2026 yil 21–23-may kunlari Toshkent shahrida bo‘lib o‘tgan “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli (Big Data) ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusidagi xalqaro konferensiyada Vengriya Oliy audit organi vakili Kristof Kovach ishtirok etdi va konferensiya jarayoniga yuksak baho berib, o‘z taassurotlari bilan bo‘lishdi.
“O‘zbekiston men kutgandan ancha rivojlangan mamlakat ekan va buning ustiga juda tez sur’atlar bilan rivojlanishda davom etmoqda”, — deb ta’kidladi Kristof Kovach.
Xususan, uning fikricha, Hisob palatasi nafaqat keng vakolatlarga ega, balki ushbu vakolatlarni amalda samarali qo‘llay olmoqda.
“Keng vakolatlarga ega bo‘lish — yaxshi, uni amalda samarali ishlatish — bundan ham yaxshiroq. O‘zbekiston aynan shu yo‘nalishda namunaviy ish olib bormoqda.”
Oliy audit organlari o‘rtasidagi xalqaro hamkorlik masalasida janob Kovach har bir mamlakatda yagona oliy audit organi mavjud ekanini ta’kidlab, bunday konferensiyalarning naqadar qimmatli ekanini alohida izohladi:
“Har bir mamlakatda faqat bittagina oliy audit organi bo‘ladi. Shuning uchun xalqaro maydonga chiqib, bir-biridan o‘rganish va tajriba almashish — shart. Ko‘plab mamlakatlar vakillari bilan bir joyda uchrashish — bu qimmatli imkoniyat.”
Konferensiyaning tashkiliy jarayonini bir so‘z bilan “ajoyib” deb ta’riflagan janob Kovach texnik va logistik jihatdan ham, mazmun-mohiyat jihatidan ham tadbir nihoyatda yuqori darajada o‘tkazilganini qayd etdi.
U yordamchi xodimlarning samimiyligi va g‘amxo‘rligini alohida ta’kidlab, ularni “shaxsiy do‘stlarim” deb atadi.
Vengriyalik mehmon Hisob palatasining Masofaviy nazorat markazi bilan tanishgach, ayniqsa ushbu markaz katta qiziqish uyg‘otganini qayd etdi.
“Bunday keng qamrovdagi davlat tashkilotlari ma’lumotlar bazalarini yagona tizimga jamlash — bu katta yutuq.”
Vengriyalik mutaxassis ushbu tajribani Vengriya amaliyotida ham qo‘llash o‘zaro hamkorlikning yangi yo‘nalishlaridan biri bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.

Representative of the Supreme Audit Institution of Hungary Kristof Kovacs: “The Chamber of Accounts of the Republic of Uzbekistan Is an Audit Institution Demonstrating an Exemplary Approach”
From 21 to 23 May 2026, Tashkent hosted the international conference on “Digitalization of Audit Processes and Analysis of Big Data through Artificial Intelligence,” attended by Kristof Kovacs, representative of the Supreme Audit Institution of Hungary. He highly evaluated the conference and shared his impressions.
“Uzbekistan turned out to be a much more developed country than I expected and, moreover, continues to develop at a very rapid pace,” emphasized Kristof Kovacs.
According to him, the Accounts Chamber not only possesses broad powers but is also able to implement them effectively in practice.
“Having broad authority is good, but using it effectively in practice is even better. Uzbekistan is demonstrating an exemplary approach in this direction.”
Speaking about international cooperation among Supreme Audit Institutions, Mr. Kovacs stressed that each country has only one supreme audit institution and explained why such conferences are especially valuable:
“Every country has only one supreme audit institution. Therefore, engaging internationally, learning from each other, and exchanging experience are essential. Meeting representatives from many countries in one place is a valuable opportunity.”
Describing the organization of the conference in one word as “excellent,” Mr. Kovacs noted that the event was conducted at an exceptionally high level both technically and logistically, as well as in terms of content and substance.
He also particularly highlighted the sincerity and supportiveness of the organizing staff, referring to them as “my personal friends.”
After visiting the Accounts Chamber’s Remote Monitoring Center, the Hungarian guest expressed special interest in its activities.
“Integrating databases of such a wide range of government institutions into a single system is a major achievement.”
The Hungarian specialist emphasized that applying this experience in Hungary could become one of the new areas of bilateral cooperation.
He also underlined the need to further expand international cooperation in the field of IT audit, as the use of technology in public auditing is becoming increasingly important.