O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 fevraldagi PF–6166-sonli Farmoniga asosan davlat organlari va tashkilotlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, xo‘jalik birlashmalarining nazorat va ijro intizomiga mas'ul bo‘lgan tarkibiy bo‘linmalar rahbarlari uchun o‘quv-amaliy seminarlar tashkil etish belgilangan.
Shu munosabat bilan, Hisob palatasi tomonidan Nazorat inspeksiyasi va Adliya vazirligi bilan birgalikda joriy yilning 21 may kuni vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalarining ijro intizomi bo‘linmasi boshliqlari uchun “Ijro intizomini samarali tashkil etish, “Ijro.gov.uz” elektron tizimini yanada takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar” mavzusida o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi. Hududiy bo‘linmalar rahbarlari video-aloqa orqali ishtirok etdi.
Unda 100 dan ortiq mas'ullar bevosita hamda 500 ga yaqin vakil video-aloqa orqali qatnashdi.
O‘quv-amaliy seminar jonli muloqat formatida o‘tkazildi.
Seminar davomida barcha mas'ullar bilan yuzma-yuz suhbat bo‘ldi. 2024 yilda amalga oshirilgan ishlar, aniqlangan tizimli muammolar va ularni hal etish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Bu borada mas'ul ijrochilarda yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hamjihatlikda hal etish choralari belgilandi.
Shuningdek, “Ijro.gov.uz” elektron tizimiga sun'iy intellekt imkoniyatlarini joriy etish, 10 ga yaqin davlat organlarining axborot tizimlarini integrasiya qilish hamda tizimni to‘liq modernizasiya qilish bo‘yicha ishlar olib borilayotganligi ta'kidlandi.

In accordance with the Presidential Decree of the Republic of Uzbekistan No. DP–6166 dated February 10, 2021, it is stipulated to organize training and practical seminars for the heads of structural units responsible for control and executive discipline in state bodies and organizations, the Council of Ministers of the Republic of Karakalpakstan, regional and Tashkent city hokimiyats, as well as in economic associations.
In this regard, on May 21 of the current year, the Accounts Chamber, in cooperation with the Control Inspection and the Ministry of Justice, held a training and practical seminar on the topic “Effective Organization of Executive Discipline and Ongoing Work on Further Improvement of the Ijro.gov.uz Electronic System” for the heads of executive discipline departments of ministries, agencies, and economic associations. Heads of regional departments participated via video link.
More than 100 responsible officials took part in person, and about 500 representatives joined via video communication.
The training seminar was conducted in a live dialogue format.
During the seminar, face-to-face discussions were held with all responsible participants. The work carried out in 2024, identified systemic problems, and proposals for their resolution were discussed.
Problems faced by responsible executors and measures for their joint resolution were outlined.
It was also noted that efforts are underway to integrate artificial intelligence capabilities into the Ijro.gov.uz system, connect around 10 state bodies’ information systems, and fully modernize the platform.