Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 5-iyun kuni Sankt-Peterburg shahrida boʻlib oʻtayotgan 29-Peterburg xalqaro iqtisodiy forumining yalpi yigʻilishida ishtirok etdi va nutq soʻzladi.
Rossiya Federatsiyasi Prezidenti Vladimir Putin, Tanzaniya Prezidenti Samiya Suluhu Hasan hamda Xitoy Xalq Respublikasi Raisi oʻrinbosari Xan Chjen ham tadbirning asosiy spikerlari sifatida soʻzga chiqdi.
Davlatimiz rahbari nutqining avvalida tadbir ishtirokchilarini samimiy qutlab, Oʻzbekiston bilan tarix, maʼnaviy yaqinlik va insoniy taqdirlar orqali bogʻlangan Sankt-Peterburg shahriga yana bir bor tashrif buyurish imkoniyati uchun minnatdorlik bildirdi.
Transport yoʻnalishlarining oʻzgarishi, yangi ishlab chiqarish zanjirlarining shakllanishi, zamonaviy texnologik platformalarning paydo boʻlishi va sunʼiy intellektning keng joriy etilishi bilan dunyoda kechayotgan chuqur transformatsiya jarayonlariga baho berildi.
– Raqobat nafaqat bozorlar va tabiiy resurslar uchun kurashda namoyon boʻlmoqda, balki texnologiyalar, logistika va infratuzilma sohalarida ham uning taʼsiri sezilmoqda, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Mamlakatimiz yetakchisi taʼkidlaganidek, bugungi sharoitda birlashtiruvchi rol oʻynaydigan va oʻz atrofida kooperatsiya, barqarorlik hamda oʻzaro manfaatdorlik makonini shakllantirishga qodir boʻlgan davlatlar va mintaqalarning ahamiyati ortib bormoqda.
– Oʻzbekiston ming yillar davomida Buyuk ipak yoʻlining yuragi boʻlib kelgan. Samarqand, Buxoro va Toshkent orqali nafaqat mahsulotlar tashilgan, balki gʻoya va bilimlar, madaniy va diniy anʼanalar bir-birini oʻzaro boyitib kelgan. Shuning uchun ham ochiqlik biz uchun doimo tanlov emas, balki hayotiy zarurat va sivilizatsiya kodi hisoblangan, – dedi Oʻzbekiston Prezidenti.
Davlatimiz rahbari Oʻzbekiston – Rossiya strategik sheriklik va ittifoqchilik munosabatlarining asosiy yoʻnalishlarini tahlil qilib, savdo-iqtisodiy hamkorlik, hududlararo aloqalar, sanoat kooperatsiyasi hamda energetika sohasidagi sheriklik sifat jihatidan yangi bosqichga koʻtarilganini alohida qayd etdi.
Oʻzbekiston va Rossiyaning texnologik hamda sanoat kooperatsiyasini yanada kengaytirish maqsadida yagona raqamli platforma bilan birlashtirilgan ishlab chiqarish klasterlari tizimi – “Yevroosiyo texnologik sanoatlashtirish kamari”ni tashkil etish tashabbusi ilgari surildi.
Ish oʻrinlari yaratishga, logistika, toʻlov xizmatlari hamda yangi eksport imkoniyatlarining rivojlanishiga xizmat qiluvchi raqamlashtirish sohasi hamkorlikning istiqbolli yoʻnalishi sifatida belgilandi.
Raqamli savdo va shahar servislarini tartibga solish qoidalarini yaqinlashtirish, Oʻzbekiston va Rossiya brendlarini hamkorlikdagi platformalarda ilgari surish, sunʼiy intellekt asosida mahsulotlarni rivojlantirishni oʻzida qamrab olgan qoʻshma Raqamli ekotizimni shakllantirishga kirishish taklif etildi.
Oʻzbekiston dunyoning yoshlari eng koʻp mamlakatlaridan biri ekanini hisobga olib, vazifasi taʼlim, kasbiy tayyorgarlik va mehnat bozorini oʻzaro bogʻlashdan iborat boʻlgan Inson kapitalini rivojlantirish qoʻshma onlayn-platformasini yaratish tashabbusi ilgari surildi.
Hamkorlikning madaniy-gumanitar yoʻnalishini yanada mustahkamlash maqsadida “Samarqanddan Peterburggacha” kreativ-turistik yoʻlak loyihasini ishga tushirish ham taklif etildi. Ushbu tashabbus sanʼat va kino festivallari, muzey koʻrgazmalari, gastronomiya haftaliklari va musiqiy tadbirlarni birgalikda tashkil etishni nazarda tutadi.
Iqtisodiy sohada amalga oshirilayotgan tizimli islohotlarning muhim natijalariga alohida toʻxtalib oʻtildi.
– Bundan oʻn yil oldin ochiqlik, inklyuzivlik va pragmatizmga tayangan holda Yangi Oʻzbekistonni barpo etishni boshlagan edik. Oʻtgan davrda uzoq muddatli oʻsish uchun mustahkam asos – qulay ishbilarmonlik muhiti, barqaror sanoat bazasi va yangi infratuzilma yaratildi, – dedi davlatimiz rahbari.
Yosh, faol va tez oʻsib borayotgan aholi Oʻzbekistonning asosiy ustunliklaridan biri boʻlib, tadbirkorlik, texnologiyalar, servislar va sanoatni rivojlantirishning uzoq muddatli poydevori ekanligi taʼkidlandi.
Shu bilan birga, erishilayotgan oʻsish nafaqat jadal, balki barqaror, inklyuziv va insonlar hayot sifatini oshirishga yoʻnaltirilgan boʻlishi lozimligi qayd etildi.
Qulay ishbilarmonlik muhitini yaratish, bozor institutlarini takomillashtirish, raqobat darajasini oshirish va ishlab chiqarish salohiyatini kengaytirish orqali global investitsiyalarni jalb etish uchun shart-sharoitlar izchil shakllantirilayotgani bildirildi.
Forum qatnashchilari tashkil etilayotgan Toshkent xalqaro moliya markaziga berilgan maxsus huquqiy maqom va soliq imtiyozlari imkoniyatlaridan foydalanishga, shuningdek, joriy yilning 16-18-iyun kunlari boʻlib oʻtadigan Toshkent xalqaro investitsiya forumida ishtirok etishga taklif etildi.
Yakunda davlatimiz rahbari ochiq va oʻzaro hurmatga asoslangan muloqot hozirgi kunda barqaror rivojlanishning asosiy shartiga aylanayotganini, ishonch, hamkorlikka tayyorlik va birgalikda yechim izlashga intilish bor joyda yangi imkoniyatlar paydo boʻlishini yana bir bor taʼkidladi.

Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 5 июня принял участие и выступил на пленарном заседании 29-го Петербургского международного экономического форума, проходящего в городе Санкт-Петербурге.
Среди основных спикеров были Президент Российской Федерации Владимир Путин, Президент Объединенной Республики Танзания Самия Сулуху Хасан и заместитель Председателя Китайской Народной Республики Хань Чжэн.
В начале своего выступления глава нашего государства искренне поприветствовал всех присутствующих и выразил признательность за возможность вновь посетить Санкт-Петербург – город, тесно связанный с Узбекистаном историей, особой духовностью и человеческими судьбами.
Была дана оценка процессам глубокой перестройки мира, сопровождаемой изменениями транспортных маршрутов, формированием новых производственных цепочек, появлением современных технологических платформ и повсеместным внедрением искусственного интеллекта.
– Конкуренция все чаще проявляется не только в борьбе за рынки и природные ресурсы, она переходит в сферу технологий, алгоритмов, логистики и инфраструктуры, – отметил Шавкат Мирзиёев.
Как подчеркнул лидер нашей страны, в современных условиях растет значение государств и регионов, играющих консолидирующую роль и способных формировать вокруг себя пространство кооперации, устойчивости и взаимной выгоды.
– Узбекистан на протяжении тысячелетий был сердцем Великого Шелкового пути. Через Самарканд, Бухару и Ташкент не просто шли товары, а происходило взаимообогащение идей и знаний, культурных и религиозных традиций. Поэтому открытость всегда была для нас не выбором, а жизненной необходимостью и цивилизационным кодом, – сказал Президент Узбекистана.
Проанализировав ключевые сферы узбекско-российских отношений стратегического партнерства и союзничества, глава нашего государства выделил качественное развитие торгово–экономического сотрудничества, межрегионального взаимодействия, промышленной кооперации и партнерства в сфере энергетики.
В целях расширения технологического и промышленного сотрудничества Узбекистана и России выдвинута инициатива о формировании «Евразийского пояса технологической индустриализации» – системы взаимосвязанных производственных кластеров, объединенных единой цифровой платформой.
Перспективным направлением сотрудничества также обозначена цифровизация, создающая рабочие места, логистику, платежные сервисы, новые экспортные возможности.
Было предложено начать формирование Совместной цифровой экосистемы, которая могла бы включать сближение правил регулирования цифровой торговли и городских сервисов, дальнейшее продвижение узбекских и российских брендов на взаимных платформах, создание единого цифрового профиля занятости, развитие продуктов на основе искусственного интеллекта.
Учитывая, что Узбекистан – одна из самых молодых стран в мире, – выдвинута инициатива о создании совместной онлайн-платформы развития человеческого капитала с задачей связать образование, профессиональную подготовку и рынок труда.
В целях укрепления культурно-гуманитарного измерения сотрудничества предложено также запустить проект креативно–туристического коридора «От Самарканда до Петербурга», подразумевающего организацию совместных фестивалей искусства и кино, музейных выставок, гастрономических недель и музыкальных событий.
Отдельно участникам пленарного заседания представлены ключевые достижения системных реформ в экономической сфере.
– Десять лет назад мы начали строить Новый Узбекистан, сделав ставку на открытость, инклюзивность и прагматизм. За это время была сформирована прочная основа для долгосрочного роста: благоприятная деловая среда, устойчивая промышленная база и новая инфраструктура, – поделился глава нашего государства.
Подчеркнуто, что одним из ключевых преимуществ Узбекистана является молодое, активное и быстрорастущее население – долгосрочная база развития предпринимательства, технологий, сервисов и промышленности.
При этом достигаемый рост должен быть не только быстрым, но и устойчивым, инклюзивным, ориентированным на повышение качества жизни людей.
Отмечено последовательное формирование условий для притока глобальных инвестиций через создание благоприятного делового климата, совершенствование рыночных институтов, рост уровня конкуренции и производственного потенциала.
Участники форума были приглашены к использованию специального правового и налогового режима создаваемого Ташкентского международного финансового центра, а также принять участие в работе Ташкентского международного инвестиционного форума 16-18 июня текущего года.
В завершение глава нашего государства вновь подчеркнул, что открытый диалог сегодня становится главным условием устойчивого развития, а новые возможности появляются там, где есть доверие, готовность к сотрудничеству и стремление вместе искать решения.