Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida O‘zbekiston Respublikasi Hisob palatasi hamda Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamkorligida “Davlat byudjeti mablag‘lari samarali va maqsadli sarflanishi ustidan ta'sirchan nazorat o‘rnatish hamda moliyaviy huquqbuzarliklarni oldini olish va kamaytirish” mavzusida seminar tashkil etildi.
Seminarda qator vazirlik va idoralar vakillari, universitet rahbariyati, professor-o‘qituvchilari va talabalari ishtirok etdi.
Tadbirdan ko‘zlangan asosiy maqsad – O‘zbekistoda davlat moliyaviy nazorati tizimidagi islohotlarni muhokama qilish, ularning natijadorligini sarhisob qilish va istiqbolli yo‘nalishlarni belgilash.
Seminarda Hisob palatasi, Iqtisodiyot va moliya vazirligi hamda ichki audit xizmatlari tomonidan o‘tkazilgan audit tadbirlarining natijalari muhokama qilindi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari A. Allaberganov 2025 yilning 18 dekabrida Davlatimiz Rahbari tomonidan qabul qilingan “Davlat auditi va moliyaviy nazorati faoliyatini yanada takomillashtirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi PF-252-son Farmonining mazmuniga e'tibor qaratdi.
Mazkur Farmonda byudjet mablag‘lari samaradorligi va islohotlarning natijadorligini oshirish, byudjet xarajatlari nazoratini yanada kuchaytirish hamda davlat auditi va moliyaviy nazoratida ilg‘or xorijiy tajribalarni qo‘llash bo‘yicha barcha zarur choralar belgilangani aytildi.
Xususan, so‘nggi yillarda Hisob palatasining faoliyati tubdan isloh qilindi. Hisob palatasi ilgarigi “vazifam kamchilik aniqlash” deb hisoblovchi organdan “tashkilotda nima xato ketyapti, nimani yaxshilasa bo‘ladi” degan ko‘z bilan qaraydigan, xalqaro standartlarga javob beradigan zamonaviy professional Oliy audit organiga aylantirilmoqda.
Ya'ni, bugungi kunda e'tibor faqat byudjet mablag‘larining qonuniy sarflanishiga emas, balki ularning ijtimoiy-iqtisodiy samarasiga ham qaratilmoqda.
Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari A. Xaydarov davlat mablag‘larini tejamli, to‘g‘ri va samarali ishlatilishini tashkil etish va nazorat qilishda audit xizmatlarining o‘rnini alohida ta'kidladi.
Shu sababli, audit xizmatlari xodimlari o‘z kasbiy rivojlanishi ustida uzluksiz ishlashi, audit va moliyaviy nazorat borasidagi zamonaviy yondashuv va raqamli texnologiyalarni o‘rganishiga urg‘u berildi.
Seminarda, shuningdek, ma'ruzachilar tomonidan byudjet mablag‘laridan foydalanish bilan bog‘liq maqsadli indikatorlar ijrosi, mablag‘larni masofaviy nazorat qilish mavzularida tematik taqdimotlar qilindi.
Xususan, byudjet buyurtmachilari tomonidan xaridlarni amalga oshirishda qonunchilik normalariga rioya etilishi hamda raqobatga asoslangan davlat xaridlari tizimini joriy qilish bo‘yicha ko‘rilayotgan choralar mavzusida ma'ruza qilindi.
Bunda, O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining "Davlat xaridlari tizimida raqobat muhiti va shaffoflikni ta'minlash bo‘yicha navbatdagi chora-tadbirlar to‘g‘risida"gi PF-259-son Farmonining mazmun-mohiyati, byudjet buyurtmachilari tomonidan «taklif so‘rovi» orqali xaridlarni amalga oshirishda ichki audit xizmatlarining roli ishtirokchilarga batafsil tushuntirildi.
Tadbirda, shuningdek, Hisob palatasi faoliyatida raqamli hamda sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish ishlariga alohida to‘xtaldi. Xususan, “Masofaviy audit” avtomatlashtirilgan axborot tizimi qisqa vaqt ichida davlat moliyaviy nazorati tizimining eng muhim infratuzilmalaridan biriga aylangani aytildi.
Ushbu tizimning 2025 yil yakunida qamrovi ikki baravarga oshirilib, 75 ta vazirlik, idora va banklarning 259 ta axborot bazasi bilan integratsiya qilindi.
Hisob palatasi tomonidan risk-tahllarni masofaviy tizim orqali postmonitoring emas, balki premonitoring (holatlarni oldini olish) maqsadida amalga oshirilmoqda.
Natijada, byudjet xarajatlari va boshqa ma'lumotlardan real vaqt rejimida foydalangan holda kompleks tahlillar amalga oshirilib, 2025 yilda 6,2 trln so‘mlik qonunbuzilishlar bartaraf etildi.
Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti prorektori S. Mexmonov ushbu maskan qoshida 2026/2027 o‘quv yildan Davlat auditi oliy maktabi tashkil etilishini ta'kidladi. Oliy maktabda davlat auditi ta'lim yo‘nalishida nufuzli xorijiy ta'lim tashkilotlarining tajribasi asosida o‘qitish yo‘lga qo‘yiladi. Uning faoliyatini sifatli yo‘lga qo‘yish uchun Hisob palatasi, universitet va vazirlik tomonidan birgalikda chora-tadbirlar ishlab chiqilgan.
Bo‘lib o‘tgan seminar nafaqat soha mutaxassislari, balki yetakchi olimlar, amaliyotchilar va iqtisodiyotning real sektori vakillarini bir maydonda jamlagan platformaga aylandi.
Seminarda Iqtisodiyot va moliya, Adliya, Qishloq xo‘jaligi vazirliklari audit xizmatlari vakillari, Universitet professorlari tomonidan sohada amalga oshirilayotgan islohotlar bo‘yicha faol tarzda fikr-mulohaza va tajribalar almashilib, ishtirokchilarga tegishli xulosalar berildi.

В Ташкентском государственном экономическом университете в сотрудничестве со Счетной палатой Республики Узбекистан и Министерством экономики и финансов был организован семинар на тему «Установление эффективного контроля за эффективным и целенаправленным использованием средств государственного бюджета и предотвращение и сокращение финансовых нарушений».
В семинаре приняли участие представители ряда министерств и ведомств, руководство университета, профессора и преподаватели, а также студенты.
Основной целью мероприятия было обсуждение реформ в системе государственного финансового контроля в Узбекистане, оценка их эффективности и определение перспективных направлений.
На семинаре были рассмотрены результаты аудиторской деятельности, проведенной Счетной палатой, Министерством экономики и финансов и службами внутреннего аудита.
Заместитель председателя Счетной палаты А. Аллаберганов сделал акцент на содержание Указа (№ УП-252) «О дополнительных мерах по дальнейшему совершенствованию деятельности государственного аудита и финансового контроля», принятого Главой государства 18 декабря 2025 года.
В этом Указе говорится о принятии всех необходимых мер для повышения эффективности использования бюджетных средств и результативности реформ, дальнейшего усиления контроля за бюджетными расходами и применения передового зарубежного опыта в области государственного аудита и финансового контроля.
В частности, в последние годы деятельность Счетной палаты претерпела радикальные реформы. Счетная палата трансформируется из органа, который ранее считал своей задачей «выявление недостатков», в современное профессиональное высшее аудиторское учреждение, отвечающее международным стандартам и рассматривающее «что идет не так в организации, что можно улучшить».
То есть сегодня внимание уделяется не только законному расходованию бюджетных средств, но и их социально-экономической эффективности.
Заместитель министра экономики и финансов А. Хайдаров подчеркнул роль аудиторских служб в организации и контроле экономичного, корректного и эффективного использования государственных средств.
В связи с этим особое внимание было уделено непрерывной работе сотрудников аудиторских служб по повышению квалификации, изучению современных подходов к аудиту и финансовому контролю, а также цифровым технологиям.
На семинаре также прозвучали доклады докладчиков о реализации целевых показателей, связанных с использованием бюджетных средств, и дистанционном управлении средствами.
В частности, были представлены доклады о соблюдении законодательных норм при осуществлении закупок бюджетными заказчиками и о мерах, принимаемых для внедрения системы конкурентных государственных закупок.
Одновременно с этим участникам подробно разъяснили суть Указа Президента Республики Узбекистан № ПФ-259 «О дальнейших мерах по обеспечению конкурентной среды и прозрачности в системе государственных закупок» и роль служб внутреннего аудита в осуществлении закупок бюджетными заказчиками посредством «запроса предложений».
Мероприятие также было посвящено внедрению цифровых технологий и технологий искусственного интеллекта в деятельность Счетной палаты. В частности, было отмечено, что автоматизированная информационная система «Дистанционный аудит» в короткие сроки стала одной из важнейших инфраструктур системы государственного финансового контроля.
К концу 2025 года масштабы этой системы будут удвоены и интегрированы с 259 информационными базами данных 75 министерств, ведомств и банков.
Счетная палата проводит анализ рисков посредством дистанционной системы не для постмониторинга, а для премониторинга (предотвращения ситуаций). В результате были проведены комплексные анализы с использованием бюджетных расходов и других данных в режиме реального времени, и к 2025 году было устранено нарушений на сумму 6,2 триллиона сумов.
Проректор Ташкентского государственного экономического университета С. Мехмонов отметил, что с 2026/2027 учебного года в этом учебном заведении будет создана Высшая школа государственного аудита. Высшая школа будет обеспечивать подготовку специалистов по государственному аудиту на основе опыта престижных зарубежных образовательных организаций. Счетная палата, университет и министерство совместно разработали меры по обеспечению ее качественной работы.
Семинар стал платформой, объединившей не только специалистов в этой области, но и ведущих ученых, практиков и представителей реального сектора экономики.
На семинаре представители аудиторских служб министерств экономики и финансов, юстиции и сельского хозяйства, а также профессора университета активно обменивались мнениями и опытом по проводимым в этой области реформам, и участникам были сделаны соответствующие выводы.
В интерактивном формате был обсужден ряд актуальных тем, направленных на модернизацию государственного финансового контроля.