Hisob palatasi tomonidan siyosiy partiyalarga moliyaviy va boshqa mablag‘larning kelib tushishi hamda ularning xarajatlarini 2024 yildagi ijrosi to‘g‘risidagi hisobot tashqi audit va baholashdan o‘tkazildi.
Siyosiy partiyalarga moliyaviy va boshqa mablag‘larning kelib tushishi hamda siyosiy partiyalarning ulardan belgilangan maqsadda foydalanishi ustidan nazorat Hisob palatasi tomonidan amalga oshiriladi.
“Siyosiy partiyalarni moliyalashtirish to‘g‘risida”gi Qonunga muvofiq, siyosiy partiyalar ustavida nazarda tutilgan faoliyatini moliyalashtirish O‘zbekiston Respublikasi Davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar hamda partiyaga a’zolik badallari, tadbirkorlik faoliyatidan olinadigan daromadlar hamda yuridik shaxslar va fuqarolar tomonidan beriladigan xayriya yordamlar hisobiga amalga oshiriladi.
Siyosiy partiyalarning ustavida nazarda tutilgan faoliyatni moliyalashtirish uchun davlat byudjetidan ajratiladigan mablag‘lar miqdori Qonunchilik palatasi tomonidan o‘tkazilgan oxirgi saylovda ro‘yxatga kiritilgan fuqarolar sonidan kelib chiqqan holda shakllantiriladi.
Ushbu mablag‘lar siyosiy partiyalar o‘rtasida ularning Qonunchilik palatasida olgan deputatlik o‘rinlari miqdoriga mutanosib ravishda taqsimlanadi.
Audit jarayonida siyosiy partiyalarning daromadlari qonunchilik talablariga muvofiq shakllanganligi, mablag‘larning maqsadli sarflanganligi hamda moliyaviy hisobotlarda to‘g‘ri aks ettirilganligi baholandi.
Hisobot davrida mablag‘lar asosan:
-partiyalarning ustavida belgilangan faoliyatni amalga oshirish maqsadida ijro etuvchi apparatni saqlash xarajatlariga;
-partiya a’zolarining ommaviy axborot vositalarida chiqishlarini tashkil etish va ko‘rgazmali targ‘ibot materiallarini nashr etishga;
-konferensiya va syezdlar o‘tkazish, partiya faollarini o‘qitish, seminar-treninglar o‘tkazish va saylovlarni o‘tkazish bilan bog‘liq xarajatlarga yo‘naltirilgan.
Audit yakunlari bo‘yicha partiyalarning moliyaviy hisobotlarida ayrim daromadlar va xarajatlar noto‘g‘ri aks ettirilganligi ko‘rsatib o‘tildi hamda aniqlangan kamchiliklar siyosiy partiyalar tomonidan bartaraf etilib, kelgusida oldini olishga qaratilgan chora-tadbirlar rejalari ishlab chiqildi.
Audit natijasi bo‘yicha siyosiy partiyalar tomonidan Qonunchilik palatasiga taqdim etish uchun Hisob palatasining xulosalari taqdim etildi.

Счётной палатой проведены внешний аудит и оценка отчёта об исполнении поступлений финансовых и иных средств политическим партиям, а также их расходов за 2024 год.
Контроль за поступлением финансовых и иных средств политическим партиям, а также за их целевым использованием осуществляется Счётной палатой.
В соответствии с Законом «О финансировании политических партий», финансирование деятельности политических партий, предусмотренной их уставами, осуществляется за счёт средств Государственного бюджета Республики Узбекистан, членских взносов, доходов от предпринимательской деятельности, а также благотворительных пожертвований юридических лиц и граждан.
Объём средств, выделяемых из государственного бюджета на финансирование деятельности политических партий, формируется исходя из числа граждан, включённых в списки избирателей на последних выборах, проведённых Законодательной палатой.
Данные средства распределяются между политическими партиями пропорционально количеству депутатских мандатов, полученных ими в Законодательной палате.
В ходе аудита была дана оценка соответствию формирования доходов политических партий требованиям законодательства, целевому использованию средств, а также правильности их отражения в финансовой отчётности.
В отчётном периоде средства в основном были направлены на:
-содержание исполнительного аппарата партий для реализации деятельности, предусмотренной их уставами;
-организацию выступлений членов партий в средствах массовой информации и издание агитационных материалов;
-проведение конференций и съездов, обучение партийного актива, проведение семинаров и тренингов, а также расходы, связанные с проведением выборов.
По итогам аудита было отмечено, что в финансовой отчётности партий отдельные доходы и расходы отражены некорректно. Выявленные недостатки были устранены политическими партиями, а также разработаны планы мероприятий, направленные на предотвращение подобных случаев в будущем.
По результатам аудита Счётной палатой были представлены заключения для представления политическими партиями в Законодательную палату.