O‘zbekistonda “Audit jarayonlarini raqamlashtirish va katta hajmli ma’lumotlarni sun’iy intellekt orqali tahlil qilish” mavzusida o‘tkazilgan xalqaro konferensiya doirasida ishtirok etgan Bangladesh Xalq Respublikasi delegatsiyasi vakillari — Tahmina Akter hamda Banasri Basu — yurtimizda davlat auditini yangi bosqichga olib chiqish borasida olib borilayotgan keng ko‘lamli islohotlar hamda xalqaro hamkorlikning yuqori darajada ekanligini alohida e’tirof etdi.
Delegatsiya vakillari O‘zbekistonga birinchi bor tashrif buyurganliklarini ta’kidlab, ushbu mamlakat ularni o‘zining boy tarixi, samimiy mehmondo‘stligi va jadal rivojlanayotgan iqtisodiyoti bilan hayratga solganini aytib o‘tdi. Poytaxt Toshkent shahrini esa zamonaviylik va an’anaviylikning uyg‘un qo‘shilmasi sifatida ko‘z oldiga keltirishini ta’kidladi.
O‘zbekistonning so‘nggi yillarda amalga oshirgan islohotlari, ayniqsa raqamli transformatsiya sohasidagi yutuqlari delegatsiya a’zolarida chuqur taassurot qoldirganini qayd etib, davlat boshqaruvida shaffoflikni ta’minlash va elektron hukumatni rivojlantirish borasidagi izchil sa’y-harakatlarni yuqori baholadi.
Shuningdek, konferensiya davomida Hisob palatasining Masofaviy audit markazi ish faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyati bo‘lganligiga to‘xtalib, markazda real vaqt rejimida masofaviy audit o‘tkazish imkoniyati yaratilganligini va ma’lumotlar xavfsizligini ta’minlovchi ilg‘or texnologiyalardan samarali foydalanilayotganligini alohida qayd etdi.
Bundan tashqari, markaz dasturlarida sun’iy intellekt asosida avtomatik tahlil modullari yaratilayotganligi Bangladesh uchun ham ibratli namuna ekanligi ta’kidlandi.
Hamkorlik masalalariga to‘xtalib, delegatsiya Bangladesh Bosh audit idorasi (Comptroller and Auditor General of Bangladesh) va O‘zbekiston Hisob palatasi o‘rtasidagi hamkorlikni INTOSAI va ASOSAI doirasida yanada chuqurlashtirish zarurligini alohida ta’kidladi.
Shu maqsadda quyidagi amaliy takliflar ilgari surildi:
-ikki mamlakat auditorlari uchun birgalikda onlayn trening platformasini yaratish;
-IT auditi bo‘yicha yagona metodologik qo‘llanma ishlab chiqish;
-kiberxavfsizlik auditi sohasida tizimli tajriba almashish.
Delegatsiya a’zolari konferensiyani yuqori saviyada tashkil etgani uchun O‘zbekiston Hisob palatasi rahbariyati va barcha xodimlariga chuqur minnatdorlik bildirdi hamda ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik munosabatlari yanada mustahkamlanishiga ishonch bildirdi.

Представители делегации Народной Республики Бангладеш — Тахмина Актер и Банасри Басу, принявшие участие в международной конференции на тему «Цифровизация аудиторских процессов и анализ больших данных (Big Data) с использованием искусственного интеллекта», прошедшей в Узбекистане, особо отметили масштабные реформы по выводу государственного аудита на новый уровень, а также высокий уровень международного сотрудничества.
Представители делегации подчеркнули, что впервые посетили Узбекистан, и отметили, что страна впечатлила их своей богатой историей, искренним гостеприимством и стремительно развивающейся экономикой. По их словам, столица Ташкент является гармоничным сочетанием современности и традиций.
Они также отметили, что реформы, реализованные Узбекистаном в последние годы, особенно достижения в сфере цифровой трансформации, произвели глубокое впечатление на членов делегации. Высокую оценку получили последовательные меры по обеспечению прозрачности государственного управления и развитию электронного правительства.
Кроме того, представители делегации подчеркнули, что в ходе конференции получили возможность подробно ознакомиться с деятельностью Центра дистанционного аудита Счётной палаты и отметили наличие возможностей проведения дистанционного аудита в режиме реального времени, а также эффективное применение передовых технологий обеспечения безопасности данных.
Также было отмечено, что создание автоматизированных аналитических модулей на основе искусственного интеллекта в программах центра представляет собой достойный пример и для Бангладеш.
Говоря о вопросах сотрудничества, делегация особо подчеркнула необходимость дальнейшего углубления взаимодействия между Главным аудиторским управлением Бангладеш (Comptroller and Auditor General of Bangladesh) и Счётной палатой Узбекистана в рамках INTOSAI и ASOSAI.
С этой целью были предложены следующие практические инициативы:
-создание совместной онлайн-платформы обучения для аудиторов двух стран;
-разработка единого методологического руководства по IT-аудиту;
-системный обмен опытом в сфере аудита кибербезопасности.
Члены делегации выразили глубокую благодарность руководству и сотрудникам Счётной палаты Узбекистана за организацию конференции на высоком уровне и выразили уверенность в дальнейшем укреплении дружеских и партнёрских отношений между двумя государствами.