi guruhi davlat qarzini audit qilish sohasida eng yuqori xalqaro standartlarni ilgari surish, davlat qarzini samarali boshqarishga oid ilg‘or amaliyotlarni rivojlantirish, oliy audit organlari o‘rtasida bilim va tajriba almashish, uslubiy qo‘llanmalar ishlab chiqish hamda mazkur yo‘nalishdagi xalqaro hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan nufuzli ekspert platformasi hisoblanadi.
Maktubda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining ishchi guruhdagi ishtiroki nafaqat milliy audit tizimini yanada takomillashtirishga, balki INTOSAI doirasida davlat qarzi auditini rivojlantirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan umumiy sa’y-harakatlarni yanada kuchaytirishga xizmat qilishiga ishonch bildirilgan.
INTOSAIning Davlat qarzi bo‘yicha ishchi guruhiga a’zo bo‘lish O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi uchun davlat qarzini audit qilish sohasida ilg‘or xalqaro tajribalarni o‘rganish, zamonaviy yondashuv va metodologiyalarni milliy amaliyotga joriy etish, shuningdek, mazkur yo‘nalishda xalqaro ekspertlar bilan samarali hamkorlikni yanada kengaytirishda muhim ahamiyat kasb etadi.

Счётная палата стала членом Рабочей группы INTOSAI по государственному долгу
Счётная палата Республики Узбекистан официально принята в Рабочую группу INTOSAI по государственному долгу (Working Group on Public Debt – WGPD).
Об этом сообщается в официальном письме, направленном председателем Комиссии по аудиту Республики Филиппины и председателем Рабочей группы INTOSAI по государственному долгу (WGPD) Гамалиэлем Кордобой.
В письме отмечается, что стремление Счётной палаты Республики Узбекистан участвовать в деятельности Рабочей группы INTOSAI по государственному долгу было высоко оценено. В соответствии с требованиями Устава Рабочей группы, а также по итогам консультаций с заместителем председателя WGPD — Высшим органом аудита Аргентины, Счётная палата была принята в качестве нового члена Рабочей группы.
Для справки: Рабочая группа INTOSAI по государственному долгу является авторитетной экспертной платформой, направленной на продвижение высочайших международных стандартов в области аудита государственного долга, развитие передовой практики управления государственным долгом, обмен знаниями и опытом между высшими органами аудита, разработку методических рекомендаций и укрепление международного сотрудничества в данной сфере.
В письме выражена уверенность в том, что участие Счётной палаты Республики Узбекистан в деятельности Рабочей группы будет способствовать не только дальнейшему совершенствованию национальной системы государственного аудита, но и усилению общих усилий, предпринимаемых в рамках INTOSAI по развитию аудита государственного долга.
Членство в Рабочей группе INTOSAI по государственному долгу имеет важное значение для Счётной палаты Республики Узбекистан, поскольку открывает возможности для изучения передового международного опыта в области аудита государственного долга, внедрения современных подходов и методологий в национальную практику, а также дальнейшего расширения эффективного сотрудничества с международными экспертами в данном направлении.