O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2021 yil 10 fevraldagi PF–6166-sonli Farmoniga asosan davlat organlari va tashkilotlari hamda Qoraqalpog‘iston Respublikasi Vazirlar Kengashi, viloyatlar va Toshkent shahar hokimliklari, xo‘jalik birlashmalarining nazorat va ijro intizomiga mas'ul bo‘lgan tarkibiy bo‘linmalar rahbarlari uchun o‘quv-amaliy seminarlar tashkil etish belgilangan.
Shu munosabat bilan, Hisob palatasi tomonidan Nazorat inspeksiyasi va Adliya vazirligi bilan birgalikda joriy yilning 21 may kuni vazirlik, idora va xo‘jalik birlashmalarining ijro intizomi bo‘linmasi boshliqlari uchun “Ijro intizomini samarali tashkil etish, “Ijro.gov.uz” elektron tizimini yanada takomillashtirish borasida amalga oshirilayotgan ishlar” mavzusida o‘quv-amaliy seminar o‘tkazildi. Hududiy bo‘linmalar rahbarlari video-aloqa orqali ishtirok etdi.
Unda 100 dan ortiq mas'ullar bevosita hamda 500 ga yaqin vakil video-aloqa orqali qatnashdi.
O‘quv-amaliy seminar jonli muloqat formatida o‘tkazildi.
Seminar davomida barcha mas'ullar bilan yuzma-yuz suhbat bo‘ldi. 2024 yilda amalga oshirilgan ishlar, aniqlangan tizimli muammolar va ularni hal etish bo‘yicha takliflar muhokama qilindi.
Bu borada mas'ul ijrochilarda yuzaga kelayotgan muammolar va ularni hamjihatlikda hal etish choralari belgilandi.
Shuningdek, “Ijro.gov.uz” elektron tizimiga sun'iy intellekt imkoniyatlarini joriy etish, 10 ga yaqin davlat organlarining axborot tizimlarini integrasiya qilish hamda tizimni to‘liq modernizasiya qilish bo‘yicha ishlar olib borilayotganligi ta'kidlandi.

В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 10 февраля 2021 года № УП–6166 предусмотрено проведение учебно-практических семинаров для руководителей структурных подразделений, ответственных за контроль и исполнительскую дисциплину в государственных органах и организациях, Совете Министров Республики Каракалпакстан, хокимиятах областей и города Ташкента, а также в хозяйственных объединениях.
В связи с этим 21 мая текущего года Счетной палатой совместно с Инспекцией по контролю и Министерством юстиции был проведён учебно-практический семинар на тему «Эффективная организация исполнительской дисциплины, осуществляемая работа по дальнейшему совершенствованию электронной системы Ijro.gov.uz» для руководителей подразделений по исполнительской дисциплине министерств, ведомств и хозяйственных объединений. Руководители территориальных подразделений приняли участие через видеосвязь.
В семинаре приняли участие более 100 ответственных лиц напрямую и около 500 представителей – через видеосвязь.
Учебно-практический семинар прошёл в формате живого диалога.
В ходе семинара состоялись открытые беседы со всеми ответственными сотрудниками. Были обсуждены мероприятия, реализованные в 2024 году, системные проблемы и предложения по их решению.
Определены возникающие у ответственных исполнителей проблемы и меры по их совместному решению.
Также было отмечено, что ведётся работа по внедрению возможностей искусственного интеллекта в систему Ijro.gov.uz, интеграции информационных систем около 10 государственных органов и полной модернизации системы.