O‘zbekiston Respublikasi Byudjet kodeksining 167-moddasi hamda “O‘zbekiston Respublikasining Hisob palatasi to‘g‘risida”gi Qonunining 24-moddasiga asosan Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi yillik hisobot tashqi audit va baholashdan o‘tkazildi.
Hisobotni tashqi audit va baholashdan o‘tkazish Iqtisodiyot va moliya vazirligi, G‘aznachilik qo‘mitasi, Davlat soliq qo‘mitasi, Davlat bojxona qo‘mitasi, Markaziy bank hamda boshqa tegishli tashkilotlarning ma'lumotlari asosida amalga oshirildi.
Audit yakunlari bo‘yicha Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisoboti bo‘yicha Hisob palatasining tegishli xulosasi tayyorlandi.
O‘tkazilgan audit va baholash yakuni bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasiga Davlat byudjeti va davlat maqsadli jamg‘armalari byudjetlarining 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobotlarda aniqlangan xato va kamchiliklarni bartaraf etgan holda tasdiqlash uchun O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi palatalariga kiritish tavsiya etildi.
Shu bilan birga Qoraqalpog‘iston Respublikasi byudjetining, viloyatlar va Toshkent shahar mahalliy byudjetlarining ijrosi to‘g‘risidagi yillik hisobotni tashqi auditdan o‘tkazish va baholash natijalari yuzasidan tegishincha Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashiga, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklariga xulosalar taqdim etildi.

In accordance with Article 167 of the Budget Code of the Republic of Uzbekistan and Article 24 of the Law "On the Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan", the annual report on the execution of the State budget and budgets of state target funds for 2024 has undergone external audit and evaluation.
The external audit and evaluation of the report were conducted on the basis of information from the Ministry of Economy and Finance, the Treasury Committee, the State Tax Committee, the State Customs Committee, the Central Bank and other interested organizations.
Based on the audit results, a corresponding conclusion of the Chamber of Accounts was prepared on the report on the execution of the State budget and budgets of state target funds for 2024.
Based on it, the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan was recommended to submit reports on the execution of the State budget and budgets of state target funds for 2024 for approval to the chambers of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan to eliminate the identified errors and deficiencies.
At the same time, conclusions on the results of the external audit and assessment of the annual report on the execution of the budget of the Republic of Karakalpakstan, local budgets of the regions and the city of Tashkent were sent to the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, the khokimiyats of the regions and the city of Tashkent, respectively.