O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasida Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi raisi Vugar Gulmammadov boshchiligidagi delegatsiya bilan ikki tomonlama uchrashuv bo‘lib o‘tdi. Mehmonlarni O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullayev qabul qildi.
Ma’lumot o‘rnida: Ozarbayjon Respublikasi Hisob palatasi – byudjet va moliyaviy nazorat bo‘yicha davlatning Oliy organi bo‘lib, Milliy Majlis (Parlament)ga hisobdordir. 1999-yilda tashkil topgan. Kollegial boshqaruv tizimi asosida faoliyat yuritadi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi munosabatlar chuqur tarixiy, madaniy va qardoshlik rishtalariga asoslangani ta’kidlandi. Bugungi kunda ikki davlat o‘rtasida strategik sheriklik munosabatlari izchil rivojlanib borayotgani qayd etildi.
Bu jarayonlar ikki davlat rahbarlari tomonidan olib borilayotgan ochiqlik siyosati va keng ko‘lamli islohotlar natijasi ekani alohida aytildi.
Uchrashuvda ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlikning bugungi kuni va istiqbollari keng muhokama qilindi. Ozarbayjon Hisob palatasi davlat moliyaviy nazorati tizimini modernizatsiya qilish, turli audit turlarini rivojlantirish va xalqaro audit standartlarini joriy etish sohasida katta tajribaga ega.
Ma’lumot o‘rnida: O‘zbekiston va Ozarbayjon Hisob palatalari bir vaqtning o‘zida INTOSAI, AZOSAI, ECOSAI, MDH hamda Turkiy tilli davlatlar Oliy audit organlari kengashiga a’zo hisoblanadi. Ikki idoraning delegatsiyalari so‘nggi paytda Hindiston, Turkiya va Misrda o‘zaro uchrashuvlar o‘tkazgan.
Tomonlar davlat byudjeti loyihasi auditi, davlat mablag‘lari va mol-mulkini boshqarishda muvofiqlik auditi, ta’lim tizimidagi boshqaruv auditi, axborotlashtirish jarayonlari samaradorligini baholash hamda oziq-ovqat xavfsizligi tizimini moliyaviy ta’minlash auditi kabi yo‘nalishlarda tajriba almashish masalalarini muhokama qildi va fikr almashdi.
Ozarbayjon Hisob palatasi auditorlari tomonidan ushbu idoraning faoliyati, huquqiy asoslari, uning oldida turgan maqsad va vazifalari hamda audit tadbirlari yo‘nalishlari, davlat auditi obyektlari va moliyaviy nazorat ko‘lami bo‘yicha tematik prezentatsiyalar taqdim etildi.
O‘z navbatida, O‘zbekiston Hisob palatasi auditorlari tomonidan davlat byudjetini audit qilish va nazorat mexanizmlari, xalqaro standartlarni audit jarayonlariga joriy qilish, raqamli transformatsiya va masofaviy nazoratni tashkil etish mavzularida prezentatsiyalar qilindi.
Uchrashuv doirasida ikki idora o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Ushbu hujjat asosida tomonlar tashqi davlat auditi metodologiyasi sohasida tajriba almashish, xodimlarning kasbiy tayyorgarligi va professional ko‘nikmalarini oshirish, hujjatlar almashish hamda o‘zaro maslahatlashuvlar, qo‘shma ilmiy tadqiqotlar, parallel auditlar va vebinarlar o‘tkazishga kelishib oldi.
Ayniqsa, tomonlar o‘zaro kelishuv asosida joriy yil davomida iqtisodiy va ijtimoiy ahamiyatga ega bo‘lgan qator yo‘nalishlarda (tibbiy sug‘urta jamg‘armalarining daromadlari va xarajatlari auditi, shoshilinch tibbiy yordam xizmatini tashkil etish bilan bog‘liq faoliyat auditi, ta’lim tizimida axborot texnologiyalarining samaradorligi auditi va boshqalar) parallel auditlar o‘tkazishga tayyor ekanini bayon qildi.
Ozarbayjon delegatsiyasi so‘ng Hisob palatasida faoliyat yuritayotgan Masofaviy nazorat markazi faoliyati bilan tanishdi va raqamlashtirish sohasida amalga oshirilayotgan ishlarga yuqori baho berdi. Delegatsiya a’zolariga davlat idoralarida risk-tahlillarini amalga oshirish uchun joriy etilgan “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan axborot tizimi taqdim etildi.

В Счётной палате Республики Узбекистан состоялась двусторонняя встреча с делегацией во главе с Председателем Счётной палаты Азербайджанской Республики Вугаром Гюльмамедовым. Гостей принял первый заместитель Председателя Счётной палаты Республики Узбекистан М. Абдуллаев.
Для справки: Счётная палата Азербайджанской Республики является высшим государственным органом бюджетного и финансового контроля и подотчётна Милли Меджлису (Парламенту). Орган создан в 1999 году и действует на основе коллегиальной системы управления.
В ходе встречи было подчеркнуто, что отношения между Узбекистаном и Азербайджаном основаны на глубоких исторических, культурных и братских связях. Отмечено, что стратегическое партнёрство между двумя странами последовательно развивается.
Отдельно было отмечено, что данные процессы являются результатом политики открытости и масштабных реформ, проводимых руководством двух государств.
Стороны подробно обсудили текущее состояние и перспективы сотрудничества между высшими органами аудита двух стран. Счётная палата Азербайджана обладает значительным опытом модернизации системы государственного финансового контроля, развития различных видов аудита и внедрения международных стандартов аудита.
Для справки: Счётные палаты Узбекистана и Азербайджана одновременно являются членами INTOSAI, AZOSAI, ECOSAI, СНГ и Совета высших органов аудита тюркоязычных государств. В последнее время делегации двух ведомств проводили встречи в Индии, Турции и Египте.
Стороны обсудили обмен опытом по вопросам аудита проекта государственного бюджета, аудита соответствия при управлении государственными средствами и имуществом, аудита управления в системе образования, оценки эффективности процессов информатизации и аудита финансового обеспечения системы продовольственной безопасности.
Аудиторы Счётной палаты Азербайджана представили тематические презентации о деятельности ведомства, его правовой базе, целях и задачах, направлениях аудиторских мероприятий, объектах государственного аудита и масштабе финансового контроля.
В свою очередь аудиторы Счётной палаты Узбекистана представили презентации по вопросам аудита государственного бюджета, механизмов контроля, внедрения международных стандартов аудита, цифровой трансформации и организации дистанционного контроля.
В рамках встречи между двумя ведомствами был подписан Меморандум о сотрудничестве. Документ предусматривает обмен опытом в области методологии внешнего государственного аудита, повышение профессиональной подготовки сотрудников, обмен документами, проведение консультаций, совместных научных исследований, параллельных аудитов и вебинаров.
Особо отмечено, что стороны выразили готовность в текущем году провести параллельные аудиты по ряду направлений, имеющих экономическое и социальное значение, включая аудит доходов и расходов фондов медицинского страхования, аудит деятельности по организации службы скорой медицинской помощи, аудит эффективности информационных технологий в системе образования и другие направления.
Делегация Азербайджана также ознакомилась с деятельностью Центра дистанционного контроля Счётной палаты и высоко оценила проводимую работу в сфере цифровизации. Членам делегации была представлена автоматизированная информационная система «Дистанционный аудит», внедрённая для проведения риск-анализа в государственных органах.
Визит делегации во главе с В. Гюльмамедовым вывел сотрудничество высших органов аудита двух стран на новый этап.