2026-yilning 21–24 may kunlari Toshkent shahrida “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli (Big Data) ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusida xalqaro konferensiya bo‘lib o‘tishi ma’lum qilinadi.
Konferensiyaning asosiy maqsadi — davlat audit sohasida raqamli texnologiyalar, Big Data va sun’iy intellektni qo‘llash bo‘yicha xalqaro tajriba almashish, yosh auditorlarning raqamli tahlil ko‘nikmalarini rivojlantirishdan iborat.
Tadbir O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi, Raqamli texnologiyalar vazirligi va Yoshlar ishlari agentligi hamkorligida AZOSAI va INTOSAI xalqaro tashkilotlari doirasida tashkil etilmoqda.
Konferensiyada 30 dan ortiq davlatlar Oliy audit organlari va xalqaro tashkilotlar ishtirok etishi kutilmoqda.
Konferensiya doirasida qator tematik sessiyalar o‘tkazilishi rejalashtirilgan.
Shuningdek, tadbirda davlat auditida raqamli transformatsiya, sun’iy intellekt texnologiyalari, masofaviy audit, avtomatlashtirilgan nazorat tizimlari hamda kiberxavfsizlik masalalari muhokama qilinadi.
E’tiborlisi shuki, mazkur konferensiya O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi tarixida AZOSAI va INTOSAI doirasida ilk bor shunday keng qamrovli xalqaro formatda o‘tkazilmoqda.

Сообщается, что 21–24 мая 2026 года в городе Ташкенте состоится международная конференция на тему «Цифровизация аудиторских процессов и анализ больших данных (Big Data) с помощью искусственного интеллекта».
Основная цель конференции — обмен международным опытом по применению цифровых технологий, Big Data и искусственного интеллекта в сфере государственного аудита, а также развитие навыков цифрового анализа у молодых аудиторов.
Мероприятие организуется Счётной палатой Республики Узбекистан совместно с Министерством цифровых технологий и Агентством по делам молодёжи в рамках международных организаций АЗОСАИ и ИНТОСАИ.
Ожидается участие высших органов аудита и международных организаций более чем из 30 стран мира.
В рамках конференции запланировано проведение ряда тематических сессий.
Кроме того, в ходе мероприятия будут обсуждены вопросы цифровой трансформации государственного аудита, технологий искусственного интеллекта, дистанционного аудита, автоматизированных систем контроля, а также кибербезопасности.
Примечательно, что данная конференция впервые в истории Счётной палаты Республики Узбекистан проводится в столь широком международном формате в рамках АЗОСАИ и ИНТОСАИ.