Hisob palatasi tomonidan davlat teatrlari bilan ta’minlanganlik darajasi, ko‘rsatilayotgan xizmatlar holati hamda faoliyat samaradorligi masofaviy auditdan o‘tkazildi.
Madaniyat vazirligi tizimida jami 41 ta teatr, shundan 16 ta musiqali drama, 12 ta qo‘g‘irchoq, 7 ta drama hamda 2 tadan yoshlar, yosh tomoshabinlar va teatr-studiyalari faoliyat yuritadi.
Respublikamizda 1 ta teatr o‘rtacha 916 ming nafar aholiga to‘g‘ri kelsa, eng yuqori ko‘rsatkich Toshkent shahrida (259 ming nafar), eng past ko‘rsatkich Surxondaryo (1,4 mln nafar), Namangan (1,5 mln nafar) va Qashqadaryo (1,8 mln nafar) viloyatlariga to‘g‘ri keladi.
Auditda jamiyatda teatr o‘rni va mavqeini oshirish maqsadida targ‘ibot va tashviqot ishlarini samarali yo‘lga qo‘yish hamda tashrif buyuruvchilar transport vositalari uchun avtoturargohlar tashkil etish muhimligi ko‘rsatib berildi.
Shuningdek, teatrlar xodimlarini moddiy rag‘batlantirish orqali vakant shtat birliklarining jozibadorligini oshirish hamda ijodiy ishlab chiqarish samaradorligini zamon talablari asosida tashkil etishda matbuot kotibi va PR xizmati mutaxassislari bilan ta’minlash bo‘yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqildi.
Shuningdek, tizimdagi xodimlarni xorijiy davlatlarda malaka oshirishi orqali yaratilayotgan asarlar sifati va teatr faoliyati samaradorligining oshishiga hamda teatr boshqaruvining takomillashishiga omillardan biri ekanligi tahlil qilindi.
Teatrlarda namoyish etilayotgan spektakllarni zamonaviy qayta sahnalashtirish hamda chekka hududlarda madaniyatni targ‘ib qilish va aholining madaniy ongini oshirish borasidagi ishlarni tashkil etish belgilandi.
Bunda teatrlar boshqaruvida spektakllarni reklama qilish va tomoshabin sonini oshirish bo‘yicha ijtimoiy tarmoqlardan keng foydalanish imkoniyatlari tahlil qilindi.
Audit yakuni bo‘yicha davlat teatrlari samaradorligini yanada oshirish yuzasidan tegishli taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

The Chamber of Accounts conducted a remote audit to assess the level of provision of state theaters, the condition of services provided, and the efficiency of their operations.
A total of 41 theaters operate within the system of the Ministry of Culture, including 16 musical drama theaters, 12 puppet theaters, 7 drama theaters, as well as 2 youth theaters, 2 theaters for young audiences, and 2 theater studios.
On average, one theater in the country serves 916 thousand people. The highest indicator is observed in Tashkent city (259 thousand people), while the lowest indicators are in Surkhandarya (1.4 million), Namangan (1.5 million), and Kashkadarya (1.8 million) regions.
The audit highlighted the importance of effectively organizing promotional activities to enhance the role and status of theaters in society, as well as establishing parking facilities for visitors.
Relevant recommendations were also developed to increase the attractiveness of vacant positions through financial incentives for theater staff and to improve creative production efficiency in line with modern requirements, including the provision of press secretaries and PR specialists.
In addition, it was analyzed that improving staff qualifications abroad contributes to enhancing the quality of productions, increasing the efficiency of theater activities, and improving theater management.
It was determined that efforts should be made to modernize stage productions, promote culture in remote areas, and enhance the cultural awareness of the population.
The use of social media in theater management for promoting performances and increasing audience numbers was also analyzed.
Based on the audit results, relevant proposals and recommendations were developed to further improve the efficiency of state theaters.