Joriy yilning 5 may kuni Turkiya Hisob sudi (Oliy audit organi) rahbari Metin Yener boshchiligidagi delegasiya O‘zbekistonga tashrif buyurdi. Tashrifdan ko‘zlangan maqsad – idoralar o‘rtasida davlat tashqi auditi sohasida tajriba almashish, istiqbolli hamkorlik yo‘nalishlarini belgilash.
Ma'lumot o‘rnida: Turkiya Respublikasi Hisob sudi (turk tilida Sayıştay) – mamlakatning Oliy moliyaviy nazorat organi hisoblanadi. U 1862 yilda Usmoniylar imperiyasi davrida tashkil etilgan. Idora Buyuk Millat Majlisi (Parlament) nomidan davlat daromadlari va xarajatlarini auditdan o‘tkazib, davlat boshqaruvi mulklarini tekshirish uchun javobgardir.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Turkiya Oliy audit organlari o‘rtasidagi aloqalar izchil rivojlanib kelmoqda. 2024 yilda Anqara shahrida idoralar o‘rtasida Hamkorlik to‘g‘risida memorandum imzolandi. Bu tashrif Turkiya Hisob sudi rahbarining O‘zbekistonga ilk tashrifi sanaladi.
O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi raisining birinchi o‘rinbosari Mehriddin Abdullaev ikki davlat yetakchilari va xalqlarining siyosiy irodasi va xohishi bilan o‘zaro munosabatlar Strategik hamkorlik darajasiga ko‘tarilganini ta'kidladi. Bugungi kunga kelib O‘zbekiston va Turkiya Oliy audit organlari ham ikki tomonlama, ham xalqaro tashkilotlar doirasida yaqindan hamkorlik qilayotgani aytildi.
Turkiya delegatsiyasi a'zolariga Hisob palatasi tomonidan audit jarayonlarida axborot texnologiyalaridan foydalanish va raqamlashtirish, davlat byudjeti xarajat va daromadlari auditi sohalarida amalga oshirilayotgan transformasiya jarayonlari haqida ma'lumot berildi.
Turkiya Hisob sudi tomonidan ushbu idoraning professional faoliyati haqida taqdimot qilindi. So‘ng mehmonlar Hisob palatasining Masofaviy nazorat markazi faoliyati bilan yaqindan tanishdi.
Tomonlar o‘zaro audit tajribasini birlashtirish, yangi loyihalarni ishlab chiqish va barqaror rivojlanish yo‘nalishlari bo‘yicha kelishuvlarga erishdi. Ular o‘rtasida tashqi davlat auditi, xalqaro audit standartlari (ISSAI)ni joriy qilish, IT-audit sohalarida o‘zaro tajribani o‘rganish tizimli amalga oshirilishi muhimligi qayd etildi.
Idoralar faoliyatiga oid normativ-huquqiy hujjatlarning o‘zaro almashinuvini yo‘lga qo‘yish taklifi ma'qullandi. Qolaversa, Turkiya Hisob sudida har yili O‘zbekiston Hisob palatasining 5-10 nafar auditorlari uchun maqsadli mavzular bo‘yicha qisqa muddatli o‘quv kurslari va treninglar tashkil qilish g‘oyasi qabul qilindi.
Uchrashuv doirasida O‘zbekiston – Turkiya Oliy audit organlari Maslahatlashuv kengashiga asos solindi. Shu bilan birga, ikki idora o‘rtasida Hamkorlik bo‘yicha 2025-2027 yillarga mo‘ljallangan amaliy chora-tadbirlar rejasi imzolandi. Ushbu Maslahatlashuv kengashning ilk yig‘ilishini keyingi yil Istambulda o‘tkazishga kelishildi.
Toshkent shahridagi uchrashuv ikki mamlakat Oliy audit organlari o‘rtasidagi hamkorlikning yangi sahifasini ochib berdi.
Turkiya delegatsiyasi, shuningdek, Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti qoshidagi Turkshunoslik Oliy maktabiga tashrif buyurdi. Mehmonlar ushbu dargohda turk tili va madaniyatini ilmiy va uslubiy o‘rganish uchun yaratilgan sharoitlar bilan tanishdi.
Turkiya Hisob sudi delegatsiyasining O‘zbekistonga tashrifi davom etmoqda. Delegatsiya a'zolari Urganch, Xiva, Samarqand, G‘ijduvon va Buxoro shaharlariga tashrif buyuradi.

5 мая текущего года делегация во главе с председателем Счётного суда Турции (высшего органа аудита) Метином Йенером прибыла с визитом в Узбекистан. Цель визита — обмен опытом в области государственного внешнего аудита и определение перспективных направлений сотрудничества между ведомствами.
Для справки: Счетный суд Турецкой Республики (на турецком языке — Sayıştay) является высшим органом финансового контроля страны. Он был основан в 1862 году в период Османской империи. Учреждение несет ответственность за аудит государственных доходов и расходов, а также за проверку управления государственным имуществом от имени Великого Национального Собрания (Парламента).
В последние годы отношения между высшими органами аудита Узбекистана и Турции последовательно развиваются. В 2024 году в Анкаре между ведомствами был подписан Меморандум о сотрудничестве. Этот визит стал первым официальным визитом главы Счетного суда Турции в Узбекистан.
Первый заместитель председателя Счетной палаты Республики Узбекистан Мехриддин Абдуллаев отметил, что благодаря политической воле и стремлению лидеров и народов двух стран двусторонние отношения были подняты на уровень стратегического партнерства. Подчеркнуто, что в настоящее время высшие органы аудита Узбекистана и Турции сотрудничают как на двустороннем уровне, так и в рамках международных организаций.
Делегации Турции была представлена информация о трансформациях, реализуемых в Счетной палате Узбекистана в сфере цифровизации, аудита доходов и расходов государственного бюджета, а также об использовании информационных технологий в аудиторских процессах.
Счетный суд Турции представил презентацию о своей профессиональной деятельности. После этого гости подробно ознакомились с работой Центра дистанционного контроля Счетной палаты.
Стороны достигли договоренностей по объединению аудиторского опыта, разработке новых проектов и сотрудничеству в сфере устойчивого развития. Особо была подчеркнута важность системной работы по вопросам внешнего государственного аудита, внедрения международных стандартов аудита (ISSAI) и обмена опытом в области IT-аудита.
Стороны поддержали предложение наладить обмен нормативно-правовыми документами, касающимися деятельности учреждений. Кроме того, была одобрена идея ежегодной организации краткосрочных учебных курсов и тренингов по тематическим направлениям для 5-10 аудиторов Счетной палаты Узбекистана на базе Счетного суда Турции.
В рамках встречи был учрежден Консультативный совет высших органов аудита Узбекистана и Турции. Также был подписан План практических мероприятий на 2025–2027 годы. Достигнута договоренность о проведении первого заседания Консультативного совета в следующем году в Стамбуле.
Встреча в Ташкенте открыла новую страницу в сотрудничестве между высшими органами аудита двух стран.
Кроме того, делегация Турции посетила Высшую школу тюркологии при Ташкентском государственном университете востоковедения, где ознакомилась с условиями, созданными для научного и методического изучения турецкого языка и культуры.
Визит делегации Счетного суда Турции в Узбекистан продолжается. Члены делегации планируют посетить города Ургенч, Хиву, Самарканд, Гиждуван и Бухару.