Suv xo‘jaligi vazirligida Davlatimiz Rahbarining topshirig‘iga asosan amalga oshirilayotgan raqamlashtirish ishlar bo‘yicha muhokamalar bo‘lib o‘tdi.
Unda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi, Hisob palatasi va boshqa mas'ul vazirlik va idoralar rahbariyati va mas'ul hodimlari ishtirok etdi.
Ta'kidlanganidek, hozirda sohada jami 11 ta dolzarb axborot tizimlari ustida ish olib borilmoqda. Xususan, bular “Suv hisobi”, “Nasos stansiyalari”, “Melioratsiya” va boshqalar.
Qolaversa, vazirlik tizimida boshqaruv va ma'lumotlar yig‘ish jarayonlarini osonlashtirish maqsadida “Raqamli suv vaziyatlar markazi” ni tashkil etish bo‘yicha ishlar yakuniga yetkazilmoqda.
Muhokamada tegishli mas'ullarning hisobotlari eshitildi.
Hisob palatasi tomonidan axborot tizimlarini ishlab chiqishdagi muammolar ko‘rib chiqilib, ularning yechimlari bo‘yicha ko‘rsatmalar berildi.

В Министерстве водного хозяйства состоялись дискуссии вопросов, связанных с процессами цифровизации, проводимыми по поручению Главы государства
В обсуждении приняли участие руководство и ответственные сотрудники Администрации Президента Республики Узбекистан, Счетной палаты и других министерств и ведомств.
Как было отмечено, в настоящее время ведется работа по внедрению в общей сложности 11 актуальных информационных систем в отрасли.
В частности, это «Учет воды», «Насосные станции», «Мелиорация» и другие.
Кроме того, завершается работа по созданию «Цифрового ситуационного центра по водному хозяйству» в целях упрощения процессов управления и сбора данных в системе министерства.
В ходе обсуждения были заслушаны доклады ответственных должностных лиц.
Счетной палатой были рассмотрены проблемы в развитии информационных систем и даны поручения по их решению.