Prezident Shavkat Mirziyoev raisligida kambag‘allikni qisqartirish va aholi bandligini ta'minlash bo‘yicha 2026 yilda amalga oshirilishi lozim bo‘lgan asosiy vazifalar yuzasidan videoselektor yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Davlatimiz rahbari yig‘ilish avvalida 2025 yil yakunlariga qisqacha to‘xtaldi.
Ta'kidlanganidek, o‘tgan yilda iqtisodiyotimiz dastlabki prognozlarga nisbatan ancha yuqori sur'atlarda 7,7 foizga o‘sib, yalpi ichki mahsulot hajmi 147 milliard dollardan oshdi. Iqtisodiyotning barcha tarmoqlarida o‘sish sur'atlari 2024 yilga nisbatan yuqori bo‘ldi. Jalb etilgan xorijiy investisiyalar hajmi 43 milliard dollarga, eksport esa 33,8 milliard dollarga yetdi.
Yuqori iqtisodiy faollik va o‘sib borayotgan iste'mol talabiga qaramasdan, inflyasiya darajasi 2024 yildagi 9,8 foizdan 7,3 foizga pasaydi.
Davlatimiz rahbari ortda qolgan bir yilda 366 ming oila kambag‘allikdan chiqqani, aholi bandligini ta'minlash va daromadlarini oshirish bo‘yicha ko‘rilgan chora-tadbirlar natijasida kambag‘allik darajasi 8,9 foizdan 5,8 foizga, ishsizlik esa 5,5 foizdan 4,8 foizga tushganini qayd etdi.
Mutasaddilarga bir oy muddatda ishsizlik va kambag‘allik yuqori bo‘lgan mahallalar imkoniyatlarini o‘rganib, eng yaxshi tajribalar asosida metodik qo‘llanma ishlab chiqish topshirildi. Hokimlar esa joylarda uning ijrosini ta'minlab, aholini ish bilan ta'minlash, daromadini oshirish va ularni qiynayotgan masalalarga aniq yechim topish uchun shaxsan mas'ul bo‘ladi.
Yig‘ilishda joriy yil uchun 1 million nafar aholini doimiy ish bilan ta'minlash, 181 ming oilani kambag‘allikdan chiqarish, kambag‘allikdan xoli mahallalarning sonini 2,5 barobar oshirib, 3,5 mingtaga yetkazish, ishsizlik va kambag‘allik darajasini 4,5 foizga tushirish vazifalari belgilab olindi.
Yig‘ilishda “og‘ir” tuman va mahallalarda aholini ish bilan ta'minlash va daromadini oshirish masalalari atroflicha ko‘rib chiqildi. Hokim yordamchilarining ishini “loyihaviy yondashuv” asosida tashkil qilish zarurligi qayd etildi.
“Mahalla yettiligi” faoliyati samaradorligini oshirish bo‘yicha poytaxtda yo‘lga qo‘yilgan tajriba endilikda barcha tuman va shaharlarda ham joriy etiladi. Bundan buyon hokim yordamchisi, xotin-qizlar faoli va yoshlar yetakchisi mahalla raisi taqdimnomasi asosida tuman hokimi tomonidan lavozimga tayinlanadi va ozod qilinadi.
Yig‘ilishda tuman hokimlari, mahalla raislari va hokim yordamchilarining hisobotlari hamda takliflari tinglandi.

An expanded meeting chaired by President Shavkat Mirziyoyev was held to discuss key tasks in the area of poverty reduction and employment for 2026.
At the beginning of the meeting, the Head of our state briefly reviewed the results of 2025.
It was noted that last year, the growth of the national economy reached much higher rates than preliminary forecasts, amounting to 7,7 percent, and the gross domestic product exceeded $147 billion. Growth rates in all sectors of the economy were higher than in 2024. The volume of foreign investment attracted reached $43 billion, and exports amounted to $33,8 billion.
Despite high economic activity and growing consumer demand, the inflation rate fell from 9.8 percent in 2024 to 7.3 percent.
The Head of State noted that in the past year alone, 366 thousand families were lifted out of poverty, and as a result of measures taken to ensure employment and increase incomes, the poverty rate fell from 8,9 percent to 5,8 percent, and the unemployment rate from 5,5 percent to 4,8 percent.
As noted, the mahalla is a key link that provides a clear answer to the question of where reforms are working and where they are failing. If there are still unemployed or low-income families in the mahalla, it means that the reforms have not reached that place. If the “mahalla seven” fail to solve the problems of the population, it means that the system is not working.
The President criticized the fact that hokims and the “mahalla seven” lack the methodological knowledge and practical experience to take advantage of the available opportunities, and that the responsible ministries and departments do not provide them with support.
Responsible officials have been instructed to develop a methodological guide within a month based on a study of the opportunities in mahallas with high levels of unemployment and poverty, as well as best practices. The hokims, in turn, will be personally responsible for its implementation at the local level, ensuring employment for the population, increasing incomes, and finding specific solutions to the problems faced by people.
Issues related to ensuring employment and increasing incomes in “difficult” areas and mahallas were discussed in detail.
The President emphasized that deepening the specialization of mahallas is key to reducing unemployment and poverty.
It was noted that the work of the hokims' assistants should be organized on a project basis.
The meeting also heard reports and proposals of district hokims, mahalla chairmen and hokim assistants.
145
369
Performance audit of financial support for youth activities under the “Youth Business” program at Aloqabank