Hisob palatasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda 2025 yil I yarim yilligi byudjet ijrosi, nazorat ishlarini tashkil etilishi va II yarim yillikdagi asosiy vazifalar to‘g‘risida taqdimot qilindi.
Ta'kidlanganidek, o‘tgan davr mobaynida Vazirlik va uning tarkibiga kiruvchi tizim tashkilotlarida Ichki audit xizmati tomonidan o‘rganishlar o‘tkazildi va tegishli mablag‘lar maqbullashtirildi.
Vazirlikning ma'lumotlar bazasi Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimiga integratsiya qilingan. Ushbu tizim orqali Vazirlik faoliyatida yuzaga keladigan risklar ko‘rib chiqiladi va Vazirlikka bartaraf etish uchun yuboriladi.
Hisobotda Ichki audit xizmati faoliyati sifatini baholash va oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z bordi.
Shu bilan birga, Vazirlikda tashkil etilgan “Situasion markaz” orqali tizim tashkilotlari moliyaviy faoliyatini masofadan nazorat qilish samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha rejalar ta'kidlandi.
Hisob palatasi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change: presentation on budget execution
A meeting with the management of the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change was held in the Chamber of Accounts (COA).
At the meeting, a presentation was made on budget execution for the first half of 2025, the organization of control work and the main tasks for the second half of the year.
As noted, over the past period, at the Ministry and subordinate structures studies were carried out by the Internal Audit Service. As a result, the corresponding budget funds were optimized.
The Ministry's database is integrated into the ‘Remote Audit’ information system of the COA. With the help of this system, risks arising in the activities of the Ministry are monitored and sent back to the Ministry for their full elimination.
The report also discussed the work carried out to assess and improve the quality of the activities of the Internal Audit Service.
Plans were also outlined to further improve the effectiveness of remote monitoring of the financial activities of system organizations through the ‘Situation Centre’ created in the Ministry.
The COA issued recommendations on monitoring and control over the targeted and effective use of budget funds in the Ministry of Ecology, Environmental Protection and Climate Change.
An economic study session dedicated to studying the Address of the President of the Republic of Uzbekistan was held at the Chamber of Accounts