Joriy yilning 23 iyul' kuni Davlatimiz Rahbari tomonidan Hisob palatasining “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan axborot tizimi orqali risk tahlillarini olib borish va byudjet mablag‘larini samarali ishlatilishini ta'minlashni yanada kuchaytirish vazifasi yuklangan.
Shundan kelib chiqib, byudjetdan yirik mablag‘ oluvchi 22 ta vazirlik va idoralarda ‘Situatsion markazlar’ faoliyati samaradorligini oshirish masalalariga bag‘ishlangan o‘quv-amaliy seminari o‘tkazildi.
Sog‘liqni saqlash vazirligida bo‘lib o‘tgan ushbu tadbirda mas'ul vazirlik va idoralar rahbarlarining tegishli o‘rinbosarlari, tizimdagi ichki audit, komplaens nazorati xizmatlari va Situatsion markazlar rahbarlari ishtirok etdi.
Seminarda Situatsion markazlar faoliyatini tashkil etish, mavjud muammolarni hal etish va ish jarayonlarini takomillashtirish mexanizmlari muhokama etildi.
Hisob palatasining “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan axborot tizimi hamda vazirlik va idoralarning ichki nazorat tizimlari samaradorligi tahlil qilindi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari A. Allaberganov ushbu Situatsion markazlarni haqiqiy vazirliklar dasturlari bir joyda bog‘lanadigan, barcha dasturlarni ko‘rib taxlil qilib boradigan va muhim qarorlar qabul qilishda ma'lumotlaridan tezkor foydalanib boriladigan markazga aylantirish muhimligini ta'kidladi.
Vazirliklar va idoralarda Hisob palatasi tomonidan taqdim etilgan risklarni o‘rganish holatlariga qattiq e'tibor qaratish kerakligi aytildi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari S. Mirzayev Masofaviy nazorat markazi tomonidan vazirliklarning Situatsion markazlarga yuborilayotgan risk- tahlillar o‘z vaqtida o‘rganilishi va natijalar bo‘yicha tezkorlik 'ilan munosabat bildirsh muhim masala ekanligini ta'kidladi.
Situatsion markazlar faoliyati samaradorligini oshirish, risk taxlillar qamrovini kengaytirish va aniqlik darajasini oshirish bo‘yicha ko‘p tomonlama fikr almashildi.

23 июля т.г. Глава государства поручил Счетной палате провести анализ рисков и дополнительно повысить эффективность использования бюджетных средств посредством автоматизированной информационной системы «Дистанционный аудит».
Исходя из этого, был проведен учебно-практический семинар по вопросам повышения эффективности работы Ситуационных центров с участием 22 министерств и ведомств, получающих крупные объемы средств из госбюджета.
В мероприятии, которое прошло в Министерстве здравоохранения, приняли участие заместители руководителей ответственных министерств и ведомств, руководители служб внутреннего аудита, служб системы комплаенс-контроля и Ситуационных центров.
На семинаре обсуждались механизмы организации деятельности Ситуационных центров, решение существующих проблем и совершенствование рабочих процессов. Был проведен анализ автоматизированной информационной системы Счетной палаты «Дистанционный аудит», а также эффективности систем внутреннего контроля министерств и ведомств.
Заместитель председателя Счетной палаты А. Аллаберганов подчеркнул важность трансформации Ситуационных центров в центры, где все актуальные программы министерств будут объединены в одном месте, все программы будут рассматриваться и анализироваться, а их информация оперативно использоваться для принятия важных решений.
Было отмечено, что министерства и ведомства должны уделять пристальное внимание изучению рисков, представляемых Счетной палатой.
Заместитель председателя Счетной палаты С. Мирзаев подчеркнул важность своевременного изучения анализов рисков, направляемых Центром дистанционного управления Счетной палаты в Ситуационные центры министерств, и оперативного реагирования на результаты.
Состоялся многосторонний обмен мнениями по вопросам повышения эффективности работы этих центров, расширения охвата анализов рисков и повышения их точности.