Hukumat qarori bilan tasdiqlangan 2021 – 2025 yillarda davlat ishtirokidagi korxonalarni boshqarish va isloh qilish Strategiyasi ijrosi Hisob palatasi tomonidan auditdan o‘tkazildi.
Strategiyada ustav kapitalida davlat ulushi 50 foiz va undan ortiq bo‘lgan korxonalar faoliyatini takomillashtirishga qaratilgan 160 ta topshiriq va maqsadli ko‘rsatkichlar belgilangan.
Audit davomida 124 ta (78 %) topshiriq ijrosi ta'minlangani, 10 tasi (6 %) davom etayotgani ma'lum bo‘ldi.
Strategiyada belgilangan vazifalar va maqsadli ko‘rsatkichlar bajarilishi oqibatida quyidagi ijobiy natijalarga erishilgan:
– Davlat mulkini boshqarish va xususiylashtirish sohasidagi 40 ta qonunchilik hujjatlari takomillashtirilgan, 32 ta normativ-huquqiy hujjat qabul qilingan;
– faoliyat ko‘rsatmayotgan, zarar ko‘rib ishlayotgan va past rentabelli 736 ta davlat ishtirokidagi korxonalar tugatilgan;
– Davlat ishtirokidagi korxonalar soni 67 foizga qisqartirilgan;
– korxonalar faoliyatining moliyaviy ko‘rsatkichlari yaxshilangan;
– faoliyat xususiyatlaridan kelib chiqqan holda zamonaviy korporativ boshqaruv tizimi elementlari amaliyotga tatbiq etilgan.
Shuningdek, qonunchilik bazasi va monitoring tizimi mavjud emasligi hamda amaliy choralar ko‘rilmagani sababli 26 ta (16 %) topshiriq ijrosi o‘z muddatida ta'minlanmagan.
Hisob palatasi tomonidan audit natijalari bo‘yicha Strategiyada belgilangan maqsadlarga erishishni ta'minlash yuzasidan taklif va tavsiyalar ishlab chiqilib, Vazirlar Mahkamasiga taqdim etildi.

Счетной палатой проведен аудит реализации Стратегии управления и реформирования государственных предприятий на 2021–2025 годы, утвержденной постановлением Правительства.
Стратегия устанавливает 160 задач и целевых показателей, направленных на совершенствование деятельности предприятий с долей государства в уставном капитале 50 и более процентов.
В ходе проверки выявлено, что 124 задачи (78%) выполнены, а 10 задач (6%) находятся в стадии реализации.
В результате реализации задач и целевых показателей, предусмотренных Стратегией, достигнуты следующие положительные результаты:
– усовершенствовано 40 законодательных актов в сфере управления государственным имуществом и приватизации, принято 32 нормативных правовых акта;
– ликвидировано 736 недействующих, убыточных и низкорентабельных государственных предприятий;
– количество государственных предприятий сокращено на 67%;
- улучшение финансовых показателей деятельности предприятий;
- внедрение элементов современной системы корпоративного управления с учетом особенностей деятельности.
Кроме того, 26 поручений (16%) не были выполнены в срок из-за отсутствия нормативно-правовой базы и системы контроля, а также практических мер.
По результатам проверки Счетной палатой разработаны и представлены в Кабинет Министров предложения и рекомендации, обеспечивающие достижение целей, установленных Стратегией.