Mazkur qaror Uganda Respublikasi Bosh auditori hamda Qazib oluvchi sanoat tarmoqlari auditi bo‘yicha INTOSAI ishchi guruhi raisi Edvard Akol tomonidan yuborilgan rasmiy maktubda ma’lum qilindi.
Ishchi guruh tomonidan O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining qazib oluvchi sanoat sohasida auditni rivojlantirish, sohadagi salohiyatni oshirish va xalqaro tajribani joriy etishga qaratilgan tashabbuslari yuqori baholangan.
Ma’lumot uchun: INTOSAIning Qazib oluvchi sanoat tarmoqlari auditi bo‘yicha ishchi guruhi qazib oluvchi sanoat sohasida audit samaradorligini oshirish, xalqaro standart va ilg‘or amaliyotlarni joriy etish, sohadagi dolzarb muammolar bo‘yicha hamkorlikni rivojlantirishga qaratilgan nufuzli platformalardan biri hisoblanadi.
Ishchi guruh 2013 yilning oktabr oyida Xitoyning Pekin shahrida bo‘lib o‘tgan Oliy audit organlari xalqaro tashkilotining (INCOSAI) 21-Kongressida tashkil etilgan.
Ishchi guruh global ehtiyojlarga javoban, sektorning texnik murakkabligi, salohiyatni oshirish zarurati, ixtisoslashgan xodimlarni shakllantirish va Oliy audit organlarining qazib oluvchi sanoatni audit qilishda aniqlagan tadqiqot natijalariga asoslanib tashkil etilgan.
Tuzilmaning faoliyat doirasi neft, gaz va qattiq minerallarni qamrab oladi.
Undagi O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasining ishtiroki har ikki tomon uchun ham manfaatli bo‘lishi qayd etildi. A’zolik Hisob palatasiga qazib oluvchi sanoat sohasidagi zamonaviy tendensiyalar, strategik minerallar bilan bog‘liq global muammolarni o‘rganish, Oliy audit organlarining ushbu jarayonlardagi roliga yangicha baho berish imkonini beradi.

Счетная палата Республики Узбекистан официально принята в Рабочую группу ИНТОСАИ по аудиту добывающих отраслей (Working Group on Extractive Industries – WGEI).
Данное решение было сообщено в официальном письме Генерального аудитора Республики Уганда и председателя Рабочей группы ИНТОСАИ по аудиту добывающих отраслей Эдварда Акола.
Рабочая группа высоко оценила инициативы Счетной палаты Республики Узбекистан, направленные на развитие аудита в сфере добывающей промышленности, повышение потенциала отрасли и внедрение международного опыта.
Для справки: Рабочая группа ИНТОСАИ по аудиту добывающих отраслей является одной из авторитетных международных платформ, нацеленных на повышение эффективности аудита в добывающей отрасли, внедрение международных стандартов и передовой практики, а также развитие сотрудничества по актуальным вопросам отрасли.
Рабочая группа была создана в октябре 2013 года на 21-м Конгрессе Международной организации высших органов аудита (INCOSAI), состоявшемся в городе Пекин, Китай.
Группа была сформирована в ответ на глобальные потребности, связанные с технической сложностью сектора, необходимостью наращивания потенциала, подготовки специализированных кадров, а также на основе результатов исследований высших органов аудита в сфере аудита добывающей промышленности.
Сфера деятельности структуры охватывает нефть, газ и твердые полезные ископаемые.
Отмечено, что участие Счетной палаты Республики Узбекистан в деятельности группы будет взаимовыгодным для обеих сторон. Членство позволит Счетной палате изучать современные тенденции в добывающей отрасли, глобальные проблемы, связанные со стратегическими минералами, а также по-новому оценить роль высших органов аудита в данных процессах.