Prezident Shavkat Mirziyoev 1 iyul kuni raqamli texnologiyalar, sun'iy intellekt va telekommunikasiya sohalaridagi rejalar taqdimoti bilan tanishdi.
Taqdimotda ta'kidlanganidek, kelgusi yilda davlat xizmatlarini raqamlashtirishni 70 foizga, IT xizmatlari miqdorini 100 trillion so‘mga yetkazish rejalashtirilgan. “Elektron hukumat rivojlanish indeksi”da kamida 55-o‘ringa ko‘tarilish maqsad qilingan. Bu ko‘rsatkichlarga erishish uchun qator hujjat loyihalari ishlab chiqilgan.
Davlatimiz rahbari keyingi “Raqamli hukumat” bosqichiga o‘tish vaqti kelganini ta'kidladi. Buni, eng avvalo, aholi eng ko‘p murojaat qiladigan ta'lim, tibbiyot, qurilish va kommunal sohalardan boshlash kerakligi aytildi.
Sohada xizmatlar hajmi va eksportini oshirish ham muhim vazifalardan. Hozirda bu boradagi ko‘rsatkichlarning asosiy qismi Toshkent shahri hissasiga to‘g‘ri kelyapti. O‘zbekistondagi sharoit va imtiyozlar natijasida boshqa relokantlar ham yurtimizga kelishdan manfaat ko‘ryapti. Shu bois har bir hududda jozibador muhit yaratib, chet el kompaniyalarini jalb etish muhimligi ta'kidlandi.

Президент Шавкат Мирзиёев 1 июля ознакомился с презентацией планов в сфере цифровых технологий, искусственного интеллекта и телекоммуникаций.
Как было отмечено, на следующий год намечены следующие цели: цифровизация 70 процентов государственных услуг, увеличение объема IT-услуг до 100 триллионов сумов. Также планируется подняться как минимум на 55-е место в Индексе развития электронного правительства. Для достижения этих показателей разработаны проекты ряда документов.
Глава государства подчеркнул, что настало время переходить к следующему этапу — «Цифровому правительству». Отмечено, что в первую очередь следует начать со сфер, наиболее востребованных у населения: образования, здравоохранения, строительства и коммунального хозяйства.
Одной из приоритетных задач остается увеличение объема услуг и экспорта в сфере. На сегодняшний день основная часть показателей приходится на город Ташкент. Благодаря условиям и льготам, созданным в Узбекистане, релоканты проявляют интерес к работе в нашей стране. В этой связи было подчеркнуто, что важно в каждом регионе создать привлекательную среду и активно привлекать зарубежные компании.