Kun tartibidan ko‘p tomonlama savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada kengaytirish, sanoat kooperatsiyasi loyihalarini qo‘llab-quvvatlash, hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlarida qo‘shma dasturlarni amalga oshirish masalalari o‘rin oldi.
O‘zbekiston Prezidenti o‘z nutqida YOII mamlakatlari bilan o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada kengaytirish va chuqurlashtirish mamlakatimiz tashqi iqtisodiy siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanini ta'kidladi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilish ishtirokchilariga O‘zbekiston bilan Yevroosiyo iqtisodiy ittifoqi o‘rtasida ko‘p qirrali hamkorlik qay darajada rivojlanayotgani to‘g‘risida ma'lumot berdi. Xususan, kuzatuvchi davlat maqomidagi hamkorlik davrida O‘zbekistonning Ittifoq mamlakatlari bilan tashqi savdo aylanmasi 80 foizga oshib, o‘tgan yil yakuniga ko‘ra 18 milliard dollarni tashkil etdi.
Yakunda Davlatimiz rahbari O‘zbekistonning YOII doirasidagi ko‘p tomonlama dastur va loyihalarda ishtiroki iqtisodiy hamkorlikni mustahkamlashga hamda mamlakatlarimizning barqaror rivojlanishiga xizmat qilishi ta'kidladi.

On June 27, the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev took part in the regular meeting of the Supreme Eurasian Economic Council (EAEU) in Minsk (Belarus) as head of the observer state.
The agenda included issues of further expansion of multilateral trade and economic cooperation, support for industrial cooperation projects, and implementation of joint programs in priority areas of cooperation.
In his speech, the President of Uzbekistan emphasized that further expansion and deepening of mutually beneficial cooperation with the EAEU countries is one of the priorities of our country's foreign economic policy.
The head of our state informed the participants of the meeting about the development of multilateral cooperation between Uzbekistan and the Eurasian Economic Union. During the period of interaction in the status of an observer state, Uzbekistan's foreign trade turnover with the Union countries increased by 80 percent and amounted to 18 billion dollars by the end of last year.
In conclusion, the head of our state emphasized that Uzbekistan's participation in the multilateral programs and projects of the EAEU will serve to strengthen economic partnership and promote sustainable development of our countries.
During the visit, Shavkat Mirziyoyev also met with the President of the Russian Federation Vladimir Putin. The current state and prospects of bilateral cooperation were discussed. Particular attention was paid to the implementation of agreements reached at the highest level.