Hukumat qarori bilan tasdiqlangan 2021 – 2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish Strategiyasi ijrosi Hisob palatasi tomonidan auditdan o‘tkazildi.
Strategiyada ustav kapitalida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan korxonalar faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan 160 ta topshiriq va maqsadli ko‘rsatkichlar belgilangan.
Audit davomida 124 ta (78 %) topshiriq ijrosi ta'minlangani, 10 tasi (6 %) davom etayotgani ma'lum bo‘ldi.
Strategiyada belgilangan vazifalar va maqsadli ko‘rsatkichlar bajarilishi oqibatida quyidagi ijobiy natijalarga erishilgan:
– Davlat mulkini boshqarish va xususiylashtirish sohasidagi 40 ta qonunchilik hujjatlari takomillashtirilgan, 32 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilingan;
– faoliyat ko‘rsatmayotgan, zarar ko‘rib ishlayotgan va past rentabelli 736 ta davlat ishtirokidagi korxonalar tugatilgan;
– Davlat ishtirokidagi korxonalar soni 67 foizga qisqartirilgan;
– korxonalar faoliyatining moliyaviy ko‘rsatkichlari yaxshilangan;
– faoliyat xususiyatlaridan kelib chiqqan holda zamonaviy korporativ boshqaruv tizimi elementlari amaliyotga tatbiq etilgan.
Shuningdek, qonunchilik bazasi va monitoring tizimi mavjud emasligi hamda amaliy choralar ko‘rilmagani sababli 26 ta (16 %) topshiriq ijrosi o‘z muddatida ta'minlanmagan.
Hisob palatasi tomonidan audit natijalari bo‘yicha Strategiyada belgilangan maqsadlarga erishishni ta'minlash yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, Vazirlar Mahkamasiga taqdim etildi.

The Chamber of Accounts (COA) conducted an audit of the implementation of the Strategy for Management and Reform of State-Owned Enterprises (SOE) for 2021–2025, approved by a Government Resolution.
The Strategy sets 160 objectives and targets aimed at improving the performance of enterprises with a state shareholding of 50 percent or more in the authorized capital.
The audit revealed that 124 objectives (78%) have been completed, and 10 (6%) are underway.
As a result of implementing the objectives and targets set forth in the Strategy, the following positive results have been achieved:
– 40 legislative acts in the area of state property management and privatization have been improved, and 32 regulatory legal acts have been adopted;
– 736 inactive, unprofitable, and low-profit state-owned enterprises have been liquidated;
– the number of SOE has been reduced by 67%;
– improved financial performance of enterprises;
- implementation of elements of a modern corporate governance system, taking into account the specifics of the business.
Furthermore, 26 instructions (16%) were not completed on time due to the lack of a regulatory framework, control system, and practical measures.
Based on the audit results, the COA developed and submitted to the Cabinet of Ministers proposals and recommendations to ensure the achievement of the goals set by the Strategy.