Hisob palatasi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida memorandum imzolandi
O‘zbekiston Respublikasi Huquqni muhofaza qilish akademiyasi tomonidan “Raqamli transformasiya davrida huquqni muhofaza qilish sohasidagi zamonaviy chaqiriq va tahdidlar” mavzusida ikki kunlik xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyaga start berildi.
Unda Bosh prokuratura, Inson huquqlari bo‘yicha O‘zbekiston Respublikasi Milliy markazi, Oliy sud, Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi hamda Hisob palatasi rahbariyati ishtirok etmoqda.
Tadbirda, shuningdek, Rossiya Federatsiyasi prokuraturasi universiteti, Turkiya adliya akademiyasi, Qirg‘iziston Respublikasi Yuridik akademiyasining vakillari va boshqalar qatnashmoqda.
Konferensiya doirasida huquqni muhofaza qilish faoliyatida fan va ta'limning dolzarb masalalari, kiberjinoyatchilikka qarshi kurashish, korrupsiya va jinoiy daromadlarni legallashtirish va terrorizmni moliyalashtirishga qarshi kurashish mavzulariga bag‘ishlangan parallel sessiyalar bo‘lib o‘tdi.
Hisob palatasi raisi o‘rinbosari A. Allaberganov ushbu idorada olib borilayotgan ishlar haqida ma'lumot berdi. Hisob palatasida raqamlashtirish va risk tahlili bo‘yicha “Big Data” texnologiyalari asosida katta hajmdagi ma'lumotlarni tahlil qiluvchi Masofaviy nazorat markazi tashkil etilgani ta'kidlandi.
Natijada Hisob palatasida axborot tizimlari orqali qonunga zid bo‘lgan davlat xaridlari buyurtmalari va to‘lovlarini real vaqt rejimida nazorat qilish modullari ishga tushirilgani aytildi.
Shu bilan bir qatorda, Davlat Rahbarining topshiriqlariga asosan Hisob palatasida sun'iy intellekt texnologiyalarini joriy etish bo‘yicha ishlar boshlanganiga urg‘u berildi.
Sohada amalga oshirilayotgan islohotlar doirasida Hisob palatasi hozirda Bosh prokuratura va Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligi bilan samarali hamkorlik olib bormoqda.
Tadbir doirasida korrupsiyaga qarshi ichki nazoratni samarali yo‘lga qo‘yish, qonunchilikka rioya etilishini ta'minlash va tadqiqot faoliyatini kuchaytirish maqsadida Hisob palatasi va Huquqni muhofaza qilish akademiyasi o‘rtasida memorandum imzolandi.

Подписан меморандум между Счетной палатой и Правоохранительной Академией
В Правоохранительной Академии Республики Узбекистан прошла двухдневная международная научно-практическая конференция на тему «Современные вызовы и угрозы правоохранительной деятельности в эпоху цифровой трансформации».
В ней приняли участие руководители Генеральной прокуратуры, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека, Верховного суда, Агентства по борьбе с коррупцией, а также Счетной палаты.
В мероприятии также участвовали представители Университета прокуратуры Российской Федерации, Турецкой академии правосудия, Юридической академии Кыргызской Республики и др.
В рамках конференции прошли параллельные сессии по актуальным вопросам науки и образования в правоохранительной сфере, противодействию киберпреступности, борьбе с коррупцией и отмыванием денег, противодействию финансированию терроризма.
Заместитель председателя Счетной палаты А. Аллаберганов выступил с докладом, посвященным реформам, проводимым в данном учреждении.
Было отмечено, что при Счетной палате создан Центр дистанционного контроля для анализа больших объемов данных на основе технологий «Big Data» для оцифровки и анализа рисков.
В результате этого в Счетной палате запущены модули для мониторинга в режиме реального времени незаконных государственных закупок и платежей через информационные системы.
В то же время было подчеркнуто, что в соответствии с поручением Главы государства в Счетной палате начата работа по внедрению технологий искусственного интеллекта.
В рамках проводимых в сфере реформ Счетная палата в настоящее время эффективно взаимодействует с Генеральной прокуратурой и Агентством по противодействию коррупции.
В рамках мероприятия был подписан меморандум между Счетной палатой и Правоохранительной Академией в целях установления эффективного внутреннего антикоррупционного контроля, обеспечения соблюдения законодательства, усиления научно-исследовательской деятельности.