O‘zbekiston Respublikasi Byudjet kodeksining 167-moddasi hamda “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonunining 24-moddasiga asosan Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi yillik hisobot tashqi audit va baholashdan o‘tkazildi.
Hisobotni tashqi audit va baholashdan o‘tkazish Iqtisodiyot va moliya vazirligi, G‘aznachilik qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Markaziy bank hamda boshqa tegishli tashkilotlarning ma'lumotlari asosida amalga oshirildi.
Audit yakunlari bo‘yicha Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisoboti bo‘yicha Hisob palatasining tegishli xulosasi tayyorlandi.
O‘tkazilgan audit va baholash yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlarda aniqlangan xato va kamchiliklarni bartaraf etgan holda tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga kiritish tavsiya etildi.
Shu bilan birga Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining ijrosi to‘g‘risidagi yillik hisobotni tashqi auditdan o‘tkazish va baholash natijalari yuzasidan tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga xulosalar taqdim etildi.

В соответствии со статьей 167 Бюджетного кодекса Республики Узбекистан и статьей 24 Закона «О Счетной палате Республики Узбекистан» годовой отчет об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2024 год прошел через внешний аудит и оценку.
Внешний аудит и оценка отчета проводились на основе информации Министерства экономики и финансов, Комитета казначейства, Государственного налогового комитета, Государственного таможенного комитета, Центрального банка и других заинтересованных организаций.
По итогам проверки подготовлено соответствующее заключение Счетной палаты по отчету об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2024 год.
По итогам проверки и оценки Кабинету Министров Республики Узбекистан рекомендовано представить отчеты об исполнении Государственного бюджета и бюджетов государственных целевых фондов за 2024 год на утверждение палатам Олий Мажлиса Республики Узбекистан для устранения выявленных ошибок и недостатков.
Одновременно в Совет Министров Республики Каракалпакстан, хокимияты областей и города Ташкента направлены заключения по результатам внешнего аудита и оценки годового отчета об исполнении бюджета Республики Каракалпакстан, местных бюджетов областей и города Ташкента соответственно.