Prezident Shavkat Mirziyoev raisligida kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta'minlash bo‘yicha 2026 yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan asosiy vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilish avvalida 2025 yil yakunlariga qisqacha to‘xtaldi.
Ta'kidlanganidek, o‘tgan yilda iqtisodiyotimiz dastlabki prognozlarga nisbatan ancha yuqori sur'atlarda 7,7 foizga o‘sib, yalpi ichki mahsulot hajmi 147 milliard dollardan oshdi. Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida o‘sish sur'atlari 2024 yilga nisbatan yuqori bo‘ldi. Jalb etilgan xorijiy investisiyalar hajmi 43 milliard dollarga, eksport esa 33,8 milliard dollarga yetdi.
Yuqori iqtisodiy faollik va o‘sib borayotgan iste'mol talabiga qaramasdan, inflyasiya darajasi 2024 yildagi 9,8 foizdan 7,3 foizga pasaydi.
Davlatimiz rahbari ortda qolgan bir yilda 366 ming oila kambag‘allikdan chiqqani, aholi bandligini ta'minlash va daromadlarini oshirish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida kambag‘allik darajasi 8,9 foizdan 5,8 foizga, ishsizlik esa 5,5 foizdan 4,8 foizga tushganini qayd etdi.
Mutasaddilarga bir oy muddatda ishsizlik va kambag‘allik yuqori bo‘lgan mahallalar imkoniyatlarini o‘rganib, eng yaxshi tajribalar asosida metodik qo‘llanma ishlab chiqish topshirildi. Hokimlar esa joylarda uning ijrosini ta'minlab, aholini ish bilan ta'minlash, daromadini oshirish va ularni qiynayotgan masalalarga aniq yechim topish uchun shaxsan mas'ul bo‘ladi.
Yig‘ilishda joriy yil uchun 1 million nafar aholini doimiy ish bilan ta'minlash, 181 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish, kambag‘allikdan xoli mahallalarning sonini 2,5 barobar oshirib, 3,5 mingtaga yetkazish, ishsizlik va kambag‘allik darajasini 4,5 foizga tushirish vazifalari belgilab olindi.
Yig‘ilishda “og‘ir” tuman va mahallalarda aholini ish bilan ta'minlash va daromadini oshirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi. Hokim yordamchilarining ishini “loyihaviy yondashuv” asosida tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
“Mahalla yettiligi” faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha poytaxtda yo‘lga qo‘yilgan tajriba endilikda barcha tuman va shaharlarda ham joriy etiladi. Bundan buyon hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli va yoshlar yetakchisi mahalla raisi taqdimnomasi asosida tuman hokimi tomonidan lavozimga tayinlanadi va ozod qilinadi.
Yig‘ilishda tuman hokimlari, mahalla raislari va hokim yordamchilarining hisobotlari hamda takliflari tinglandi.

Под председательством Президента Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по ключевым задачам в сфере сокращения бедности и обеспечения занятости населения на 2026 год.
В начале совещания глава нашего государства кратко остановился на итогах 2025 года.
Отмечено, что в прошлом году рост отечественной экономики достиг гораздо высоких темпов по сравнению с предварительными прогнозами, составив 7,7 процента, а объем валового внутреннего продукта превысил 147 миллиардов долларов. Темпы роста во всех секторах экономики были выше по сравнению с 2024 годом. Объем привлеченных иностранных инвестиций достиг 43 миллиардов долларов, а экспорт составил 33,8 миллиардов долларов.
Несмотря на высокую экономическую активность и растущий потребительский спрос, уровень инфляции снизился с 9,8 процента в 2024 году до 7,3 процента.
Глава государства отметил, что за один лишь прошедший год 366 тысяч семей вышли из бедности, а в результате принятых мер по обеспечению занятости населения и повышению его доходов уровень бедности снизился с 8,9 процента до 5,8 процента, а уровень безработицы – с 5,5 процента до 4,8 процента.
Президент подверг критике тот факт, что для задействования имеющихся возможностей хокимам и “махаллинской семёрке” не хватает методических знаний и практического опыта, а ответственные министерства и ведомства не оказывают им поддержку.
Ответственным лицам поручено в течение месяца разработать методическое пособие на основе изучения возможностей махаллей с высоким уровнем безработицы и бедности, а также лучших практик. Хокимы, в свою очередь, будут нести персональную ответственность за его внедрение на местах, обеспечение занятости населения, повышение доходов и поиск конкретных решений проблемам, с которыми сталкиваются люди.
На совещании были определены задачи по обеспечению постоянной работой 1 миллиона человек в этом году, а также выведению из бедности 181 тысячи семей, увеличению количества махаллей, свободных от бедности, в 2,5 раза – до 3,5 тысяч, и снижению уровня безработицы и бедности до 4,5 процента.
Предметно рассмотрены вопросы обеспечения занятости населения и повышения доходов в “тяжелых” районах и махаллях.
Президент подчеркнул, что углубление специализации махаллей имеет ключевое значение для сокращения безработицы и бедности.
Было отмечено, что работу помощников хокимов необходимо организовать на основе проектного подхода.
На совещании заслушаны отчеты и предложения хокимов районов, председателей махаллей и помощников хокимов.