O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoev 23 sentyabr' kuni N'yu-York shahridagi Birlashgan Millatlar Tashkilotining bosh qarorgohida o‘z ishini boshlagan BMT Bosh Assambleyasining 80-yubiley sessiyasi umumsiyosiy munozaralarida nutq so‘zladi.
Prezident Shavkat Mirziyoev so‘zining avvalida ishtirokchilarni BMT Bosh Assambleyasining yubiley anjumani –80-sessiyasi bilan samimiy qutladi. Mazkur yig‘ilish shiddat bilan o‘zgarayotgan murakkab global vaziyatda o‘tayotgani, bu esa Tashkilot faoliyati va uning kelajagiga yangicha yondashuvlar bilan qarashga chorlayotganini qayd etdi.
Prezidentimiz Bosh kotib Antoniu Guterrishning eng og‘ir va o‘tkir global masalalarni murosa bilan hal etish uchun BMTni asosiy platforma sifatida saqlab qolishga qaratilgan sa'y-harakatlarini yuksak baholadi. “BMT – 80” tashabbuslarini to‘liq qo‘llab-quvvatladi, mamlakatimiz Kelajak uchun paktga qat'iy sodiqligini tasdiqladi.
O‘zbekiston yetakchisi zamonaviy xavf-xatarlarga qarshi samarali kurashish, rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlarini himoya qilish maqsadida BMT Xavfsizlik Kengashini transformasiya qilish va uning tarkibini kengaytirishga chaqirdi.
Davlatimiz rahbari O‘zbekistondagi Barqaror rivojlanish maqsadlariga hamohang holda amalga oshirilayotgan ortga qaytmas islohotlar jarayoniga batafsil to‘xtaldi. Ta'kidlanganidek, demokratik, huquqiy, ijtimoiy va dunyoviy Yangi O‘zbekistonni barpo etish siyosati olib borilmoqda.
Mamlakatimiz Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishga qat'iy intilishini tasdiqlab, Prezident O‘zbekiston 2030 yilga borib “daromadi o‘rtadan yuqori” bo‘lgan mamlakatlar qatoriga kirishni o‘z oldiga maqsad qilib qo‘yganini ta'kidladi.
O‘zbekistonning tashqi siyosatidagi ustuvor yo‘nalishlarga alohida e'tibor qaratildi. Bosh Assambleyaning Markaziy Osiyo mamlakatlarining mintaqaviy sheriklik va iqtisodiy integratsiyani chuqurlashtirishga qaratilgan harakatlarini qo‘llab-quvvatlashga doir rezolyusiyasini qabul qilish tashabbusi ilgari surildi.
Prezidentimiz Terrorizmga qarshi kurash boshqarmasining mintaqaviy ofisini O‘zbekistonda ochish uchun zarur sharoit yaratishga tayyorligini bildirdi.
O‘zbekiston Prezidenti tobora o‘tkir tus olayotgan iqlim o‘zgarishi muammolariga ham alohida to‘xtaldi. Qayd etilganidek, Orol dengizi qurishining salbiy oqibatlari jahon hamjamiyatining doimiy diqqat markazida bo‘lishi lozim.
Barchaning barqaror taraqqiyotini ta'minlash haqida so‘z yuritilar ekan, mamlakatlar o‘rtasida raqamli rivojlanish va sun'iy intellektdan foydalanishda tengsizlikning oldini olish juda muhim ekaniga e'tibor qaratdi. Shu ma'noda, sog‘liqni saqlash, ta'lim va madaniyat sohalarida sun'iy intellektning amaliy yechimlari va modellarini beg‘araz almashishga qaratilgan Xalqaro hamkorlik mexanizmini yaratish taklif etildi.
Shavkat Mirziyoev so‘zining yakunida Yangi O‘zbekiston barcha davlatlar bilan o‘zaro hamjihatlik, ochiq muloqot va yaqin sheriklik tarafdori ekani, xalqlar, madaniyatlar va sivilizasiyalar o‘rtasidagi muloqotni mustahkamlash, umumbashariy maqsadlarni ro‘yobga chiqarish yo‘lida o‘z hissasini qo‘shishga doim tayyorligini ta'kidladi.

On September 23, general political debates of the 80th anniversary session of the UN General Assembly commenced at the United Nations headquarters in New York City, where President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev delivered a speech.
In the beginning of his speech, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev sincerely congratulated the participants with the 80th anniversary session of the UN General Assembly. He drew attention to the issue that the current meeting is taking place in a complex, rapidly changing global situation that calls for new vision and approaches to the work and future of the Organization.
The leader of our country gave a high assessment to the efforts of the Secretary-General António Guterres on maintaining the UN as the main platform for the peaceful resolution of the most difficult and pressing global issues. Support for the “UN80” initiatives and firm commitment of our country to the Pact for the Future were expressed.
The President of Uzbekistan also spoke in favour of transforming and expanding the membership of the UN Security Council in order to effectively address current threats and challenges, protect the interests of the developing countries.
The Head of State reviewed in-detail the processes of irreversible reforms in Uzbekistan, carried out in full alignment with the Sustainable Development Goals. As was noted, our country consistently pursues the policy to build a democratic, rule-based, social and secular New Uzbekistan.
Highlighting Uzbekistan’s strong commitment to achieving the Sustainable Development Goals, the President noted that by 2030 the country intends to join the ranks of “upper-middle-income” countries.
Separate attention has been paid to the priorities of Uzbekistan’s foreign policy. The Head of State proposed to implement a number of new projects and programs in the region jointly with the UN structures, in particular - holding an international forum under the auspices of ECOSOC and UNCTAD dedicated to the economic development of the Central Asian states, establishing a regional hub for green technologies in industry jointly with UNIDO, adopting programs on the rational use of water resources, creating “green” spaces, and ensuring demographic resilience.
Moreover, the adoption of a UN General Assembly resolution supporting the efforts of the Central Asian countries aimed at deepening regional partnership and economic integration was initiated.
In the context of ensuring sustainable development of all countries, the leader of Uzbekistan drew attention to the significance of preventing inequalities in digital development and the use of artificial intelligence between countries. In this context, it was proposed to create an International cooperation mechanism for the gratis exchange of practical solutions and models of artificial intelligence in healthcare, education and culture.
Concluding his speech, Shavkat Mirziyoyev stated that the New Uzbekistan advocates for solidarity, open dialogue and close cooperation with all countries in the world, and is ready to contribute to strengthening dialogue among nations, cultures and civilizations, achieving universal human goals.