Toshkent shahrida “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli (Big Data) ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusidagi xalqaro konferensiyaning tantanali ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur nufuzli xalqaro tadbir O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining topshirig‘iga muvofiq, Hisob palatasi tashabbusi bilan Raqamli texnologiyalar vazirligi hamda Yoshlar ishlari agentligi hamkorligida tashkil etildi va davlat auditi sohasida raqamli transformatsiya, sun’iy intellekt hamda zamonaviy tahlil vositalarini joriy etish bo‘yicha xalqaro muloqot maydoniga aylandi.
Ochilish marosimida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari M. Abdullayev ishtirokchilarni qutlar ekan, mazkur konferensiya davlat auditi sohasidagi amaliyotchilar va ilmiy hamjamiyat uchun muhim tarixiy voqea bo‘lishini ta’kidladi.
Qayd etilganidek, konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qo‘llab-quvvatlovi va e’tibori ostida o‘tkazilmoqda. Davlat rahbari tadbir ishtirokchilarini “mening aziz mehmonlarim” deya e’tirof etib, ularga samimiy tilaklarini yo‘llagani ma’lum qilindi.
Tadbirda Osiyo, Yevropa va Yaqin Sharq davlatlarining oliy audit organlari delegatsiyalari ishtirok etmoqda. Jumladan, Xitoy, Turkiya, Birlashgan Arab Amirliklari, Yaponiya, Ozarbayjon, Armaniston, Bangladesh, Butan, Misr, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Ummon, Pokiston, Vengriya, Latviya va Chexiya davlatlaridan kelgan vakillar konferensiya qatnashmoqda.
Shuningdek, tadbirda Jahon banki, Xalqaro valyuta jamg‘armasi, Osiyo taraqqiyot banki, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki hamda xalqaro audit va konsalting sohasining yetakchi tashkilotlari vakillari ishtirok etmoqda.
Anjuman davomida davlat boshqaruvida raqamli transformatsiya jarayonlari, audit sohasida sun’iy intellekt texnologiyalaridan foydalanish, katta hajmli ma’lumotlarni tahlil qilish, masofaviy audit tizimlari, avtomatlashtirilgan nazorat mexanizmlari va kiberxavfsizlik kabi dolzarb masalalar muhokama qilinadi.
Konferensiya “Axborot texnologiyalari auditi: raqamli muhitda axborot tizimlarini baholash, risklarni boshqarish va nazorat mexanizmlari” hamda “Davlat auditida katta hajmli ma’lumotlarni intellektual tahlil qilishda mavjud muammolar va innovatsion yechimlar” mavzulariga bo‘lingan ikkita parallel sessiyalarda davom etdi.
Ta’kidlanganidek, raqamli texnologiyalar va sun’iy intellekt bugungi kunda davlat boshqaruvi va audit tizimini tubdan o‘zgartirmoqda. Shu munosabat bilan O‘zbekistonda ham davlat xizmatlarini raqamlashtirish, shaffoflikni ta’minlash va samaradorlikni oshirishga qaratilgan keng ko‘lamli islohotlar amalga oshirilmoqda.
Konferensiya doirasida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tomonidan amalga oshirilayotgan raqamli transformatsiya natijalari ham taqdim etildi. Xususan, mamlakatimizda audit jarayonlariga Big Data tahlili, mashinali o‘qitish algoritmlari va risklarga asoslangan masofaviy audit mexanizmlari joriy etilgani ma’lum qilindi.
Bugungi kunda Hisob palatasida 817 ta axborot tizimi modullari ishga tushirilgan bo‘lib, 55 ta yo‘nalish bo‘yicha 80 turdagi risk-tahlillar avtomatik amalga oshirilmoqda. Shuningdek, davlat xaridlari sohasida manfaatlar to‘qnashuvi va shartnoma ijrosi bilan bog‘liq risklarni aniqlashga xizmat qiluvchi “HP-AI Audit-Assistant” sun’iy intellekt platformasi ishga tushirilgani qayd etildi.
Konferensiya ishtirokchilari ikki kun davomida ilg‘or xalqaro tajribalar bilan o‘rtoqlashish, audit sohasida yangi yondashuvlarni muhokama qilish hamda kelgusidagi hamkorlik yo‘nalishlarini belgilab olish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
E’tiborlisi, mazkur tadbir O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tarixida AZOSAI va INTOSAI doirasida davlat auditida raqamlashtirish va sun’iy intellekt mavzusiga bag‘ishlangan shunday keng qamrovli xalqaro formatda ilk bor tashkil etilmoqda.

В городе Ташкент состоялась торжественная церемония открытия международной конференции на тему «Цифровизация аудиторских процессов и анализ больших данных (Big Data) с использованием искусственного интеллекта».
Данное престижное международное мероприятие организовано по поручению Президента Республики Узбекистан по инициативе Счётной палаты совместно с Министерством цифровых технологий и Агентством по делам молодёжи и стало международной площадкой для диалога по вопросам внедрения цифровой трансформации, искусственного интеллекта и современных аналитических инструментов в сфере государственного аудита.
Выступая на церемонии открытия, первый заместитель председателя Счётной палаты Республики Узбекистан М. Абдуллаев поздравил участников и подчеркнул, что данная конференция станет важным историческим событием для практиков и научного сообщества в сфере государственного аудита.
Как было отмечено, конференция проходит при поддержке и под личным вниманием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева. Было сообщено, что глава государства назвал участников мероприятия «моими дорогими гостями» и направил им свои искренние пожелания.
В мероприятии принимают участие делегации высших органов аудита стран Азии, Европы и Ближнего Востока. В частности, в конференции участвуют представители Китая, Турции, Объединённых Арабских Эмиратов, Японии, Азербайджана, Армении, Бангладеш, Бутана, Египта, Казахстана, Кыргызстана, Омана, Пакистана, Венгрии, Латвии и Чехии.
Также в мероприятии принимают участие представители Всемирного банка, Международного валютного фонда, Азиатского банка развития, Европейского банка реконструкции и развития, а также ведущих международных организаций в сфере аудита и консалтинга.
В ходе конференции обсуждаются актуальные вопросы цифровой трансформации государственного управления, использования технологий искусственного интеллекта в сфере аудита, анализа больших данных, систем дистанционного аудита, автоматизированных механизмов контроля и кибербезопасности.
Конференция продолжила работу в двух параллельных сессиях на темы: «Аудит информационных технологий: оценка информационных систем в цифровой среде, управление рисками и механизмы контроля» и «Проблемы и инновационные решения интеллектуального анализа больших данных в государственном аудите».
Как было подчеркнуто, цифровые технологии и искусственный интеллект сегодня кардинально меняют систему государственного управления и аудита. В этой связи в Узбекистане реализуются масштабные реформы, направленные на цифровизацию государственных услуг, обеспечение прозрачности и повышение эффективности.
В рамках конференции также были представлены результаты цифровой трансформации, реализуемой Счётной палатой Республики Узбекистан. В частности, сообщалось о внедрении в аудиторские процессы анализа Big Data, алгоритмов машинного обучения и механизмов дистанционного аудита, основанных на оценке рисков.
На сегодняшний день в Счётной палате внедрено 817 модулей информационных систем, а по 55 направлениям автоматически осуществляется 80 видов риск-анализа. Кроме того, отмечен запуск платформы искусственного интеллекта «HP-AI Audit-Assistant», предназначенной для выявления рисков конфликта интересов и исполнения контрактов в сфере государственных закупок.
В течение двух дней участники конференции смогут обменяться передовым международным опытом, обсудить новые подходы в сфере аудита и определить перспективные направления дальнейшего сотрудничества.
Примечательно, что данное мероприятие впервые в истории Счётной палаты Республики Узбекистан проводится в столь масштабном международном формате в рамках АЗОСАИ и ИНТОСАИ и посвящено вопросам цифровизации и искусственного интеллекта в государственном аудите.