Hisob palatasi tomonidan joriy yilning 1-choragida 2025-yil uchun hududiy ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmani rivojlantirish dasturlari ijrosi masofaviy tarzda tahlil qilindi.
2025-yildagi ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmalarini rivojlantirish bo‘yicha 5 ta davlat dasturi doirasida 9 066 ta loyiha uchun 32,2 trln so‘m ajratilgan.
Hisobotlarga ko‘ra, dasturlar doirasida 28,1 trln so‘m (87%) o‘zlashtirilgan bo‘lib, 28,6 trln so‘m (89%) moliyalashtirilgan va 7 553 ta obyekt foydalanishga topshirilgan. Shu jumladan:
A) Ijtimoiy soha yo‘nalishida — 1 144 ta umumta’lim va ijod maktabi, 286 ta bog‘cha, 334 ta tibbiyot muassasasi, 123 ta oliy ta’lim, ilm-fan va innovatsiya hamda 178 ta sport va madaniyat obyektlarida;
B) Muhandislik-infratuzilmasi va obodonlashtirish yo‘nalishida — 259 ta ichimlik suv ta’minoti va oqova suv tarmoqlari, 31 ta issiqlik ta’minoti, 2 399 ta yo‘l infratuzilmasi, 3 ta temir yo‘l transporti va metro, 1 123 ta irrigatsiya va melioratsiya tarmoqlari va inshootlari, 951 ta elektr ta’minotini yaxshilash, 6 ta gaz tarmoqlari bilan ta’minlash, 502 ta tuman (shahar) me’moriy qiyofasini yaxshilash va obodonlashtirish hamda 214 ta boshqa obyektlarda qurilish-ta’mirlash hamda jihozlash ishlari olib borilib foydalanishga topshirilgan.
Audit natijasida dasturlar ijrosi bilan bog‘liq bir qator xatoliklarga yo‘l qo‘yilganligi aniqlandi. Jumladan:
Dasturlar doirasida 250 ta loyiha bo‘yicha quyidagi sabablarga asosan moliyalashtirish ochilmagan va qurilish ishlari boshlanmagan:
-167 ta obyekt bo‘yicha ekspertiza xulosalari olinmagan;
-60 ta loyihada pudratchi (yetkazib beruvchi) aniqlanmagan;
-14 ta obyektning loyiha-smeta hujjati ishlab chiqilmagan;
-6 ta obyekt hokimliklar va mahalliy kengashlar tomonidan istiqbolsiz deb topilgan;
-3 ta obyekt uchun yer maydoni toifasi o‘zgartirilmagan.
2025-yilgi Ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmasini rivojlantirish dasturida bo‘lgan yildan-yilga o‘tuvchi 89 ta obyekt 2026 yilgi dasturda inobatga olinmagan.
Hisobotlarda 2025-yilda 7 553 ta obyekt foydalanishga topshirilgani ko‘rsatilgan bo‘lib, “Shaffof qurilish” platformasiga 2 663 tasi (rejaga nisbatan 36%) bo‘yicha qabul qilish dalolatnomalari kiritilmagan.
Audit jarayonida aniqlangan kamchiliklarni bartaraf etish maqsadida tegishli vazirlik va idoralarga quyidagi taklif va tavsiyalar berildi:
-Buyurtmachi tashkilotlar bilan qurilishi yakunlanmagan obyektlar manzilli ro‘yxatini qayta ko‘rib chiqib, ularni 2026-yil ijtimoiy va ishlab chiqarish infratuzilmalarini rivojlantirish dasturi doirasida yakunlash choralarini ko‘rish;
-Tegishli vazirlik va idoralar, mahalliy hokimliklar bilan dasturlar doirasida amalga oshirilgan loyihalarni to‘liq xatlovdan o‘tkazish hamda ular bo‘yicha foydalanishga qabul qilish dalolatnomalarini rasmiylashtirishni yakunlash, “Shaffof qurilish” va “Kapital qo‘yilmalar” axborot tizimlarida to‘liq aks ettirilishini ta’minlash;
-Vazirlik va idoralar mas’uliyatini keskin oshirish maqsadida, dasturlarni amalga oshirishda belgilangan vazifalar va muddatlarga rioya etilishini baholash bo‘yicha avtomatik reyting (KPI) tizimini joriy etish.
Yuqorida qayd etilgan kamchiliklar va ularni bartaraf etish yuzasidan takliflar Prezident Administratsiyasiga kiritildi hamda Vazirlar Mahkamasi tomonidan tegishliligi bo‘yicha vazirlik va idoralarga vazifalar belgilandi.

Счетной палатой в первом квартале текущего года дистанционно проведен анализ исполнения программ развития региональной социальной и производственной инфраструктуры на 2025 год.
В рамках 5 государственных программ по развитию социальной и производственной инфраструктуры в 2025 году на реализацию 9 066 проектов было выделено 32,2 трлн сумов.
Согласно отчетам, в рамках программ освоено 28,1 трлн сумов (87%), профинансировано 28,6 трлн сумов (89%) и введено в эксплуатацию 7 553 объекта. В том числе:
А) В социальной сфере — 1 144 общеобразовательные и творческие школы, 286 детских садов, 334 медицинских учреждения, 123 объекта высшего образования, науки и инноваций, а также 178 спортивных и культурных объектов;
Б) В сфере инженерной инфраструктуры и благоустройства — 259 объектов питьевого водоснабжения и канализационных сетей, 31 объект теплоснабжения, 2 399 объектов дорожной инфраструктуры, 3 объекта железнодорожного транспорта и метро, 1 123 объекта ирригационных и мелиоративных сетей и сооружений, 951 объект по улучшению электроснабжения, 6 объектов газоснабжения, 502 объекта по улучшению архитектурного облика и благоустройству районов (городов), а также 214 других объектов, где проведены строительно-ремонтные и оснащительные работы с последующим вводом в эксплуатацию.
По итогам аудита выявлен ряд недостатков, связанных с исполнением программ. В частности:
По 250 проектам в рамках программ финансирование не было открыто и строительные работы не начаты по следующим причинам:
-по 167 объектам не получены экспертные заключения;
-по 60 проектам не определены подрядчики (поставщики);
-по 14 объектам не разработана проектно-сметная документация;
-6 объектов признаны неперспективными хокимиятами и местными кенгашами;
-по 3 объектам не изменена категория земельного участка.
89 переходящих объектов, включенных в Программу развития социальной и производственной инфраструктуры на 2025 год, не были учтены в программе на 2026 год.
В отчетах указано, что в 2025 году введено в эксплуатацию 7 553 объекта, однако по 2 663 объектам (36% от плана) в платформу «Прозрачное строительство» не внесены акты приемки.
В целях устранения выявленных в ходе аудита недостатков соответствующим министерствам и ведомствам были даны следующие предложения и рекомендации:
-совместно с организациями-заказчиками пересмотреть адресный перечень незавершенных объектов и принять меры по их завершению в рамках программы развития социальной и производственной инфраструктуры на 2026 год;
-совместно с соответствующими министерствами, ведомствами и местными хокимиятами провести полную инвентаризацию реализованных в рамках программ проектов, завершить оформление актов приемки объектов в эксплуатацию, а также обеспечить полное отражение информации в информационных системах «Прозрачное строительство» и «Капитальные вложения»;
-в целях резкого повышения ответственности министерств и ведомств внедрить автоматическую рейтинговую систему (KPI) для оценки соблюдения установленных задач и сроков реализации программ.
Предложения по устранению вышеуказанных недостатков были внесены в Администрацию Президента, а Кабинетом Министров соответствующим министерствам и ведомствам определены конкретные задачи.