Davlatimiz rahbariga dastlab hokimlik binosida tuman idoralarining “yagona darcha” tamoyili asosida tashkil etilgan faoliyati haqida maʼlumot berildi. Tuman hokimligi binosida hokimlikdan tashqari yana 5 ta tashkilot faoliyat yuritib, ular tomonidan aholi va tadbirkorlarga 30 dan ortiq turdagi davlat xizmatlari koʻrsatib kelinmoqda.
Xususan, Ichki ishlar vazirligiga onlayn murojaat qilish qurilmasi aholi uchun ancha yengilliklar yaratadi. Ushbu tizimdan murojaat yoʻllanganda navbatchi inspektor videoaloqa orqali murojaat qiluvchi bilan bog‘lanadi. Murojaat avtomatik roʻyxatga olinadi. Murojaatchi ish natijasi, inspektor muomalasi, harakati haqida oʻzining bahosini qoʻyadi.
Davlatimiz rahbari bunday “aqlli” qurilmalarni aholi gavjum joylar, bozor va boshqa obyektlarga koʻproq oʻrnatish boʻyicha topshiriq berdi.
Hokimlikda vaziyatlar markazi tashkil etilgan. Sunʼiy intellekt asosida tahlil qilish, muammolarni tezkor aniqlash va hal etish boʻyicha “Aqlli tuman” platformasi ishga tushirilgan. Vaziyatlar markazida 17 ta axborot tizimi oʻzaro bogʻlangani aholi bilan ishlashni yangi bosqichga olib chiqadi.
Bu yerda ijtimoiy va kommunal muammolar monitoring qilinadi, aholi murojaatlarining ijrosi nazoratga olinadi, favqulodda holatlarda tegishli xizmatlar faoliyati tezkor boshqariladi va muvofiqlashtiriladi.
Vaziyatlar markazini ishga tushirish doirasida tumanning 46 mahallasi bilan videokonferensaloqa yoʻlga qoʻyilgan va markaz bilan integratsiya qilingan. Shuningdek, tumandagi 25 maktab vaziyatlar markaziga integratsiya qilinmoqda.
Platforma tarkibidagi “Xavfsiz tuman” tizimi huquqbuzarliklarni monitoring qilish va jamoat xavfsizligini taʼminlashga xizmat qiladi.
Tadbirkorlik subyektlarining raqamli xaritasi sunʼiy intellekt tahlili asosida soliq tushumlarini prognoz qilish va ularning yigʻiluvchanligini taʼminlashga qaratilgan. “AI Davomat” tizimi esa maktablarda sababsiz dars qoldirish holatlarini bartaraf etish, voyaga yetmaganlar oʻrtasida nazoratsizlikning oldini olishda muhim ahamiyat kasb etadi.
Prezidentimiz vaziyatlar markazi faoliyati bilan tanishib, ushbu yangi tizimni poytaxtning qolgan tumanlarida ham joriy etishga topshiriq berdi. Shu yerning o‘zida Toshkent shahrida ta’lim tizimi, qurilish sohasini raqamlashtirish, yashirin iqtisodiyotni qisqartirish va soliqlarning yig‘iluvchanligini oshirish, jamoat xavfsizligi ta’minlash bo‘yicha mutasaddilarning hisobotlari eshitildi.

Президент Шавкат Мирзиёев посетил хокимият Сергелийского района.
Сначала главе государства была представлена информация о деятельности районных ведомств, организованной в здании хокимията по принципу «единого окна». В этом здании помимо хокимията размещены еще пять организаций, которые оказывают населению и субъектам предпринимательства более 30 видов государственных услуг.
В частности, устройство для онлайн-обращения в Министерство внутренних создает для граждан большие удобства. При подаче обращения через систему дежурный инспектор выходит на связь с заявителем по видеосвязи. Обращение регистрируется автоматически, а по итогам его рассмотрения заявитель может оценить результат работы, действия и культуру общения инспектора.
Глава нашего государства поручил расширить практику установки таких смарт-устройств в многолюдных местах, на рынках и других объектах.
В хокимияте создан ситуационный центр. Запущена платформа «Умный район», позволяющая анализировать данные, оперативно выявлять и решать возникающие проблемы на основе искусственного интеллекта. Интеграция 17 информационных систем в ситуационном центре выводит работу с населением на качественно новый уровень.
Здесь осуществляется мониторинг социальных и коммунальных проблем, контролируется исполнение обращений граждан, обеспечиваются оперативное управление и координация деятельности соответствующих служб в случае чрезвычайных ситуаций.
В рамках запуска ситуационного центра налажена система видеоконференцсвязи с 46 махаллями района и интегрирована с центром. К системе поэтапно подключаются и 25 школ района.
Входящая в состав платформы система «Безопасный район» предназначена для мониторинга правонарушений и обеспечения общественной безопасности.
Цифровая карта субъектов предпринимательства используется для прогнозирования налоговых поступлений и повышения эффективности их сбора на основе аналитики с использованием ИИ. Система «AI Davomat» играет важную роль в выявлении пропусков занятий в школах без уважительной причины и профилактике безнадзорности среди несовершеннолетних.
Президент нашей страны ознакомился с работой ситуационного центра и поручил внедрить эту новую систему во всех остальных районах столицы. Здесь же заслушаны отчеты ответственных лиц по вопросам цифровизации системы образования, строительства, сокращения теневой экономики и повышения собираемости налогов, обеспечения общественной безопасности в городе Ташкенте.