Raqamli texnologiyalar vazirligida “Raqamli to‘lovlar va mobil bank xizmatlarida kiberxavfsizlik: hozirgi holat va kelajak tahdidlari” mavzusida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Ushbu seminar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-iyuldagi PF-100-sonli farmoni va 2025-yil 30-apreldagi PQ-153-sonli qarori ijrosini ta'minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi va Raqamli texnologiyalar vazirligi hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda Hisob palatasi, Raqamli texnologiyalar, Ichki ishlar vazirliklari, Markaziy bank va “Kiberxavfsizlik markazi” DUK ning mas'ul xodimlari o‘zlarining ma'ruzalari bilan qatnashdi.
Tadbirda, shuningdek, Moliya va iqtisodiyot vazirligi, Markaziy bank hamda davlat ulushi mavjud bo‘lgan 9 ta bank (jumladan, “O‘zmilliy bank”, “O‘zSanoatqurilishbank”, “Aloqabank”, “Mikrokreditbank”, “Agrobank”, “Asakabank” va “Biznesni rivojlantirish banki”)ning axborot va kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassislari ham ishtirok etdi.
Ma'ruzalarda kiberxavfsizlikni ta'minlashda milliy va xalqaro talablar, raqamli transformasiya jarayonida axborot xavfsizligining asosiy yo‘nalishlari, banklarga xos APT (Advanced Persistent Threat) hujumlari va ulardan himoyalanish strategiyalari hamda raqamli to‘lovlar va mobil bank xizmatlarida kiberxavfsizlikni ta'minlash bo‘yicha ma'lumotlar berildi.

Seminar on Cybersecurity of Digital Payments and Mobile Banking
The Ministry of Digital Technologies held a practical seminar on “Cybersecurity of Digital Payments and Mobile Banking: Current Status and Future Threats”.
The seminar was organized at the initiative of the Chamber of Accounts (COA) jointly with the Ministry of Digital Technologies to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan No.DP-100 (July 10, 2024) and Resolution No.PP-153 (April 30, 2025).
The seminar was attended by representatives of the COA, the Ministry of Digital Technologies, the Ministry of Internal Affairs, the Central Bank and the "Cybersecurity Centre" state enterprise.
The event was also attended by information and cybersecurity specialists from the Ministry of Finance and Economy, the Central Bank and 9 banks with state share (including Uzmilliyabank, Uzsanoatqurilishbank, Alokabank, Mikrokreditbank, Agrobank, Asakabank and Business Development Bank).
The reports covered national and international requirements for ensuring cybersecurity, the main areas of information security in the context of digital transformation, APT (Advanced Persistent Threat) attacks specific to banks and strategies for protecting against them, as well as cybersecurity issues in the field of digital payments and mobile banking.