Hisob palatasi tomonidan “Ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturini shakllantirish, amalga oshirish va nazorat qilish tartib-tamoyillari” mavzusida amaliy seminar tashkil etildi.
Unda 40 dan ziyod vazirlik va idoralar, buyurtmachi tashkilotlar hamda mahalliy davlat hokimiyati organlarining 500 dan ziyod mas'ul bo‘linmalari xodimlari ishtirok etdi (oflayn va onlayn shaklda).
Seminarda Iqtisodiyot va moliya vazirligi, Bosh prokuratura, Qurilish va uy-joy kommunal xo‘jaligi sohasida nazorat qilish inspeksiyasi hamda “Shaharsozlik hujjatlarini ekspertiza qilish markazi” DUK vakillari tomonidan ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturlarini shakllantirishdagi jarayonlari haqida fikr yuritildi.
Hisob palatasi mas'ullari tomonidan dasturlarni amalga oshirish va nazorat qilishda kuzatilayotgan muammolar, mavjud kamchiliklarga urg‘u berildi.
Ishtirokchilar Hisob palatasi tomonidan taqdim etilgan risklarni o‘rganish holatlariga qattiq e'tibor qaratish kerakligi aytildi.

Счетная палата организовала практический семинар на тему «Принципы формирования, реализации и контроля программы развития социальной и производственной инфраструктуры».
В нем приняли участие более 500 сотрудников из более 40 министерств и ведомств, организаций-заказчиков и органов местного самоуправления (в очном и онлайн форматах).
На семинаре представители Министерства экономики и финансов, Генеральной прокуратуры, Инспекции по надзору в сфере строительства и жилищно-коммунального хозяйства, а также ГП «Республиканского Центра экспертизы градостроительной документации» обсудили процессы формирования программ развития социальной и производственной инфраструктуры.
Представители Счетной палаты обозначили проблемы и существующие недостатки в реализации и контроле программ.
Участники отметили необходимость пристального внимания к оценке рисков, представленной Счетной палатой.