Hisob palatasida Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi rahbariyati bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi.
Unda 2025 yil I yarim yilligi byudjet ijrosi, nazorat ishlarini tashkil etilishi va II yarim yillikdagi asosiy vazifalar to‘g‘risida taqdimot qilindi.
Ta'kidlanganidek, o‘tgan davr mobaynida Vazirlik va uning tarkibiga kiruvchi tizim tashkilotlarida Ichki audit xizmati tomonidan o‘rganishlar o‘tkazildi va tegishli mablag‘lar maqbullashtirildi.
Vazirlikning ma'lumotlar bazasi Hisob palatasining “Masofaviy audit” axborot tizimiga integratsiya qilingan. Ushbu tizim orqali Vazirlik faoliyatida yuzaga keladigan risklar ko‘rib chiqiladi va Vazirlikka bartaraf etish uchun yuboriladi.
Hisobotda Ichki audit xizmati faoliyati sifatini baholash va oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar haqida so‘z bordi.
Shu bilan birga, Vazirlikda tashkil etilgan “Situasion markaz” orqali tizim tashkilotlari moliyaviy faoliyatini masofadan nazorat qilish samaradorligini yanada oshirish bo‘yicha rejalar ta'kidlandi.
Hisob palatasi tomonidan Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligi tizimida byudjet mablag‘larining maqsadli va samarali ishlatilishi ustidan monitoring va nazorat olib borish bo‘yicha tavsiya va ko‘rsatmalar berildi.

В Счетной палате состоялось совещание с руководством Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.
На совещании была представлена презентация об исполнении бюджета за первое полугодие 2025 года, организации контрольной работы и основных задачах на второе полугодие.
Как отмечалось, за прошедший период в Министерстве и подведомственных структурах проводились изучения Службой внутреннего аудита. В итоге были оптимизированы соответствующие бюджетные средства.
База данных Министерства интегрирована в информационную систему «Дистанционный аудит» Счетной палаты. С помощью этой системы риски, возникающие в деятельности Министерства, рассматриваются и направляются в Министерство для их полного устранения.
В докладе обсуждалась проведенная работа по оценке и повышению качества деятельности Службы внутреннего аудита.
Также были намечены планы по дальнейшему повышению эффективности дистанционного мониторинга финансовой деятельности системных организаций через созданный в Министерстве «Ситуационный центр».
Счетная палата представила рекомендации по мониторингу и контролю за целевым и эффективным использованием бюджетных средств в Министерстве экологии, охраны окружающей среды и изменения климата.