Prezident Shavkat Mirziyoyev 30-iyun – Yoshlar kuni munosabati bilan yoshlar bilan uchrashuv oʻtkazdi.
Davlatimiz rahbari soʻzining avvalida yurtimizdagi barcha yigit-qizlarni bayram bilan samimiy tabrikladi.
– Biz islohotlarimizning ilk kunlaridan yoshlarni qoʻllab-quvvatlash, ularning orzu va intilishlarini roʻyobga chiqarishni davlat siyosatining eng ustuvor yoʻnalishlaridan biri sifatida belgilab olganmiz, – dedi Prezidentimiz.
Soʻnggi yillarda bu borada mutlaqo yangi tizim yaratildi. Har bir mahallada yoshlar yetakchilari faoliyati yoʻlga qoʻyildi, yigit-qizlarning tashabbuslarini qoʻllab-quvvatlash, bandligi, taʼlimi, kasb-hunar egallashi va tadbirkorlik boshlashi uchun keng imkoniyatlar ochildi. Har haftaning payshanba kuni “Yoshlar kuni” etib belgilanib, vazirlik va idoralar yoshlar muammolarini oʻrganish hamda ularga yechim topishga safarbar etildi.
Amalga oshirilgan ishlar natijasida “Yoshlar daftari” orqali 1,5 million nafar yoshning muammosi hal qilindi. Yosh tadbirkorlar soni 5 karra koʻpayib, 287 mingdan oshdi. Xorijiy tillarni intensiv oʻrganayotgan yigit-qizlar soni 3,5 million nafarga yetdi. Iqtidorli oʻquvchi va talabalar nufuzli fan olimpiadalarida 434 ta, yosh sportchilar xalqaro musobaqalarda 2 ming 245 ta medalni qoʻlga kiritdi.
Davlatimiz rahbari bugungi global raqobat sharoitida mamlakatlarning ustunligi, avvalo, bilim, texnologiya va inson kapitali bilan belgilanayotganiga eʼtibor qaratdi.
– Bilinglar, endi davlatlar hududi bilan emas, bilimi bilan, aholi soni bilan emas, texnologiyasi bilan, tabiiy boyliklari bilan emas, inson kapitali bilan raqobatga kirishmoqda. Bilim, ilm-fan va tafakkur mahsuli boʻlgan yangi “Bilimlar iqtisodiyoti” hal qiluvchi kuchga aylanib bormoqda, – dedi Prezidentimiz.
Davlatimiz rahbari yoshlarni buyuk ajdodlarimizga munosib voris boʻlishga, Yangi Oʻzbekistonda Uchinchi Renessans poydevorini yaratishga daʼvat etdi.
Uchrashuvda Prezidentimiz Oʻzbekiston milliy terma jamoasining futbol boʻyicha jahon chempionatidagi ishtirokiga ham toʻxtaldi. Futbolchilarimiz kuchli raqiblar bilan oʻyinlar orqali katta tajriba orttirgani, Abbos Fayzullayev va Eldor Shomurodovning jahon chempionatidagi ilk gollari xalqimizga quvonch bagʻishlagani taʼkidlandi.
– Vatanimiz sharafini himoya qilgan terma jamoamiz aʼzolariga ortiqcha his-tuygʻu bilan eʼtiroz bildirish, ulardan ayb qidirish xalqimizga xos ish emas. Aksincha, bugun ularni qoʻllab-quvvatlash, ruhini koʻtarish har qachongidan ham muhim, – dedi Prezidentimiz.
Katta gʻalabalar hali oldinda ekani, buning uchun bolalar futboliga eʼtibor kuchaytirilib, futbol umummilliy harakatga aylantirilishi, kelasi yil yanvar oyida Saudiya Arabistonida oʻtadigan Osiyo kubogiga tayyorgarlik hozirdan boshlanishi qayd etildi.
Prezidentimiz yoshlarning hayotda munosib oʻrin topishi uchun bilim, kasb va texnologiyani eng muhim tayanch sifatida koʻrsatdi.
Shu maqsadda har yili 500 ming nafar oʻgʻil-qizni zamonaviy kasbga oʻqitishga qaratilgan “Kelajak bilimlari ekotizimi” yoʻlga qoʻyiladi. Oʻquv markazlari tashkil etish istagidagi yoshlarga yer va davlat obyektlari imtiyozli shartlarda beriladi, zarur infratuzilma davlat hisobidan yaratiladi, markazlarni qurish va jihozlash uchun kredit stavkasi kompensatsiya qilinadi.
Qoʻlida kasbi bor, lekin yangi koʻnikmalarni egallamoqchi boʻlgan yoshlar uchun “kasb vaucheri” joriy etiladi. Har yili 50 ming nafar yoshning zamonaviy kasblarni oʻrganish xarajatlari foizsiz ssuda hisobidan qoplanadi. Ehtiyojmand oilalardagi 85 ming nafar ishsiz yoshga xususiy oʻquv markazlarida kasb egallashi uchun bepul vaucher beriladi. Shu yilning oʻzida bu tizim uchun 120 milliard soʻm ajratiladi.
Texnikumlarda xususiy sektor ishtiroki kengaytirilib, litsenziya talablari soddalashtiriladi. Yangi oʻquv yilidan xususiy texnikumlarga ham kasbga oʻqitish boʻyicha davlat granti ajratiladi. Xalqaro kasb tanlovlari gʻoliblari va ularning ustozlari pul mukofotlari bilan ragʻbatlantiriladi.
Xorijiy tillarni mukammal biladigan 650 mingdan ziyod yoshlar salohiyatidan mamlakatimizning boy tarixi, madaniy merosi, turizm va eksport imkoniyatlarini xalqaro maydonda targʻib qilishda foydalanish muhimligi taʼkidlandi. Shu maqsadda “raqamli kontent” platformasi ishga tushirilib, har yili 20 milliard soʻmdan ajratiladi.
Xorijda taʼlim olayotgan yoshlar bilan ishlash boʻyicha ham yangi tizim yaratiladi. Yetakchi xorijiy oliygohlarda oʻqiyotgan 14 mingdan ortiq yigit-qiz taʼtil davrida yurtimizdagi vazirlik, hokimlik, davlat va xususiy kompaniyalarda amaliyot va stajirovka oʻtashi uchun raqamli muloqot platformasi ishga tushiriladi. “El-yurt umidi” jamgʻarmasi orqali yoshlarni xususiy sektor buyurtmasi asosida ham nufuzli xorijiy oliygohlarda oʻqitish imkoniyati yaratiladi.
Prezidentimiz oliygoh bitiruvchisini ishga olgan tadbirkorlar uchun yosh mutaxassisga nisbatan daromad va ijtimoiy soliq bir yil davomida 1 foiz etib belgilanishini eʼlon qildi. Bu 200 mingga yaqin bitiruvchini ishga joylashtirish uchun muhim ragʻbat boʻladi.
Ota-ona qaramogʻidan mahrum boʻlgan, harbiy xizmat, migratsiya va jazoni oʻtab qaytgan, jismoniy imkoniyati cheklangan yoshlarni qoʻllab-quvvatlash uchun “Kafolatlangan birinchi qadam” paketi joriy etiladi. “Ustoz – talaba” dasturi asosida uyushmagan yoshlarga koʻmaklashgan talabalar ham ragʻbatlantiriladi.
Shuningdek, “Yoshlar mini-franshizasi” dasturi ishga tushiriladi. Mahalliy brendlar franshizasini oladigan yigit-qizlarga Yoshlar tadbirkorligi jamgʻarmasidan 300 million soʻmgacha foizsiz ssuda ajratiladi. Bu dasturlar uchun 500 milliard soʻm yoʻnaltiriladi.
Yoshlar uchun kasb va til oʻrganish, ishga joylashish, tadbirkorlik boʻyicha xizmatlardan “yagona darcha” tamoyili asosida foydalanish imkonini beradigan Yoshlar xablari tashkil etiladi. Ushbu tajriba Surxondaryodan boshlanib, bosqichma-bosqich boshqa hududlarda ham joriy qilinadi.
Davlat boshqaruvida yoshlarga ishonchni kuchaytirish maqsadida 5 ta yoʻnalishda “TOP-100” dasturi amalga oshiriladi. Gʻoliblar mukofotlanib, rahbarlik lavozimlariga tavsiya etiladi. Har bir vazirlik va tarmoq oʻz yoʻnalishida iqtidorli yoshlarni tanlab, xalqaro tashkilotlarga stajirovkaga yuboradi. Yiliga 2 ming nafar yoshni shunday stajirovkalarga yuborish rejasi ishlab chiqiladi.
Yoshlarni ragʻbatlantirish va yagona maqsad atrofida birlashtirish uchun “Oʻzbekiston yoshlar ligasi” platformasi ishga tushiriladi. Unda yoshlarning taʼlim, kasb, tadbirkorlik, ilm-fan va jamoatchilik faoliyatidagi natijalari baholanadi. Yuqori natijaga erishganlarga grant, kontraktga chegirma, kasb vaucheri, imtiyozli kredit, xorijiy stajirovka, kadrlar zaxirasiga kirish va ipoteka boʻyicha imkoniyatlar beriladi.
Yoshlar tadbirkorligini rivojlantirishda Bank-moliya akademiyasi “aql markazi” sifatida belgilanadi. Akademiya tinglovchilari hududlarda tayyor biznes loyihalarni shakllantiradi, Yoshlar tadbirkorligi jamgʻarmasi esa ularni qulay shartlarda yoshlarga taklif qiladi. Jamgʻarma yuqori daromad va koʻplab ish oʻrinlari yaratadigan loyihalarga 5 milliard soʻmgacha investitsiya kiritadi. Bu tizim kamida 300 ming nafar yoshga oʻz biznesini boshlash uchun yoʻl ochadi.
Innovatsion startaplarni qoʻllab-quvvatlash boʻyicha ham yangi vazifalar belgilandi.
– Biz 2030-yilgacha iqtisodiyot hajmini 240 milliard dollardan oshirishni reja qilganmiz. Bunga erishish uchun barcha sohalarga yangi gʻoya olib kiradigan innovatsion startaplar kerak, – dedi davlatimiz rahbari.
Soʻnggi toʻqqiz yilda mahalliy startap ekotizimi 15 barobar oʻsib, 4 milliard dollardan oshgani, 1 ming 200 dan ziyod istiqbolli startap loyihalar paydo boʻlgani qayd etildi. Endi har bir vazir, tarmoq rahbari va hokim “1 mingta masalaga – yoshlardan 1 mingta yechim” loyihasini ishga tushiradi. Yoshlar ishlari agentligi biznes, axborot texnologiyalari va kreativ iqtisodiyot yoʻnalishidagi 100 ta eng yaxshi loyihaga 1 milliard soʻmgacha investitsiya kiritadi.
Axborot texnologiyalari va sunʼiy intellekt sohasida yoshlar uchun yanada keng imkoniyatlar yaratiladi. “Raqamli hukumat” markazida birinchi superkompyuter klasteri ishga tushirildi, kelgusi yil uning quvvati 3 karra oshiriladi. Joriy yilda 20 ta oliygohda sunʼiy intellekt laboratoriyalari tashkil etiladi. Yoshlar ushbu imkoniyatlardan bepul foydalanib, hudud va tarmoqlardagi muammolarga yechimlar ishlab chiqadi.
Yangi AT parklar barpo etilishi hisobidan 20 mingdan ziyod yigit-qiz uchun yuqori daromadli ish oʻrinlari yaratiladi. “Mening birinchi kompyuterim” dasturi orqali ehtiyojmand oilalardagi 10 ming nafar yoshga noutbuk xaridi uchun yordam koʻrsatiladi.
AT va sunʼiy intellekt yoʻnalishlarida tahsil olayotgan talabalar uchun “dual taʼlim” kengaytiriladi. “Muhammad al-Xorazmiy” nomidagi davlat stipendiyasi hamda iqtidorli qizlar uchun “Muhandis qizlar” stipendiyasi taʼsis etiladi. Xalqaro olimpiadalar gʻoliblariga berilayotgan 1 milliard soʻmlik ragʻbat sunʼiy intellekt boʻyicha xalqaro olimpiada gʻoliblariga ham tatbiq qilinadi.
Yoshlar qalbida milliy ruhni mustahkamlash, raqamli makonda milliy kontentni koʻpaytirish maqsadida AT parklarda kompyuter va mobil oʻyinlar yaratuvchilari uchun inkubatsion markazlar ochiladi. Har yili milliy ruhdagi kamida 20 ta kompyuter va mobil oʻyin yaratish boʻyicha davlat buyurtmasi beriladi.
– Biz yoshlarga yaratib berayotgan imkoniyatlardan hech bir oʻgʻil-qizimiz chetda qolmasligi kerak, – dedi Prezidentimiz.
Shu maqsadda “Vatan mehri – ijtimoiy tashabbuslar” tanlovi, ijtimoiy xavf guruhidagi bolalarni qoʻllab-quvvatlashga qaratilgan “Qanot” loyihasi yoʻlga qoʻyiladi. “Yoshlar tashabbuslari marafoni”da ilgari surilgan gʻoyalarni amaliy loyihaga aylantirish uchun “Tashabbuslar ofisi” tashkil etiladi va bu ishlarga 50 milliard soʻm ajratiladi.
Uchrashuvda giyohvandlik va psixotrop moddalar bilan bogʻliq jinoyatlar yoshlar kelajagi va millat genofondiga katta tahdid solayotgani ham qayd etildi.
– Bu illatning yoshlarimiz orasida ildiz otishiga aslo yoʻl qoʻymaymiz, uni tag-tomiri bilan quritmaguncha toʻxtamaymiz. Giyohvandlik insonning eng qimmatli boyligi – sogʻligʻi, aql-irodasi, orzu-maqsadlaridan ayiradi. Unutmang! Hayot insonga bir marta beriladi. Bunday illatlarga nisbatan murosasiz boʻling, umrning har bir daqiqasini ezgu ishlarga sarflang! – dedi davlatimiz rahbari.
Prezidentimiz ota-onalarga ham murojaat qilib, farzandning kamol topishi, uning yorqin kelajagi uchun mustahkam poydevor, eng avvalo, oilada yaratilishini taʼkidladi. Ota-onalarni bugungi tez oʻzgarib borayotgan murakkab sharoitda farzand tarbiyasiga har qachongidan ham eʼtiborli va masʼuliyatli boʻlishga chaqirdi.
Uchrashuvda yoshlar bilan ochiq muloqot boʻlib oʻtdi. Ular oʻz taklif va tashabbuslarini bildirdi.
Davlatimiz rahbari muloqot yakunida yigit-qizlarni katta marralar sari dadil intilishga, bilim, kasb va zamonaviy texnologiyalarni puxta egallashga daʼvat etdi.
– Men sizlardagi shijoat, bilimga tashnalik va yangilikka intilishni koʻrib, doim ruhlanaman. Katta-katta marralar sari olgʻa qadam tashlang, oʻqing, yangi bilim, yangi kasb va zamonaviy texnologiyalarni egallang, qiyinchilikdan choʻchimang, mehnatdan qochmang! Shuni bilingki, ortingizda sizlarni katta umidlar bilan voyaga yetkazgan ota-onangiz bor, sizlarga bilim va tarbiya bergan, kasb oʻrgatgan ustoz va murabbiylaringiz bor, sizlarga hamisha tayanch va suyanch boʻladigan, ishonadigan va doim qoʻllab-quvvatlaydigan Prezidentingiz bor! – dedi Prezident Shavkat Mirziyoyev.

В начале своего выступления глава нашего государства сердечно поздравил всех юношей и девушек нашей страны с праздником.
– С первых дней реформ мы определили одним из приоритетных направлений государственной политики поддержку молодежи, реализацию ее целей и устремлений, – сказал Президент.
За последние годы в этой сфере создана принципиально новая система. В каждой махалле налажена деятельность лидеров молодежи, созданы широкие возможности для поддержки инициатив юношей и девушек, их занятости, получения образования, освоения профессий и начала предпринимательской деятельности. В четверг каждой недели, ставший «Днем молодежи», к изучению и решению проблем молодежи мобилизуются силы министерств и ведомств.
В результате проведенной работы через «Молодежную тетрадь» решены проблемы 1,5 миллиона молодых людей. Число молодых предпринимателей увеличилось в 5 раз и превысило 287 тысяч. Количество юношей и девушек, интенсивно изучающих иностранные языки, достигло 3,5 миллиона человек. Одаренные школьники и студенты завоевали 434 медали на престижных международных предметных олимпиадах, а молодые спортсмены – 2 245 медалей на международных соревнованиях.
Глава нашего государства акцентировал внимание на том, что в условиях современной глобальной конкуренции преимущества стран определяются прежде всего знаниями, технологиями и человеческим капиталом.
– Знайте, теперь государства конкурируют не территориями, а знаниями, не численностью населения, а технологиями, не природными богатствами, а человеческим капиталом. Новая «экономика знаний», основанная на знаниях, науке и интеллектуальном потенциале, становится решающей силой, – сказал Президент.
Лидер нашей страны призвал молодежь стать достойными наследниками великих предков и создать фундамент Третьего Ренессанса в Новом Узбекистане.
В ходе встречи глава нашего государства также остановился на выступлении национальной сборной Узбекистана по футболу на чемпионате мира. Отмечено, что матчи с сильными соперниками позволили нашим футболистам приобрести ценный опыт, а дебютные голы Аббоса Файзуллаева и Элдора Шомуродова на чемпионате мира принесли большую радость нашему народу.
– Поддаваться излишним эмоциям и критиковать членов национальной сборной, защищавших честь Родины, искать виноватых, – нашему народу такое не свойственно. Напротив, сегодня как никогда важно поддержать и подбодрить их, – сказал Президент.
Подчеркнуто, что большие победы еще впереди. Для этого необходимо усилить внимание к детскому футболу и превратить этот вид спорта в общенациональное движение. Уже сейчас начнется подготовка к Кубку Азии, который пройдет в январе следующего года в Саудовской Аравии.
В качестве важнейшей опоры для того, чтобы молодежь смогла занять достойное место в жизни, Президент назвал знания, профессию и современные технологии.
С этой целью будет запущена экосистема «Знания будущего», в рамках которой ежегодно 500 тысяч юношей и девушек будут обучаться современным профессиям. Молодым людям, желающим открыть учебные центры, на льготных условиях будут предоставляться земельные участки и государственные объекты, за счет государства будет создаваться необходимая инфраструктура, а также компенсироваться процентная ставка по кредитам на строительство и оснащение таких центров.
Для молодежи, уже имеющей профессию, но стремящейся приобрести новые навыки, введут «ваучер на профессию». Ежегодно для 50 тысяч представителей молодого поколения будут покрывать за счет беспроцентных ссуд расходы на обучение современным профессиям. Еще 85 тысячам безработным юношам и девушкам из нуждающихся семей предоставят бесплатные ваучеры на профессиональное обучение в частных образовательных центрах. Уже в этом году на реализацию этой системы будет выделено 120 миллиардов сумов.
В деятельности техникумов расшириться участие частного сектора, будут упрощены лицензионные требования. С нового учебного года государственные гранты на профессиональное обучение будут предоставляться и частным техникумам. Победители международных профессиональных конкурсов и их наставники будут поощряться денежными премиями.
Подчеркнута важность задействования потенциала более 650 тысяч молодых людей, свободно владеющих иностранными языками, в продвижении на международной арене богатой истории, культурного наследия, туристических и экспортных возможностей нашей страны. С этой целью будет запущена платформа «цифрового контента», на финансирование которой будут ежегодно выделять по 20 миллиардов сумов.
Новая система будет создана и в сфере работы с молодежью, обучающейся за рубежом. Для того, чтобы более чем 14 тысяч юношей и девушек, обучающихся в ведущих зарубежных вузах смогли в период каникул проходить практику и стажировку в министерствах, хокимиятах, государственных и частных компаниях нашей страны, будет запущена цифровая платформа взаимодействия. Возможность направлять молодых людей на обучение в престижные зарубежные вузы через фонд «Эл-юрт умиди» предоставят и частному сектору.
Президент нашей страны сообщил, что для предпринимателей, принимающих на работу выпускников высших учебных заведений, ставка подоходного и социального налога в отношении молодых специалистов в течение одного года будет установлена в размере 1 процента. Эта мера станет важным стимулом для трудоустройства почти 200 тысяч выпускников.
Для поддержки молодых людей, оставшихся без попечения родителей, вернувшихся после прохождения военной службы, трудовой миграции или отбытия наказания, а также юношей и девушек с ограниченными физическими возможностями будет внедрен пакет «Гарантированный первый шаг». Будут также поощрены студенты, оказывающие поддержку неорганизованной молодежи в рамках программы «Студент-наставник».
Кроме того, будет запущена программа «Молодежная минифраншиза». Юноши и девушки, приобретающие франшизы местных брендов, смогут получить через Фонд молодежного предпринимательства беспроцентную ссуду в размере до 300 миллионов сумов. На реализацию этих программ будет направлено 500 миллиардов сумов.
Будут созданы молодежные хабы, которые позволят молодежи получать услуги в сфере изучения профессий и иностранных языков, трудоустройства и предпринимательства по принципу «единого окна». Эту практику сначала запустят в Сурхандарьинской области, а затем поэтапно внедрят и в других регионах.
Для укрепления доверия к молодежи в государственном управлении будет реализована программа «TOP-100» по 5 направлениям. Победителей наградят и рекомендуют на руководящие должности. Каждое министерство и отрасль отберут талантливую молодежь в своей сфере и направят на стажировку в международные организации. Будет разработан план, предусматривающий ежегодное направление 2 тысяч молодых людей на такие стажировки.
Для поощрения и объединения вокруг единой цели юношей и девушек будет запущена платформа «Лига молодежи Узбекистана». В ее рамках оценят учебную, профессиональную, предпринимательскую, научную и общественную деятельность молодежи. Достигшим высоких результатов предоставят гранты, скидки на контрактное обучение, ваучер на профессию, льготные кредиты, возможности зарубежной стажировки, включения в кадровый резерв, а также льготы по ипотеке.
Банковско-финансовая академия будет определена в качестве «мозгового центра» в развитии молодежного предпринимательства. Слушатели академии сформируют готовые бизнес-проекты в регионах, а Фонд молодежного предпринимательства предложит их молодежи на удобных условиях. Фонд инвестирует до 5 миллиардов сумов в проекты, создающие высокий доход и большое количество рабочих мест. Эта система откроет возможности для начала собственного бизнеса как минимум для 300 тысяч молодых людей.
Определены новые задачи и по поддержке инновационных стартапов.
– Мы планируем, чтобы до 2030 года объем экономики превысила отметку в 240 миллиардов долларов. Для достижения этой цели необходимы инновационные стартапы, которые будут привносить новые идеи во все сферы, – сказал глава государства.
Отмечено, что за последние девять лет местная стартап-экосистема выросла в 15 раз и превысила 4 миллиарда долларов, появилось более 1 200 перспективных стартап-проектов. Теперь каждый министр, руководитель отрасли и хоким реализует проект « на 1 тысячу проблем – 1 тысяча решений от молодежи». Агентство по делам молодежи направит до 1 миллиарда сумов инвестиций в 100 лучших проектов в сферах бизнеса, информационных технологий и креативной экономики.
Расширятся возможности для молодежи в сфере информационных технологий и искусственного интеллекта. В центре «Цифровое правительство» введен в эксплуатацию первый суперкомпьютерный кластер, мощность которого в следующем году будет увеличена в 3 раза. В текущем году в 20 вузах создадут лаборатории искусственного интеллекта. Молодежь, бесплатно пользуюясь этими возможностями, будет разрабатывать решения проблем в регионах и отраслях.
За счет создания новых IT-парков будет создано свыше 20 тысяч высокооплачиваемых рабочих мест для молодежи. В рамках программы «Мой первый компьютер» 10 тысяч молодых людей из нуждающихся семей получат помощь в приобретении ноутбуков.
Для студентов, обучающихся по направлениям IT и искусственного интеллекта, будет расширена система дуального образования. Будут учреждены государственная стипендия имени Мухаммада аль-Хорезми, а также стипендия «Девушки-инженеры» для талантливых девушек. Денежное поощрение в размере 1 миллиарда сумов, предусмотренное для победителей международных олимпиад, будет распространено и на победителей международных олимпиад по искусственному интеллекту.
В целях укрепления у молодежи национального самосознания и увеличения доли национального контента в цифровом пространстве в IT-парках будут открыты инкубационные центры для разработчиков компьютерных и мобильных игр. Ежегодно будет размещаться государственный заказ на разработку не менее 20 компьютерных и мобильных игр в национальном духе.
– Ни один юноша и ни одна девушка не должны остаться в стороне от тех возможностей, которые мы создаем для молодежи, – сказал Президент.
С этой целью будут запущены конкурс «Любовь к Родине – социальные инициативы» и направленный на поддержку детей из группы социального риска проект «Қанот» («Крыло»). Для преобразования в практические проекты идей, выдвинутых в рамках «Марафона молодежных инициатив», будет создан «Офис инициатив». На реализацию этих мер будет выделено 50 миллиардов сумов.
На встрече также отмечено, что преступления, связанные с незаконным оборотом наркотических средств и психотропных веществ, представляют серьезную угрозу будущему молодежи и генофонду нации.
– Мы ни в коем случае не допустим распространения этого зла среди нашей молодежи и не остановимся, пока не искореним его полностью. Наркомания лишает человека самого ценного – здоровья, силы воли, разума, мечты и жизненных целей. Помните: жизнь дается человеку лишь однажды. Будьте непримиримы к этому злу и посвящайте каждую минуту своей жизни добрым делам! – сказал глава нашего государства.
Обращаясь также к родителям, Президент подчеркнул, что прочный фундамент для всестороннего развития и светлого будущего ребенка закладывается прежде всего в семье. Глава нашего государства призвал родителей быть еще более внимательными и ответственными в воспитании детей в нынешних стремительно меняющихся непростых условиях.
В ходе встречи состоялся открытый диалог с молодежью. Юноши и девушки озвучили свои предложения и инициативы.
В завершение глава нашего государства призвал молодежь смело стремиться к большим целям, настойчиво овладевать знаниями, профессией и современными технологиями.
– Меня всегда вдохновляют ваши энергия, жажда знаний и стремление к новому. Смело достигайте больших целей, учитесь, осваивайте новые знания, современные профессии и технологии, не бойтесь трудностей и не избегайте труда! Помните, что за вашей спиной – родители, которые с большими надеждами вырастили вас, учителя и наставники, давшие вам знания, воспитание и профессию. И у вас есть Президент, который всегда будет вашей опорой, верит и неизменно поддерживает вас – сказал Президент Шавкат Мирзиёев.