Hisob palatasi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida memorandum imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan “Raqamli transformasiya davrida huquqni muhofaza qilish sohasidagi zamonaviy chaqiriq va tahdidlar” mavzusida ikki kunlik xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaga start berildi.
Unda Bosh prokuratura, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Oliy sud, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Hisob palatasi rahbariyati ishtirok etmoqda.
Tadbirda, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi prokuraturasi universiteti, Turkiya adliya akademiyasi, Qirg‘iziston Respublikasi Yuridik akademiyasining vakillari va boshqalar qatnashmoqda.
Konferensiya doirasida huquqni muhofaza qilish faoliyatida fan va ta'limning dolzarb masalalari, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, korrupsiya va jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish mavzulariga bag‘ishlangan parallel sessiyalar bo‘lib o‘tdi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari A. Allaberganov ushbu idorada olib borilayotgan ishlar haqida ma'lumot berdi. Hisob palatasida raqamlashtirish va risk tahlili bo‘yicha “Big Data” texnologiyalari asosida katta hajmdagi ma'lumotlarni tahlil qiluvchi Masofaviy nazorat markazi tashkil etilgani ta'kidlandi.
Natijada Hisob palatasida axborot tizimlari orqali qonunga zid bo‘lgan davlat xaridlari buyurtmalari va to‘lovlarini real vaqt rejimida nazorat qilish modullari ishga tushirilgani aytildi.
Shu bilan bir qatorda, Davlat Rahbarining topshiriqlariga asosan Hisob palatasida sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ishlar boshlanganiga urg‘u berildi.
Sohada amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida Hisob palatasi hozirda Bosh prokuratura va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bilan samarali hamkorlik olib bormoqda.
Tadbir doirasida korrupsiyaga qarshi ichki nazoratni samarali yo‘lga qo‘yish, qonunchilikka rioya etilishini ta'minlash va tadqiqot faoliyatini kuchaytirish maqsadida Hisob palatasi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida memorandum imzolandi.

A Memorandum was signed between the COA and the Law Enforcement Academy
A two-day international conference on "Modern challenges and threats to law enforcement in the era of digital transformation" was held at the Law Enforcement Academy of the Republic of Uzbekistan.
It was attended by heads of the Prosecutor General's Office, the National Center for Human Rights, the Supreme Court, the Anti-Corruption Agency, and the Chamber of Accounts (COA) of the Republic of Uzbekistan.
The event was also attended by representatives of the University of the Prosecutor's Office of the Russian Federation, the Turkish Academy of Justice, the Law Academy of the Kyrgyz Republic and others.
The conference included parallel sessions on current issues of science and education in law enforcement, combating cybercrime, corruption and money laundering, and fighting against financing of terrorism.
The deputy chairman of the COA A. Allaberganov made a report on the reforms carried out in this institution. It was noted that the COA has established a Remote Control Centre to analyze large volumes of data based on ‘Big Data’ technologies for digitalization and risk analysis.
As a result, the COA has launched modules for real-time monitoring of illegal government procurement and payments through information systems. At the same time, it was emphasized that, in accordance with the instructions of the Head of State, the COA has begun work on the implementation of artificial intelligence technologies.
As part of the reforms carried out in this area, the COA is currently effectively interacting with the Prosecutor General's Office and the Anti-Corruption Agency.
As part of the event, a Memorandum was signed between the COA and the Law Enforcement Academy to establish effective internal anti-corruption control, ensure compliance with the law, and strengthen research activities.