Raqamli texnologiyalar vazirligida “Raqamli to‘lovlar va mobil bank xizmatlarida kiberxavfsizlik: hozirgi holat va kelajak tahdidlari” mavzusida amaliy seminar bo‘lib o‘tdi.
Ushbu seminar O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2024-yil 10-iyuldagi PF-100-sonli farmoni va 2025-yil 30-apreldagi PQ-153-sonli qarori ijrosini ta'minlash maqsadida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tashabbusi va Raqamli texnologiyalar vazirligi hamkorligida tashkil etildi.
Seminarda Hisob palatasi, Raqamli texnologiyalar, Ichki ishlar vazirliklari, Markaziy bank va “Kiberxavfsizlik markazi” DUK ning mas'ul xodimlari o‘zlarining ma'ruzalari bilan qatnashdi.
Tadbirda, shuningdek, Moliya va iqtisodiyot vazirligi, Markaziy bank hamda davlat ulushi mavjud bo‘lgan 9 ta bank (jumladan, “O‘zmilliy bank”, “O‘zSanoatqurilishbank”, “Aloqabank”, “Mikrokreditbank”, “Agrobank”, “Asakabank” va “Biznesni rivojlantirish banki”)ning axborot va kiberxavfsizlik bo‘yicha mutaxassislari ham ishtirok etdi.
Ma'ruzalarda kiberxavfsizlikni ta'minlashda milliy va xalqaro talablar, raqamli transformasiya jarayonida axborot xavfsizligining asosiy yo‘nalishlari, banklarga xos APT (Advanced Persistent Threat) hujumlari va ulardan himoyalanish strategiyalari hamda raqamli to‘lovlar va mobil bank xizmatlarida kiberxavfsizlikni ta'minlash bo‘yicha ma'lumotlar berildi.

В Министерстве цифровых технологий состоялся практический семинар на тему «Кибербезопасность цифровых платежей и мобильного банкинга: текущее состояние и будущие угрозы».
Семинар был организован по инициативе Счетной палаты совместно с Министерством цифровых технологий в целях обеспечения реализации Указа Президента Республики Узбекистан № УП – 100 от 10 июля 2024 года и Постановления № ПП-153 от 30 апреля 2025 года.
В семинаре участвовали представители Счетной палаты, Министерства цифровых технологий, Министерства внутренних дел, Центрального банка и Государственного предприятия «Центр кибербезопасности».
В мероприятии также приняли участие специалисты по информационной и кибербезопасности Министерства финансов и экономики, Центрального банка и 9 банков с государственной долей (включая «Узмиллийбанк», «Узсаноаткурилишбанк», «Алокабанк», «Микрокредитбанк», «Агробанк», «Асакабанк» и «Банк развития бизнеса»).
В докладах были освещены национальные и международные требования к обеспечению кибербезопасности, основные направления информационной безопасности в условиях цифровой трансформации, специфические для банков APT-атаки (Advanced Persistent Threat) и стратегии защиты от них, а также вопросы кибербезопасности в сфере цифровых платежей и мобильного банкинга.