2025 yilning 1–4 sentyabr kunlari Xitoyning Sian shahrida “2025-yilgi Osiyo baholash haftaligi” (Asian Evaluation Week) bo‘lib o‘tdi. Ushbu tadbir Xitoy Moliya vazirligi va Osiyo taraqqiyot banki hamkorligida tashkil etildi.
Bu yilgi mavzu – “Inqirozlarni boshqarish: muvaffaqiyatlar asosini yaratish”.
2025 yilgi tadbirlarda Osiyo-Tinch okeani mintaqasining moliyaviy va akademik doiralaridan 200 dan ziyod rivojlanish bo‘yicha xalqaro ekspertlar ishtirok etdi. Tadbirlarda O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi sho‘'ba mudiri Sh. Mamatkulov ham qatnashdi.
Osiyo baholash haftaligi o‘zining 10-yillik tarixi davomida bilim va hamkorlikni rivojlantirish uchun dolzarb va samarali forum sifatida xizmat qilmoqda.
2025-yilgi Osiyo baholash haftaligi doirasida ko‘plab dolzarb yo‘nalishlarda tematik sessiyalar bo‘lib o‘tdi:
1) Inklyuzivlik;
2) Texnologiya va innovasiyalar;
3) Iqlim o‘zgarishi;
4) Boshqaruv va mamlakatni baholash tizimlari;
5) Xususiy sektorda baholashning roli.
Haftalikda ushbu sohalarda milliy salohiyatni oshirish bo‘yicha Osiyo hukumatlari va BMT agentliklari (Taraqqiyot dasturi, YuNISEF, BMT Aholishunoslik jamg‘armasi) vakillari tomonidan muhokamalar tashkil etildi.
Tadbirlar doirasida qarorlar qabul qilish samaradorligini oshirish bo‘yicha Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti, Yevropa tiklanish va taraqqiyot banki Yevropa investisiya banki, Osiyo infratuzilma investisiya bankining moslashuvchan strategiyalari va innovasiyalari o‘rganildi.
Shu bilan birga, ishtirokchilar Xitoyning “yashashga yaroqli shaharlar” loyihalari samaradorligini boshqarish va baholash sohasidagi amaliy tajribasi bilan tanishdi.
2025-yilgi Osiyo baholash haftaligi ko‘plab xalqaro va milliy ekspertlarni birlashtirgan tajriba almashish platformasi sifatida o‘z ishini yakunladi.

“Азиатская неделя оценки 2025” (Asian Evaluation Week) прошла в г. Сиане (Китай) с 1 по 4 сентября 2025 года. Мероприятие было совместно организовано Министерством финансов Китая и Азиатским банком развития.
Тема этого года – «Управление кризисами: создание основы для успеха».
В мероприятии 2025 года приняли участие более 200 международных экспертов в области развития из финансовых и академических кругов Азиатско-Тихоокеанского региона. В мероприятии также принял участие заведующий сектором Счетной палаты Республики Узбекистан Ш. Маматкулов.
На протяжении своей 10-летней истории Азиатская неделя оценки служила актуальной и эффективной площадкой для развития знаний и сотрудничества.
В рамках Азиатской недели оценки 2025 года состоялись тематические сессии по ряду актуальных тем:
1) Инклюзивность;
2) Технологии и инновации;
3) Изменение климата;
4) Системы государственного управления и страновой оценки;
5) Роль оценки в частном секторе.
В рамках недели представители правительств азиатских стран и агентств ООН (ПРООН, ЮНИСЕФ, ЮНФПА) обсудили вопросы наращивания национального потенциала в этих областях.
В ходе мероприятий обсуждались также адаптивные стратегии и инновации Организации экономического сотрудничества и развития, Европейского банка реконструкции и развития, Европейского инвестиционного банка и Азиатского банка инфраструктурных инвестиций для повышения эффективности принятия решений.
Также участники познакомились с практическим опытом Китая в управлении и оценке эффективности проектов «городов, удобных для жизни».
Неделя оценки в Азии 2025 года завершила свою работу в качестве площадки для обмена опытом, объединившей множество международных и национальных экспертов.