Hisob palatasi tomonidan davlat teatrlari bilan ta’minlanganlik darajasi, ko‘rsatilayotgan xizmatlar holati hamda faoliyat samaradorligi masofaviy auditdan o‘tkazildi.
Madaniyat vazirligi tizimida jami 41 ta teatr, shundan 16 ta musiqali drama, 12 ta qo‘g‘irchoq, 7 ta drama hamda 2 tadan yoshlar, yosh tomoshabinlar va teatr-studiyalari faoliyat yuritadi.
Respublikamizda 1 ta teatr o‘rtacha 916 ming nafar aholiga to‘g‘ri kelsa, eng yuqori ko‘rsatkich Toshkent shahrida (259 ming nafar), eng past ko‘rsatkich Surxondaryo (1,4 mln nafar), Namangan (1,5 mln nafar) va Qashqadaryo (1,8 mln nafar) viloyatlariga to‘g‘ri keladi.
Auditda jamiyatda teatr o‘rni va mavqeini oshirish maqsadida targ‘ibot va tashviqot ishlarini samarali yo‘lga qo‘yish hamda tashrif buyuruvchilar transport vositalari uchun avtoturargohlar tashkil etish muhimligi ko‘rsatib berildi.
Shuningdek, teatrlar xodimlarini moddiy rag‘batlantirish orqali vakant shtat birliklarining jozibadorligini oshirish hamda ijodiy ishlab chiqarish samaradorligini zamon talablari asosida tashkil etishda matbuot kotibi va PR xizmati mutaxassislari bilan ta’minlash bo‘yicha tegishli tavsiyalar ishlab chiqildi.
Shuningdek, tizimdagi xodimlarni xorijiy davlatlarda malaka oshirishi orqali yaratilayotgan asarlar sifati va teatr faoliyati samaradorligining oshishiga hamda teatr boshqaruvining takomillashishiga omillardan biri ekanligi tahlil qilindi.
Teatrlarda namoyish etilayotgan spektakllarni zamonaviy qayta sahnalashtirish hamda chekka hududlarda madaniyatni targ‘ib qilish va aholining madaniy ongini oshirish borasidagi ishlarni tashkil etish belgilandi.
Bunda teatrlar boshqaruvida spektakllarni reklama qilish va tomoshabin sonini oshirish bo‘yicha ijtimoiy tarmoqlardan keng foydalanish imkoniyatlari tahlil qilindi.
Audit yakuni bo‘yicha davlat teatrlari samaradorligini yanada oshirish yuzasidan tegishli taklif va tavsiyalar ishlab chiqildi.

Счётной палатой проведён дистанционный аудит уровня обеспеченности государственными театрами, состояния оказываемых услуг и эффективности их деятельности.
В системе Министерства культуры функционирует 41 театр, из них 16 музыкально-драматических, 12 кукольных, 7 драматических, а также по 2 молодежных, для юных зрителей и театров-студий.
В среднем по республике один театр приходится на 916 тысяч человек. Наивысший показатель наблюдается в городе Ташкенте (259 тысяч человек), наименьшие — в Сурхандарьинской (1,4 млн), Наманганской (1,5 млн) и Кашкадарьинской (1,8 млн) областях.
В ходе аудита отмечена важность эффективной организации пропагандистской и информационной работы для повышения роли и статуса театра в обществе, а также создания парковочных мест для посетителей.
Также разработаны рекомендации по повышению привлекательности вакантных должностей через материальное стимулирование сотрудников, а также по обеспечению пресс-секретарями и специалистами PR для повышения эффективности творческого процесса в соответствии с современными требованиями.
Кроме того, проанализировано, что повышение квалификации сотрудников за рубежом способствует улучшению качества постановок, эффективности деятельности театров и совершенствованию управления.
Определена необходимость модернизации спектаклей, развития культурной работы в отдалённых регионах и повышения культурного уровня населения.
Также рассмотрены возможности активного использования социальных сетей для продвижения спектаклей и увеличения числа зрителей.
По итогам аудита разработаны соответствующие предложения и рекомендации по дальнейшему повышению эффективности государственных театров.